• Western

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Dobrá zábava, štandardný sci-fi film, ničím mimoriadne neoslňujúci. Rutinná Hollywoodská práca, ale nijak výnimočne zaujímavá. Jediné, čo ma skutočne zaujalo, bola nádherná kanadská príroda.

1066: Historie psaná krví (2009) (seriál)

Podľa prvých anotácií som čakal od tohto filmu oveľa viac. Historická téma je to výborná. Ale dočkal som sa sklamania na plnej čiare. ŽIADNY AKČNÝ, HISTORICKÝ, VOJNOVÝ FILM, ale úbohý, veľmi slabý HRANÝ DOKUMENT v štýle veľkých vojevudcov (ale na rozdiel tamtej série veľmi slabý). Zbytočne dlhé, únavné a otravné!!! Celý film som len počúval, ako v 1066 roku Normani nakopali angličanov do prdele a ako vtedy angličania stratili slobodu, samostatnosť a pôdu a ako sú do dnešných dní len služobníkmi normanov. Slávna bitka pri Hastingse, v ktorej angličani prišli o všetko a stali sa poddanými Normanov, pripomínala svojou realizáciou detskú bitku na školskom ihrisku. Tentokrát sa BBC skutočne nevyznamenala. Herci, zjavne samí amatéri a ochotníci, evidentne nevedeli čo majú hrať, režisér beznádejne nezvládol svoju úlohu a scenár písali za pochodu a aj tak sa ním nakoniec nikto neriadil. Dávam jednu *, do pekla, a to pritom milujem historické filmy. Keď pozerám hodnotenia niektorých kolegov, váham, či som videl rovnaký film.

Čch' pi (2008)

Len pred niekoľkými dňami sa mi dostali do rúk 2 diely tohto historického čínskeho veľkofilmu a musím povedať, že je to super nárez (spolu viac ako 4 hodiny). Čínske filmy veľmi nemusím, väčšinou sú veľmi komplikované a nezrozumiteľné pre každého, kto sa nevyzná detailne v čínskej histórii alebo v ich mytológii, ale tento film bol skutočne veľmi milým prekvapením. Jednoznačne odporúčam všetkým milovníkom historických a bojových filmov.

Hvězdná pěchota 3: Skrytý nepřítel (2008) odpad!

Katastrofa a obrovské sklamanie! Musím povedať, že Hviezdna pechata 1. patrí medzi moje najobľúbenejšie filmy. Dvojka bola v porovnaní s jednotkou úbohá ale trojka je už úplný odpad. Keď som sa dozvedel, že má byť pokračovanie Hviezdnej pechoty, veľmi som sa na tento film tešil, najmä keď som zistil, že sa tam má opäť vrátiť ten istý hlavný hrdina a opakovane chodil do videopožičovne zisťovať, kedy konečne ho budú mať. Prvá studená sprcha prišla, keď mi v požičovni vedúci povedal, že ho vôbec nebudú mať, lebo za taký odpad je to škoda peňazí. Napriek tomu som šiel do druhej požičovne a požičal si ho tam a kruto to oľutoval. To že dvojka bola slabá som akceptoval, boli tam úplne iný herci, ale že sa Casper van Dien, hlavný hrdina prvej časti dá nahovoriť na takúto hlúposť, môžem len neveriacky krútiť hlavou. Úplne nelogický dej, úbohé triky na úrovni 60. rokov minulého storočia, absolútne trápne "reklamné" šoty, dialógy ako keby ich písal 10 ročný chlapec a nakoniec stupídne primiešanie náboženstva a modlenie sa na púšti, keď si tie dve stupídne kravy kľakli do piesku a kľanali sa, vyzeralo ako reklama na islam, len pochybujem že ich IQ ktoré predviedli vo filme by im dovolilo zistiť kde je východ. Ľutoval som len to, že neprišiel konečne nechaký brouk a neroztrhal tie dve sprosté kravy na kúsky. Len na ilustráciu niekoľko "perličiek": - Najskôr sú "občania" popravovaný za to, že veria v boha a majú náboženské presvedčenie (BOH NEEXISTUJE !!!), aby vzápätí zazneli geniálne slová: "AJ BOH JE OBČAN !!!". - Napriek tomu, že ľudia bojujú s chrobákmi už najmenej celé desaťročie a bez problémov lietajú po celej galaxii, tak najradšej strieľajú na chrobákou z blbých samopalov na úrovni 19. storočia s nábojmi ako do vzduchovky. Žiadne tanky, obrnené vozidlá, bojové vrtuľníky a podobne. Čakal som, že nakoniec začnú hádzať do nich kamene, čo by sa plne zhodovalo s celou koncepciou tohto filmu, ale žiaľ nedočkal som sa. - Pri "reklame" o tom, že ".... dnes bolo popravených 50 príslušníkov náboženskej skupiny ako nepriatelia štátu ..." som ľutoval, že neobesili aj režiséra spolu so scenáristom a celým realizačným týmom. - Hlavný maršál a veliteľ ozbrojených síl, ktorý poskakuje ako šašo a spieva v TV pesničky ako nejaký undergroundový umelec, aby nakoniec založil nové "náboženstvo" a vzýval chrobákov ako bohov (chvalabohu aspoň toho roztrhali na kusy), by to v žiadnej armáde sveta nedotiahol ďalej ako na čističa hajzlov. - Špeciálne pancierové obleky v závere vyzerali ako okopírované zo starých filmov o robotoch spred 50 rokov (a na rovnakej technickej úrovni spracovania). Záverov môžem len vystríhať všetkých franúšikov sci-fi a fantasy pred týmto "skvostom". AMEN !!!

