Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Akční
  • Sci-Fi
  • Dobrodružný

Poslední recenze (320)

plakát

For All Mankind - Season 2 (2021) (série) 

Druhá řada této alternativní historie Země co se týče dobývání kosmu a vývoje vědy a techniky ubrala vyloženě na tempu. Do popředí se dostali nové postavy, staré se dostaly na pozadí, na druhou stranu aspoň některým byl umožněn důstojný odchod. Na práhu třetí řady jsem na vážkách zda pokračovat, tím neříkám že druhá řada neměla kvalitu, ale nové postavy prostě nejsou tak výrazné. Navíc mám pocit jdou trochu na ruku aktuálnímu trendu prosazování genderové vyváženosti, či obecné rovnoprávnosti. Neříkám že je to špatné, ale mám obavy že třetí řada bude tímto zcela pohlcena a tím půjde i kvalita dolů. Je tomu sice tak i u Expanse, ale tam to je na motivy knih kde příběh je samo sebou zajímavý, seriál je zajímavý dostatečně co se týče vědy a techniky a neměla by to být jen plaforma pro zdůraznění současných problémů ve světě.

plakát

Princezna zakletá v čase (2020) 

Popravdě nevím jestli mám být naštvaný nebo ne. Na jedu stranu je to hodně špatná kopie Edge of Tomorrow a Groundhog day, že se tím ani tvůrci v traileru netají. Na druhou stranu oceňuji že se do něčeho takového pustili. Snaha tvůrců je patrná, býť moderní a jít s dobou. Podle toho je zvolen vizual, záběry zvrchu často na jízdu na koni, které mají ukázat že film má více než jednu lokaci, dále pak epické záběry velkýho komparzu, kde se záběry mnohdy opakovaly, hudební doprovod který má nabudit neustálé napětí  - ale který je místy otravný, rušivý až nevhodný v určitých momentech. Tvůrci viditelně sáhli po příběhu jako takovém, trpí tím hodně postavy, o kterých moc nevíme, u hlavní dvojice moc romantickou stránku člověk neuvěří, nehledě na to že u princezna je v podstatě hodně nepovedený ženský protějšek Phila z Groundhog Day, o dalších postavách není moc co říct co se týče jejich charakteru. Překvapivě se mi ani nelíbila volba princezny jako herečky. Zaprvé mohli ve filmu zmínit několikrát že jí je 20, nevypadala tak ani omylem, tipoval jsem na 30 a sekl jsem se o dva roky. A za druhé, až příliš okatě byla nadabována, což možná mlátilo ještě více do očí. Navíc mi přišlo že moc ani hrát neuměla, což se nedá říct jen o ní, ale i zbytku hereckého štábu, kde Křenkové někdy pořádně ani nebylo rozumět - byť to bylo často způsobeno rušivou hudbou. Navzdory těmto viditelným poznámkám je dobře že něco takového vzniklo, je fajn zase vidět něco nového v rámci české produkce co se netočí jen v interiéru a co nevypadá jako televizní inscenace. Produkční hodnota hlavně co se týče vizuálu mi brání abych dal nižší hodnocení, protože každá tato odvaha nabourat zaběhlý stereotyp v rámci českého filmu se cení a dát tomu ikdyž s hodně odřenýma ušima 4*.

plakát

Robin Hood: Král zbojníků (1991) 

