Na sever Severozápadní linkou (1959)

Na sever severozápadní linkou a rovnou na velkém plátně.Nápadité úvodní titulky.Sofistikovaná Hitchova hra s divákem,které pomáhá jako obvykle znepokojivá Hermannova hudba.Spousta nadsázky,která celou tuhle napínavou špionážní hru odlehčuje.Šarmantní Cary Grant coby nejcharizmatičtější předchůdce Jamese Bonda.Práškovací letadlo.Chladně nádherná Eva Marie Saint.Finále na Mount Rushmore.Zkrátka,bylo tam všechno a bylo to přesně tak filmařsky vytříbené,jak bych od Hitchcocka čekal.Ale stejně ve mně hlodá pocit,že ty jeho čistě vážné kousky,které mají za cíl se diváka emocionálně dotknout a ne jej pouze napnout a pobavit jsou mi prostě blíž. 85 %

Do nitra Planety opic (1970)

Zhruba do poloviny relativně neškodné béčko,které díky svůdným křivkám Lindy Harrison a živoření na prvním dílu nijak výrazně neuráželo,jen neškodně proplouvalo kolem mě.Ovšem jakmile na scénu přišli telepaté strhávající si obličeje a modlící se k atomové bombě,stal se z toho vyložený výsměch a filmový hnůj,kterému se může s klidem smát snad i Burtonův remake.Účast Charltona Hestona v ničem nepomáhá a dovedu si představit,že producenti tenkrát museli vytáhnout hodně tučný šek,aby jej přesvědčili k účasti v podobné sračce.Jak vypadají prý ještě horší díly,které přišly dále v 70. letech,to snad po tomhle ani nechci vědět. 20 %

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Fascinuje mě,jak může něco natolik potenciálně dynamického,nahláškovaného,vizuálně vychytaného a režírováno natolik progresivně uvažujícím režisérem,být zároveň tak strašně nudné.První díl Sherlocka solidně fungoval jako nenáročná oddychovka i uvedení do potenciálně zajímavé série,která se při správném uchopení mohla s přehledem stát dobovou obdobou bondovek.Jenže Guy Ritchie ve dvojce koncept z prvního dílu absolutně nikam neposunul,jakoby se domníval,že jen samotné Moriartyho uvedení do děje "udělá" celý film.Hra stínů je scenáristicky naprosto vyprázdněný film,ve kterém se za téměř dvě hodiny v podstatě nic nestane,stále se jede podle schématu konverzace-hláška-akce-konverzace... Ze začátku je to ještě docela zábava (aneb zarostlý Holmesův byt a Watsonův pes nikdy nezklamou),ovšem někde u akce ve vlaku mi došlo,že takhle se asi pojede až do konce a asi po hodině začal být film příšerně monotónní a (nerad to říkám) dost otravný.Skutečně zajímavě se děj začne vyvíjet až při závěrečném plesu a konfrontaci Holmese s jeho nemesis,ovšem 100 minut nudy a zajímavá závěrečná půlhodinka,to je dost nepoměr.Nové postavy nefungují nebo spíš nedostanou šanci,aby fungovat mohly,což nejvíc zamrzí u Noomi Rapace,která se filmem vážně jen prokouká a vůbec nic nepředvede.Na podobné role je příliš talentovaná.Stephen Fry pak nepřekročí rozsah komické vložky.A pokud jde o ústřední dvojici,Robert Downey Jr. se utápí v poloze pološíleného génia a přehrává jej až k hranici trapnosti a karikatury,Jude Law pak zdaleka není tím rovnocenným parťákem z jedničky,nýbrž pouze figurkou,která se nechává vláčet za hlavním hrdinou.Přesto jsou jejich vzájemné slovní přestřelky prakticky tím jediným,co ve filmu funguje,takže hlavního viníka bych hledal jinde.Konkrétně na režijní sesli.Ritchie býval dobrým režisérem,o tom není sporu.Ale způsob,jakým se ve Hře stínů utápí ve vizuálních vychytávkách bez valného smyslu ukazuje,že momentálně je pro sérii spíše přítěží.Holmesovy dedukce se stihly okoukat už během prvního dílu,tady je jich ale dvakrát tolik.Audiovizuální masakr v lese je možná neskutečně eye-candy,jenže co na tom,když takhle zpomalená akční sekvence naprosto postrádá dynamiku a ve své přehnané vážnosti začne být v půlce směšná a samoúčelná.Ne,takhle to zkrátka dál nepůjde.Nemám pochybnosti o tom,že na Vánoce 2013 přijde třetí Holmes.Pokud mu ale mám dát šanci,žádám tři věci.Za a) výměnu režiséra,protože Ritchie této sérii škodí a ona škodí jemu, za b) otočení směru,kterým se momentálně série ubírá,tedy směrem samoúčelná dobová akční komedie,k žánru,který by měl být pro Sherlocka samozřejmostí,tedy detektivku.Ta může být akční i vtipná,ale detektiv má hlavně pátrat,což se tady rozhodně nedělo.A za c) bude třetí díl potřebovat scénář,který utáhne alespoň devadesátiminutový film.Ani toho se totiž Hře stínů nedostává,což je při celkové stopáži nad dvě hodiny poměrně tristní a díky tomu je druhý Sherlock Holmes naprosté nic.Velkolepě nafouknuté nic. 60 %