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Indiana Jones sa vrátil z dôchodku, aby predviedol svoj absolútne najslabší výkov v celej sérii. Po dlhom čase čakania, veľké sklamanie. Film je nadupaný obrovským množstvom trikov, ktorými je divák po čase prejedený. No a z toho presladeného ružového romantického "happy endu" môže človek dostať aj cukrovku. *** z nastalgie za predchádzajúcicmi časťami, inak maximálne dve. Čo ma najviac rozčúlilo, bolo historické pozadie - 50. roky v USA, honba na "červené čarodejnice" v USA, doba fašistu McCarthera a jeho výboru pre protiamerickú činnosť, najtemnejšie obdobie americkej histórie, keď zatvárali tisíce ľudí, milióny ľudí prišlo o svoju prácu a bolo popravených viacero nevinných ľudí len preto, že boli podozriví, že majú iný názor ako americká vláda (odporúčam pozrieť si film o odsúdení a poprave nevinných manželov Rosenbergových, falošne obvinených, že prezradili rusom tajomstvo atómovej bomby), alebo si dovolili verejne kritizovať politiku vlády, za čo boli označený za protiamerické živly. Nepripomína Vám to 50. roky v Československu alebo to čo sa deje pod označením "ochrana demokracie" v Amerike teraz za Bushovej vlády? Vrcholom bolo, že v takejto dobe, keď človek bol obvinený, prepustený z práce a zatvorený len za to, že sa pozrel na ľavú stranu ulice, sa po USA bez problémov potulujú stovky ozbrojených ruských vojakov, ktorí poľahky preniknú do najstráženejšieho a najtajnejšieho amerického vojenského zariadenia, ktoré stráži niekoľko absolútne neschopných primitívov a debilov (amerických vojakov), ktorých by dokázali zlikvidovať aj moja stará mama na invalidnom vozíku. To ma skutočne vytočilo. Primiešanie do deja nakoniec mimozemšťanov, prechody do alternatívneho vesmíru, do piatej dimenzie a podobne môžem prirovnať k hodne presolenej polievke. Zdá sa, že aj Spielberg na staré kolená stráca na kvalite. Inak je to ale profesionálne dobre spracovaný film.

