Men (2022)

No ty kráso...považuji se za diváka, co má rád i náročnější filmy nebo experimentální. Men jsem však nedokázal úplně pochopit...tedy jestli to vůbec jde. A.Garland natočil mástrpísy jako Ex Machina nebo Anihilace (hej, mně se prostě líbila) a už ty jsou považované za dosti netradiční filmy svých žánrů. Men je ale úplně mimo. Film je o ženě, které manžel vyhrožoval, že když se rozvede, zabije se...no opravdu to udělal a ona si jede srovnat spychiku an venkov. Je tam krásně...skutečně nádherně, akorát přichází takové první pořádné wtf...ve vesnici jsou nejspíš jen muži a všichni mají stejný obličej... Musím říct, že hodinu filmu jsem byl velmi spokojený. Rory Kinnear je záruka kvalitního herectví + úžasná práce s kamerou (neskutečně krásné záběry přírody a různých detailů) + zajímavá atmosféra a zvuky, hudba... Ústřední barvou filmu je zelená...ostatně jde tu i o mýtického Zeleného muže. Snímek je horor jen částečně, osobně bych ho označil za podobenství. I když posledních dvacet minut je peklo...vizuálně jde o takřka body horor. Těch dvacet minut mi obrátilo mozek vzhůru nohama a já stále pořádně nevím, co jsem to viděl. No dá se to celé vysvětlit různě, ale na můj vkus už to bylo až příliš hozené z psychedelie až někam k totálnímu bizáru a Garland se nechal trochu unést. Zelený muž, plodnost, nový začátek...ale taky pachut toho, že film se poněkud zvrhl. Bylo to teda dobrý nebo špatný? Já nevím...je v tom hodně kumštu a umění. Doporučit snímek však mohu jen opravdu těm, co hledají něco netradičního a avantgardního. 60% - hlavně za řemeslnou stránku a úchvatnou kameru

Pinocchio Guillerma del Tora (2022)

Pinocchio by mě normálně příliš nelákal, ale Del Toro je pro mě vždy záruka zajímavé podívané. Loutková animace je parádní a filmu se už od začátku daří kouzlit osobitou atmosféru - v pasážích ve světě mrtvých je vizuál takřka dechberoucí. Příběh je místy až překvapivě temný, dospělý a smutný. Stopáž jak je dnes zvykem dosahuje téměř dvou hodin, ale uteče opravdu hodně rychle. Jediné co bych vytknul, jsou pro mě osobně totálně otravné písničky, které mi vůbec nesedly. Jinak ale moc pěkný filmek, který má duši. 80%

Princezna zakletá v čase 2 (2022)

První díl byla velká paráda a překvapení.Tvůrcům jsem moc fandil, at se povede udělat dvojku. Snímku předcházela kniha, která trochu více osvětlila celý fantasy svět, ve kterém se filmy odehrávají. Nu druhý díl je tu. Tentokrát je tou "hlavní" Amélie a tvůrci se ještě více ponořili do fantasy žánru. Zpočátku film působí poněkud rozpačitě...některé záběry působí skoro amatérsky a křečovitě, stejně jako evidentní snaha být "epický". Jenže postupně se film skutečně epickým a velkolepým stává (zejména od období, kdy družina dojde do města Arya. Negativ by se tu dalo najít docela dost. Kromě již zmíněného určitě praští do očí zcela evidentní inspirace modenrími fantasy a také například Dr.Strangem či dalšími Marvelovskými filmy. Je to náhoda? Nebo není? Těch připomínek jiných filmů je tu více, ale přesto má film vlastní tvář a z mého pohledu ta podobnost není přes čáru. Naopak chválím hudbu a především skladba v podání T.Maškové je prostě skvělá. Kamera solidní, efekty průměrné...nicméně ve města Arya jsem měl dojem, že skutečně koukám na velkofilm. Bojové scény jsou však za mě spíše slabinou a zejména ty v první třetině filmu působily skoro směšně. Využití run je v fajn, ale zapůsobí především na ty, co četli knihu. Příjemný je i humor, který mi zde sedl. Příběh je prima, i když jde "jen" o to, že pán run chce sesbírat všechny (kde jsme to už jen viděli?). Potěší úloha Vojty Kotka, charakter Amélie, která musí trochu bojovat sama se sebou je pojat také solidně. Potěšilo mě, že ani ostatní postavy tu nejsou bokem a jako divák jsem měl dojem, že sleduji opravdové přátelé a fungující družinu. Rovněž ke konci filmu jsem všem opravdu fandil. Pro změnu mi ale nebyla úplně jasná motivace čarodějnice Muriel, stejně jako její odchod z příběhu. Je to zajímavý film, který mi ale udělal radost. Dá se rozhodně dost věcí vyčíst, ale já jsem prostě rád, že to dopadlo takhle. Je to prostě dobrý fantasy snímek. 80%

1899 (2022) (seriál)

