Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

povedený komediální seriál sráží často nesnesitelná sentimentalita a jistá nesympatičnost postav. Ať už je to chyba herců nebo scénaristů kteří je nedokázali pořádně napsat, není to zas tak dobrý sitcom jak ho zde lidi hodnotí. Máme tu Teda, 26 mládece který si uvědomí že svatbou svého nejlepšího kamaráda končí jeho bezproblémový život a rozhodne se že se životem posune dál a najde si životní partnerku, splodí syna, postaví dům a zasadí strom. Aspoň takový plot má tenhle seriál ve kterém mu v tomto nesnadném hledání pomáhá jeho kamarád a jeho nastávající Alyson Hannigan či její přítelkyně Cobie Smudlers a v neposlední řadě Neil Patrick Harris. Právě on svými neortodoxními metodami balení a jeho názory na život často drží kvalitu jednotlivých epizod. Na seriál jako takový bych se asi nedokázal dívat pravidelně. Jednak přílišná podobnost s Friends mě odrazuje a fakt že není vidět prakticky žádný vývoj u postav samotných k tomu taky nepřidá. Ale čas od času se podívám na náhodnou epizodu, ať už z Primy nebo u spolubydlícího se občas rád zasměju. Update: Poté co jsem stihl ještě druhou řadu musím konstatovat že seriál bude kvalitou klesat. Už jen koncept hledání Tedovy vyvolené po 7, nebo 8 řady mi přijde ujeté...říkám si jestli už dávno neměla být jejich matka dávno prozrazena, dřív než se v budoucnosti ti dva smradi usnou nudou :-)...Neal Patrick Harris opravdu jen on drží kvalitu seriálu, což něco taky říká o jeho mimoseriálové vytíženosti narozdíl od zbytku obsazení, kteří mi mnohdy připadají jako komparz...

Zaslaná pošta (2010) (TV film)

Možná schválně jsem si ponechal hodnocení k Going Postal až na konec. Třetí zfilmované dílo Prachetta jsem viděl jako první z této serie a zaroveň se mi nejvíce líbí. Obsahuje prvky fantasy, humoru a pohádky. Navíc narozdíl od předchozích filmů se dá na něj podívat prakticky kdykoliv narozdíl od Hogfathera, který je jasně umístěn do období vánoc a Color of Magic, který, no který mi připadal nejslabší a nemám potřebu se na něj zas tak často dívat. Znovu nebudu hodnotit jak moc se vzdaluje či nevzdaluje od předlohy, protože jsem ji nečet. Co se týče filmové tvorby se jedná o pěknou podívanou. A budoucnost televizního Prachtta? Ne moc dobrá, Samotný autor několik nabídek odmítl a to jak z americké produkce (bohudík) i překvapivě britské SkyOne...no škoda, snad to není poslední film, který dokazuje že i televize může být někdy lepší než kino.

Čtyřicítka na krku (2003) (seriál)

Tak trochu opomíjená 6 dílná miniserie. Pojednává o lékaři, který prochází krizí středního věku a který zoufale touží po lásce, nebo si připadá osamnělý. Hughta Laurieho zde poznáte z trochu jiné stránky než ho znáte z House. Jednak s anglickým akcentem (který pro znalce originální verze House může být trochu jiný) a za druhé seriál má mnohem realnější podobu u postav. Osobně to byla trochu příjemná změna oproti Blackbooksu nebo Pythonovi či podobných serií které těží z nereálností. Jinými slovy, na takový styl humoru se nedá furt dívat, proto je to jakýsi zlatý střed mezi absurditou a realitou. Lauriho mám navíc rád a to ne kvůli House, ale díky jeho výkonu v Blackadderu či jeho jiné britské tvorbě ve které mohl využít plně své vlastnosti, které z něho dělají komika a herce.

Barva kouzel (2008) (TV film)

Pratchettem jsem zakončil minulý rok a Prachettem jsem začal i ten nový. Vcelku jde o třetí snímek podle předlohy tohoto autora, který jsem viděl a zaroveň v porovnání s předchozíma asi nejslabší. Zatímco u předchozích dvou filmů jsem viděl jakýsi spád, The Color of Magic měl pomalý rozjezd. Co se týče britského humoru, přišel jsem si na své, efekty, ikdyž si na ně výrazně nepotrpím na to že to točila televize byly velmi dobré. Příkladem je závěr, který byl po vizualní stránce velmi povedený na to že to právě točila televize. V konečném důsledku jsem tedy byl spokojen. Jen jsem si zcela nemohl zařadit některé narážky. Snad proto že kompletně neznám svět Discwordu a proto občas některé věci ve filmu nepochopím, přesto jako lákadlo pro potencialní nové čtenáře rozhodně splnilo svůj účel. Kéž bych to mohl říct o filmech jako je Harry Potter. Update: Po přečtení pár knih od Prachetta s tématikou zeměkoule jsem pochopil, že jeho knihy těžko lze přenášet na filmové plátna. A chápu i tvůrce, že se značně vyhýbá, aby z toho nevznikl nějaký paskvil. Přesto si myslím, že 3* je odpovídající hodnocení a může nalákat nové potencionální čtenáře, stejně jako mě.