Poslední samuraj (2003)

Dokonalý hollywoodský velkokýč.Takřka bezchybný po formální stránce,typicky zwickovsky rozmáchlý,což podporuje Zimmerův soundtrack.A též čítankově předvídatelný,politicky korektní,s příšerným Cruisem a nezdravým množstvím patosu.Většině se to evidentně líbí,ale mě osobně Poslední samuraj nějak nepřesvědčuje. 60 %

36. komnata Shaolinu (1978)

Začátek slouží jako test pro diváky,nakolik se dokáží na Komnaty naladit.Navnazuje na naprosto tuctový příběh pomsty,navíc způsobem ne úplně atraktivním,kdy jsem dlouhou dobu pátral mezi jednotlivými postavami a nevěděl,komu vlastně fandit.Jakmile se ale hlavní hrdina dostal do kláštera a postupně začal objevovat umění kung fu,pochopil jsem,v čem spočívá kult filmu.Skvělá choreografie,originální rozčlenění komnat a hlavně vývoj,kterým projde hlavní hrdina,tyhle faktory povyšují film vysoko nad průměr a přestože se ze mě asi žádný extra fanda kung fu filmů nestane,tohle byla velmi příjemná zkušenost s výbornou závěrečnou konfrontací,která za těch třicet let skoro nezestárla. 80 %

Manchurianský kandidát (2004)

Neviděl jsem původní film,ani jsem nečetl prý vynikající knihu,takže se mi Manchurianský kandidát hodnotí poměrně těžko.Od filmu jsem čekal spíše válečně-politickou satiru,takže mě jeho celkové směřování k paranoidnímu thrilleru poměrně překvapilo,celkově se přede mnou rozprostřel relativně zdařilý žánrový kousek,kterým Jonathan Demme ukazuje,že od Mlčení jehňátek ještě nezapomněl,jak se má správně budovat atmosféra,filmu navíc hodně pomáhá kamera,která snímá scény z netradičních úhlů,její nečekané nájezdy jsou působivé a detailní zabírání herců ještě posiluje tísnivost celého projektu.Film ale NAPROSTO selhává v propracovávání dané konspirační zápletky,kdy se sice často mluví o jakési zlotřilé korporaci,aniž by se ovšem jakkoliv odhalovaly její skutečné motivace nebo členové a vnitřní logika filmu proto značně hapruje.Nedořečenosti jsou hezká věc jen pokud se s nimi umí pracovat a neubližují příběhu jako takovému,což se tady bohužel děje.Navíc,díky neodhalování strůjců spiknutí by jako hlavní záporná postava měla fungovat Meryl Streep,což se ovšem neděje,hlavně díky značnému upozadění její postavy,u které jsem neviděl důvod,proč ji nenávidět.A pokud chybí pořádný záporák,divák nemůže hrdinovi jaksepatří fandit.Kandidát je filmem,který dokáže překvapovat,přenášet paranoiu a traumata z hlav hrdinů na diváka,ale výše zmíněné nedostatky plus přebytek nechtěně směšných scén jej v mých očích sráží až příliš.Proto dám pouze silnější tři hvězdičky. P.S.: Denzel je výtečný a Vera pěkná,ale málo využitá. 70 %

Cabiriiny noci (1957)