Z Dark jsem byl totálně nadšený, takže jsem si nový seriál od jeho tvůrců nemohl nechat ujít. Zprvu mě anotace až tak nelákala, ale už první díl mě do děje vtáhnul a já se těšil na každý další. 1899 je takový bizarní mix Titanicu, Matrixu, Westworldu a Darku. Má vlastně dosti podobnou dramaturgii jako Dark, tvůrci svůj rukopis dávají najevo. Možná ještě víc jsou tu výrazné zvraty a překvápka na konci každého dílu (někdy ale dost na sílu). Místy je záhad až habaděj a člověk si říká, že se v nich utopí jako ve Ztracených...jenže kdepak, i zde jako v Dark to funguje prostě dobře. Stejně jako v Dark se postupně žánr seriálu mění před očima. Těch paralel s Dark nebo dalšími uvedenými filmy či seriály je víc, ale přesto má 1899 vlastní ksicht. Skvělá je kamera, herecké výkony, triky ucházející. Zvuky a hudba jsou naprosto boží (však se o ně postaral Ben Frost jako v Dark). Vím, že s tím srovnáváním s Dark jsem už otravný, ale nedá mi to. Není to tak "dokonalé", ale tvůrci rozhodně nezklamali. Daří se vzbuzovat zvědavost, pracovat dobře s charaktery a seriál gradovat. Závěr je super...zároven je ohromným riskem. Pokud nebude druhá řada, dalo by se z hodnocení ubrat třeba i dvacet procent, protože ten cliffhanger je příliš extrémní. Dovedu si představit, že dost lidí bude jen nechápavě na konci kroutit hlavou, ale já jsem víc než spokojený. Je tu dost věcí, co by se daly kritizovat (nějaké nelogičnosti tu jsou a vše vysvětleno nebylo), ale skvělý pocit ze sledování to vše totálně přebijí. Za mě 90% A ted Netflix...navalte druhou řadu.

Piklírna - Série 2 (2022) (série)

Za mě velká spokojenost. I druhá série je moc prima. Seriál se pořád nebojí i nekorektních vtipů a sází jednu absurdní scénu za druhou. Ostatně kadence gagů je stejně jako u spousty jiných komediálních seriálů (zvlášť těch animovaných) místy dost vysoká a to je na škodu. Těch osm dílů zas uteklo jak nic a svět ve kterém jsou konspirační teorie pravdivé je stále nesmírně zajímavý. Pořád je to ptákovina, ale stále dost dobrá ptákovina:-) 80%

Strážci Galaxie: Sváteční speciál (2022) (TV film)

Musím říci, že se jedná o velice příjemný vánoční speciál. Humor mi sedl a Kevin Bacon je frajer. I když filmeček si pro sebe kradou Dave Bautista a Pom Klementieff. Nic extra, ale snímek navodí moc fajn náladu. 80%

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora (2022) (seriál)

Mám rád podobné projekty (Love, Death and robots, Krajní meze, Zona soumraku atd.) a moc jsem se těšil. A nejsem zklamán...ačkoliv možná jsem doufal v ještě větší pecky. Některé příběhy jsou podivně ukončené či uspěchané. Většina je ale bud povedených nebo i výborných. Samozřejmě i když je to "hororový" seriál, některé díly se o žánr jen otřou. Zároven je nutné říci, že každý filmeček představí trochu jiný typ hororu (což je jedině dobře). Mými favority jsou především příběh "Mimo" (sociální přesah, humor a filmařina) a "Pitva" (skvělý sci-fi horor či kosmický horor), i když u ní raději nejezte. Oslovily ale i další. Každý díl je něčím zajímavý, ale jak bylo řečeno, někdy se nepovede předat údernou pointu či zůstane pocit, že se hodně pospíchalo a výsledek je nedomrlý. Doufám, že budou další série, protože tenhle formát mě prostě baví. A snad opět takto skvělé herecké i režisérské obsazení. 80%

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Šum křídel (2022) (epizoda)

Moc hezká povídka. Komorní, psychologická, smutná a citlivá. A nechyběly jí ani dobře zpracované hororové motivy. Skvělé byly herecké výkony a líbila se mi rovněž kamera. Přesto se nedá říci, že jde o totální pecku. Některé motivy nebyly úplně dopracované a navíc nelze ignorovat hodně klišé. Nicméně hodně solidní pokoukání. 75%

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Prohlídka (2022) (epizoda)

Co říci? Vizuál pecka...hudba super...atmosféra je skvěle vyšponovaná. Člověk ej stále zvědavý, co z toho bude. Mám rád konverzačky - pokud jsou chytré. Tady se to dařilo, ačkoliv bych si uměl představit celou debatu jinak. No a pak...pak brutal závěr. Jenže já ho úplně nepochopil. Jasně, Del Toro v počátku něco naznačil, přesto mi přijde tenhle díl tak blbě useknutej, že vlastně prakticky vše co budoval, bylo k ničemu. Co ty dva v autě? Co bytost v závěru? Zůstávají otázky. Byl to zážitek, jen po dokoukání zůstal takový prázdný pocit (jako černá díra), že jsem nedostal kompletní příběh. 60%

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Snění v domě čarodějnic (2022) (epizoda)

Přiznám se, že ačkoliv mám od HPL vše, povídku jsem si už moc nepamatoval...tak jsem si ji musel trochu osvěžit. No ani se nedá hovořit o adaptaci, spíš jen inspiraci. Z původní povídky tu zůstal jen hlavní hrdina, čarodějnice, její dům a onen Hnědý Jenkin. Nevadí mi, že je příběh jiný, protože v zásadě není špatný, ale provedení je místy velmi křečovité a působí krkolomně. To je mnohdy vidět i na hercích. Děj je někdy pomalý a jindy se udělá podivný zrychlení dějový kotrmelec. Ztvárnění čarodějky je super, stejně tak ten malej hajzlík, ale třeba scéna roztříštění skla v kostele se v rámci efektů vůbec nezdařila. I přes kritiku jsem ale docela spokojený i díky závěru. 70%