Otec prasátek (2006) (TV film)

Po Going Postal jsem se podívam i na další zfilmovanou tvorbu Terryho Prachetta, Hogfather. Znovu jsem se bavil. Předlohu jsem nečetl, ale po dvou filmů vážně uvažuji že si to pořídím. Pokud kniha bude přinejmenším tak dobrá jako filmová verze budu spokojen. Vánoční atmosféra, smrtka která zaskakuje za nepřítomného Hogfathera a k tomu příjemný britský humor...no a samozřejmě hudba. Výhodou filmu je navíc fakt že ho rozdělili do dvou 1,5 hodinových částí, což pro knihu, která určitě není málo obsáhlá strašně důležité. To vše zdobí tenhle film. Na to že se jedná o TV film si viditelně na to dali záležet. Takže pokud chcete se podívat na kvalitní trochu netradiční pohádku, tenhle TV film rozhodně doporučuji a hodnotí 4*.

Svět zítřka (2004)

V době kdy světové kinetografii vládnou především počítačová grafika, která je mnohdy upřednostňována na úkor příběhu a rovněž i kvality se těžko hledá nějaký film který by našel jistý kompromis. Sky Captain je opravdu kombinací zdařilé počítačové grafiky, v tomto případě využito originalně v retro stylu a poutavého pro někoho hloupoučkého příběhu který je vylepšený o příjemný humor a popichování hlavních hrdinů. Popravdě film si na nic nehraje, spíš bych řekl že dává hold starým románům jako jsou Vernovky či filmům z 30. a 40. let. Celý film navíc dokreslili dobré postavy zahrané ještě lepšími herci jako je Jude Law, Gwyneth Paltrow nebo Giovanni Ribisi. Dokonce i Angelina Jolie zde byla snesitelná. Hudba, která se točí vždy kolem jednoho tématu je...no hrdinská (pro mě kombinací Supermana, Batmana či Indiana Jones...ale jinak podle vaší představivosti) a tomto filmu jak vyšitá. Co tedy dodat, snad jen to že pokud se tvůrci snažili udělat na dnešní dobu něco originálního tak se jim to na 100% povedlo. Pokud tedy hledáte něco originálního na večerní shlédnutí, tohleto rozhodně doporučuji.

Anděl Páně (2005)

Oproti tomu co vytvořili čeští filmaři za pohády určitě pozitivum. Konečně se zaměřili i na humorní stránku namísto recyklování starého tématu. Sice příběh moc terno není, obecně se nic v něm převratného nestane, ale konečném důsledku to člověku přijde nevadivé. Ostatně cíl pohádky je naplněn. Anděl Ivan dosáhne svého úkolu, krásná služka dostane svého vysněného prince a dobro "zvítězí" nad zlem. Ikdyž ta výhra fakt jen v uvozovkám. Příjde mi totiž že film je v tomto případě lehce nedotažen, jasně ono by se z toho stala regulární pohádka, ale přece nepatří to k vánocům? Celkově vzhledem k tomu kolik dobřích herců se zde sešlo mi přišlo zde mín vtipu o kterém jsem mluvil než jsem čekal. Obecně děj je osekaný a krátký. I z toho důvodu jsem uvažoval jestli tomu dát *** nebo ****. Zůstanu u třech, třeba se mi ta dospělost tohoto filmu časem zalíbí.