Příběh "nevinné prostitutky" Cabirie,její touze po štěstí a naivnímu čekání na zázrak,je z diváckého hlediska méně obohacující,ale zato stravitelnější než Felliniho poslední filmy.Je o něco dějovější,divákovi zde není předkládáno tolik abstraktních scén,ze kterých si sám musí vyextrahovat to podstatné,ale tentokrát se opravdu může jen nechat unášet vyprávěním.Nic rychlého to není,tempo i zde občas drhne,ovšem když už nic jiného,tak tuhle pozvolnou,lehce tragikomickou podívanou,ve slabších chvílích podrží Giulietta Masina a provede vás až ke smutnému,nikoliv však beznadějnému konci.Zkrátka na Felliniho fajn. 80 %

Serenity (2005)

Je těžké soudit,jak moc Serenity funguje nebo nefunguje jako samostatné filmové dílo,když znám a miluji Firefly,takže jakousi objektivitu můžu zahodit hned.I tak mám k "celovečernímu poslednímu dílu seriálu" překvapivě dost výhrad,protože pořád nezodpovídá zdaleka všechny otázky,i plocha dvou hodin je Whedonem vytvořenému světu moc těsná na to,aby se skutečně prokreslila veškerá jeho zákoutí a o to jsou tyhle nedostatky bolestnější,když si člověk uvědomí,že se s tou úžasnou bandou pašeráků pracděpodobně už nesetká.Ale stejně,ten pocit... ten pocit je zkrátka silnější než já.Osudovější než Pomsta Sithů,nahláškovanější než Smrtonosná past,stylovější než spaghetti westerny,s lépe prokreslenými postavami než Star Trek... Se znalostí seriálu dostává každá minuta Serenity punc jedinečnosti.Vztahy mezi postavami se krystalizují,drzost,se kterou Whedon už v seriálu shazoval všemožná klišé,je zde dovedena k dokonalosti ("A nezapomeň,kdyby se mi něco stalo,nebo jestli se do hodiny neozvu... přiletíš a zachráníš mě!") a především mají tvůrci odvahu jít do krajnosti,nebojí se nechat umírat důležité postavy,aniž by přitom přehnaně citově vydírali (jen tak decentně,přeci jen už ty postavy dobře známe).A díky tomu všemu Serenity nepůsobí jako epizoda seriálu natažená na dvě hodiny,ale jako jeho regulérní celovečerní vyvrcholení,update skutečně filmové úrovně,který zvláště v závěru odhodí seriálovou komornost a pustí se do vesmírných bitev epických rozměrů.Konec pak musí vehnat slzy do očí každému pravověrnému příznivci,protože je to skutečně KONEC.A přestože přání na ještě jeden výlet pod velením Mala Reynoldse nejspíš zůstane nesplněno,proč nedoufat? Možná úspěch Avengers dovolí Whedonovi vrátit se ještě jednou k jeho milovaným postavám a space opeře,která má srdce. 95 %

Černá hodina (2011)

Válka světů pro teenagery.Primitivnější,přímočařejší,modernější a levnější.Začátek je vyloženě na zabití,pod tím nánosem ruského hiphopu,béčkových triků a klišé vykukujících z každé scény jsem začal věštit jeden z největších letošních průšvihů.Ale když hrdinové konečně vylezli ze sklepa,začal film šlapat lépe,těch laciných triků tady naštěstí není tolik,aby vyloženě štvaly a atmosféra neviděné zhouby je navozena slušně.Za tu hodinku a půl člověk nemá moc šancí se začít nudit,kratší stopáž sice způsobuje,že celý film působí strašně uspěchaně,na nějaké hlubší uchopení invaze můžeme rovnou zapomenout,ale být delší,možná by film jen působil směšněji.Příjemně na mě působila i jistá nepředvídatelnost děje,který je sice poskládán z provařených ingrediencí,ovšem k povinným žánrovým zastávkám se ubírá leckdy poměrně nečekanými zákrutami.Navíc,Emile Hirsch je pořád sympaťák (i když nejspíš přestal číst scénáře,jinak by něčemu podobnému nemohl kývnout) a v pocitové rovině na mě nakonec Černá hodina působila docela slušně.Černý kůň konce roku,ve kterého jsem doufal,z toho nakonec není,ovšem stále mě to bavilo víc než militaristické pozérství Světové invaze,což bych začátkem roku nečekal.Nějaký ten guilty pleasure potenciál tam je,škoda že ty holky po Moskvě neběhaly v krátkých sukních,aby ta aura sympatického sci-fi béčka byla dokonalá. 60 % P.S.: 3D podle očekávání zbytečné,zvlášť když se značná část filmu odehrává ve tmě.Ovšem některé zákruty (mimochodem výborné) kamery byly vskutku mňamózní.