Inkoustové srdce (2008)

Úbohý, podpriemerný film, ktorý ničím mimoriadnym človeka nezaujme. Vraj rodinný film. Slabučký dej, exteriéry nič moc. Musím sa priznať, že ešte pred polovicou som zaspal a zobudil sa asi 10 minút pred koncom, ale podľa ostatných príslušníkov našej rodiny som aj tak o nič neprišiel. Ale ako uspávadlo to bolo dobré...

Jurské komando (2008) odpad!

Tak takéto trápne filmy by nemali vôbec púšťať do sveta. Zábava určená pre priemerného Američana s IQ húpacieho koňa. Odporúčam jedine ako prostriedok na vyvolanie zvracania.

Kinta (2008) odpad!

Čínske bojové umenia nie sú práve môj obľúbený žáner, aj keď si občas pozriem na túto tému dobrý film, ale toto je proste výsmech všetkých bojových filmov. Absolútne úbohé triky. Režisér, scenárista, celá produkcia a všetci tzv. herci by mali zaliezť niekde do kanála a viacej odtiaľ nevyliezť - odpadový kanál plný hov..n je jediné miesto, kam svojou úrovňou patria.

Kmen Andromeda (2008) (TV film)

Nakoľko vlastním a veľmi dobre poznám knižnú predlohu a aj prvú adaptáciu tohto románu Michaela Crichtona nedá mi a musím porovnávať. Pôvodná verzia zo 70. rokov bola v svojom čase bombou čo do techniky spracovania o čom slúžia aj ocenenie. Pomerne verne sa pridržiava knižnej predlohy, aj keď sú niektoré menej významné epizódy vynechané (objavili sa v novom spracovaní). Film v čase, keď 99 percent ľudí v živote nepočulo slovo počítač, software a podobne a keď reálne počítače zaberali priestory veľké ako telocvičňa a vedelo s nimi pracovať len niekoľko sto vyvolených na svete, načrtol a opísal obrovské možnosti výpočtovej techniky, na čo sme vtedy pozerali s otvorenými ústami a vtedy to bolo skutočné "Sci-Fi". Dnes sa tomu zasmejú aj malé 5-ročné deti, lebo je to pre všetkých samozrejmosťou. Nová verzia sa v prvej polovici pridŕža knižnej predlohy a sú tam doplnené aj scény, ktoré v prvej verzii filmu neboli (napr. tá ako šialený policajt v motoreste postrieľa všetkých hostí a potom si strelí guľku do hlavy, alebo rozpadajúce sa gumenné časti na vojenskej stíhačke) ale v druhej časti scenáristi začali úplne zbytočne pridávať typické hollywoodské klišé, čím zbytočne film natiahli a znehodnotili. Prvej polovici by som dal 4*, ale druhá sa nebezpečne blížila k odpadu. Podľa mňa úplne zbytočne do toho primiešali čierne diery, útok mimozemšťanov, resp. pomoc z budúcnosti, zlých zločineckých generálov a plukovníkov, hrdinských a neohrozených novinárskych gerojov (s takých je mi na vracanie), ktorý obetujú všetko v mene pravdy (prdlajs - za prachy na drogy), strieľanie všetkých svedkov atď. Film evidentne sponzorovali z Greenpeace alebo podobnej organizácie zelených hláv, lebo nakoniec sa všetko zvrhlo na to, že za vznik virusu Andromeda a vyhubenie celého ľudstva môže amerických prezident, lebo chcel aby sa na morskom dne ťažil mangán, pričom by pri tom mohli byť ohrozené určité podmorské baktérie. (Len pre bližšie informovanie, podľa prírodovedcov každý deň zanikajú na svete desaťtisíce druhov nižších živočíchov a nové zase vznikajú).

Neuvěřitelný Hulk (2008)

Sklamanie na plnej čiare. Podpriemerný film, ktorý ma nezaujal ničím výnimočným. Ani Liv Tyler nijako neoslnila. Nebyť toho, že bola avizovaná va obale DVD tak by som ju ani nespoznal. Maskéri by si zaslúžili za to, ako sprznili Liv Tyler, poriadne po rukách.