Smrtelné zlo 2 (1987)

Měl jsem původně v úmyslu podívat se rovnou na trojku, ale řekl jsem si že zkusím i předešlý díl. A bavil jsem se. Možná jsem zvrácený ale fakt jsem nevěděl jestli se bát či smát. Opravdu film se ani za nic nebere vážně. Krev stříká na každém rohu (někdy i zelená :-)) a Bruce Campbell v roli spasitele a uhlavního bojovníka se zlem se k němu odvážně staví, s oblíbenou motorovou pilou, sekerou či brokovnicí...ikdyž je fakt že občas dostává na frak a všemocné příšery ve formě stromů bývalých zemřelých nájemníků ho vůbec nešetří :-). Lekaček není pramálo, vřeštících děvuch taky ne...no co by si mohl hororový nadšenec víc přát. Pravda nejsem uplně typický divák hororu, ale podle referecí jsem nemohl odolat. Ostatně o typický horor se nejedná. Vychází sice předchozího dílu, ale jinak je to něco na způsob remeaku. S porovnání s jinými horory humorně pojatého. Co se týče děje, ten nehledejte ani. Ostatně dialogy (pokud je na ně vůbec prostor) jsou velmi krátké a vzhledem povaze filmu ani nepotřebujete titulky k němu. Efekty, jak tady někdo dodal rovněž spracováním idealně zapadají do děje. Prostě nádhera. 4* bez debat a doporučuji.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Znovu dobře odvedená práce Columbuse. Narozdíl od svých následovníků si on jediný dokázal vyhrát z detaily, které byly uvedeny v knize. Dobré herecké výkony ukázali znovu Alan Rickman s Maggie Smith. Co se týče dětských rolí, tak tam tam jde spíše o to za jak dlouho se z neherců stanou herci. Radiciffe podle mě moc přehrává, což můžem vidět i v dalších dílech. Nicméně v rámci možností se drželi. Hudba v podání Williamse zase bez chybiček. V konečném hodnocení má film kvalitu. Pravda, sice je stále vidět že je citelně zaměřen na děti a mládež, ale pohádkový charakter může zaujmout i dospělé. Dalším pozitivem je že scénaristi vyobrazili slušně celou knihu, což u filmů s knižní předlohou nebývá často (pokud vůbec). Možná i příliš lineární charakter nudil zbytek diváků, kteří nečetli předlohu a proto po těchto dvou zdařilých dílech vyměnili režiséra. Mnohdy si proto říkám jaké by byli další díly s tímto režisérem a jak by si poradil s se zvýšeným obsahem který byl v dalších knihách. Kdo ví, přesto pro mě zůstávají tyto dvě adaptace tím nejlepším co HP ve filmu vytvořili.

Pán času (2005) (seriál)

O tom že britové umí udělat kvalitní sitcomy a miniserie je známá věc. O tom že dokážou udělat poutavé sci-fi se stejným rozpočtem (povětšinou malým) to už víme díky Red Dwarf, ale natočit scifi na 45 minutovou stopáž a přidat k tomu trochu vážnosti? To není u britů zas tak známá věc. Ikdyž v případě Doctora Who ano. Věřte či ne seriál, u nás prakticky neznámý (ikdyž při překladu Pán času zřejmě dabingem znásilněný), má v británii obrovskou tradici. S nadsázkou se dá říct že to znamená u nich to samé jako v americe Star Trek. Tuhle seriálovou legendu jsem objevil před třemi lety a byl jsem překvapen. Byl jsem svědkem brakového scifi s lacinými kulisami a ještě více uhozenějšími příběhy, které se vymykali tomu co jsem viděl. První řadu v podání Eccestona a Piper jsem shltnul během týdne a proto jsem byl zklamán na konci když doktor se převlékl do nového kabátu v podání Davida Tennanta. Ten sice zdařile návázal na Chrise, bohužel celkové další 3 řady kvalitativně (ikdyž v celkovém měřítku uspěšně) klesal. Hlavním důvodem byl vcelku otřepané téma. Doktor čím dál více se stylizoval do role ochránce a spasitele lidské (anglické) rasy. Fakt že každý konec serie znamenal invaze nějakých mimozemštanů mě přecejen unavil a ani další společnice které se postupem času vystřídali (v novodobé serii 4) neměli takovou důležitou pozici jako Billie Piper v uvodních dvou řadách. I proto možná po čtyřech serií se rozhodli tvůrci k radikálnímu řezu. S novou řadou přichází i jisté omlazení. Na konci poslední serie nejdříve ukončili všechny dějové linie (rozlučka s vedlejšími postavami a společnicemi) aby pak ve speciálu odešel i David Tennant, kterého jako jedenáctého doktora vystřídal Matt Smith. Ze seriálu společne s Tennantem odešel i Russel T. Davies a je v plánu omezení rozpočtu (jak jinak u angličanů). Takže uspěšnost i budoucnost doktora je trochu neznámá. Přesto se dá říci že seriál BBC znovu oživila a nalila nové krve. Hlavně pro mladší generaci se doktor znovu vril do paměti. A tak trochu s pochybnostmi dávám doktorovi 4*.