30 let po uvedení do kin a stále je tento film asi nejoblíbenější zpracování Robina Hooda. Byť se jedná o americkou produkci, díky čemu je třeba lecos brát z rezervou, ale je to stále pohádka. I tam se dějí věci které jsou absurdní, takže nechápu určitou nenávist vůči tomuto zpracování. Řekl bych že se povedlo herecké obsazení, Costnerovi regulerně šlape na paty duo Alana Rickmena s Morganam Freemanem, v některých věcech postavu Costnera i převyšují. Hlavně to platí u Rickmena. Byť nedostává mnoho prostoru, kdykoliv je na scéně, podmaní si ji, možná jeho role je považována karikatůrně, z pojetí Rickmana je cítit velice dobrý sarkasmus, stejně jako u jeho jiných rolí. Nemohu zapomenout ani na "Lady Marian" kterou si zahrála Mary Elizabeth Mastrantonio, přiznám se pro Mary mám od tohoto filmu slabost, díky němu jsem se dostal The Abyss od Camerona, díky ní jsem určitý čas sledoval Grimma. Její postava v Robinovi Hoodovi má šmrnc, není to pouze Eye Candy, dívka v nesnázích, umí dát nějakou tu ránu, je cokoliv jen ne dáma v tomto filmu. Celkově film beru jako pohádku, která má některé až horrové prvky, např. ze scény jak Robin se vrací domů a objeví mrtvého otce, slepého komorního, mám vždy husí kůži, samostatná kategorie jsou scény s čarodějkou, zde si myslím dávali hodně záležet aby její scény byly stašidelné, působili odpudivě. I zde jsem pochopitelně pro mladší mohly scény s ní vzbuzovat noční můry. V neposlední řadě nemohu zapomenout na hudbu, dlouho jsem přemýšlel kde jsem podobný motiv slyšel a pak jsem přišel na to, že Michael Kamen spolupracoval i na hudbě k miniserii From the Earth to the Moon, kupříkladu na úvodní znělce z této miniserii musíte vidět podobné motivy jaké byly užité v Robinovi. Film určitě přispěl k popularizaci o králi zbojníků, už nějakou dobu hledám Director Cut verzi, která přidává cca 15 minut navíc k standartní verzi. Snad ji někde seženu, protože někdy to vylepší pohled na celý film, o kterém mám vysoké mínění. Za mě 4*.

Poslední hodnocení (1 578)

Šílený Max: Bojovník silnic (1981)

24.09.2021

Bláznivý Petříček (1965)

18.09.2021

Psycho (1960)

05.09.2021

Občan X (1995) (TV film)

08.08.2021

Nikdo (2021)

05.08.2021

Rytíři spravedlnosti (2020)

05.08.2021

Black Widow (2021)

05.08.2021

Rozhněvaný muž (2021)

05.08.2021

Princezna zakletá v čase (2020)

08.07.2021

Reklama

Poslední deníček (3)

Může Stargate SGU za současnou konečnou tohodle fenoménu?

 

Stargate jako takový příští rok oslaví 20 leté výročí a bohužel ho s největší pravděpodobností oslaví bez nějakého seriálu nebo filmu. Co tedy stojí za tím, že skoro po 20 letech tato legenda nepokračuje.

 

Vrátíme se na začátek, kdy v roce 1994 Roland Emmerich uvedl do kin na tehdejší dobu sci-fi velkofin Stargate. Tento film nadchl hlavně tím, že v tehdejší době vzniklo něco unikátního, co bylo navíc propojeno s komplikovanou starověkou Egyptskou mitologií. Proto nebylo zas tak překvapivé, že o 3 roky později se rozhodli zrealizovat seriálovou podobu filmu. Postupně tedy základní koncept filmu rozvinuli na 10 serií čimž je řadí na současnou dobu na hodně dlouhověký seriál, který ale i po letech svým bezstarostným konceptem dokázal diváky zabavit. Nicméně v posledních sezonách jako by seriál ztrácel dech. Goauldi byli někdy za půlkou seriálu definitivně poraženi a nový záporáci neměli dostatečnou sílu aby je nahradili. Problém vidím i obměně postav. Buď některé postavy ze seriálu zmizely úplně, nebo prostě už na zrak diváka trochu zestárli (přecejen, 10 let je dlouhá doba).

 

Proto se tvůrci začali pohrávat s myšlenkou ukončení serie a zároveň možnosti vypuštění nového navazujícího seriálu, s původní myšlenkou, která by navazovala jak na film, tak na původní serii. V roce 2004 tedy na svět přišel Stargate Atlantis, který měl přilákat nové fandy a zároveň udržet u televize i ty stávající. Spočátku se serii dařilo. Změna prostředí i postav byl evidentně dobrý nápad a i myšlenka základny odtržená od matičky Země byla více než lákavá. Bohužel jak šli řady za sebou, začali se objevovat negativní reakce na pojmutí nové serie a nevyžití plného potenciálu. Diváci prostě jako vždy našli vady na kráse. Ve snaze o oživení serie se tedy tvůrci hned několikrát rozhodli o změnu obsazení a když ani tato změna nepomohla, rozhodli se i zvýšení tempa seriálu (několik zvratů zasebou, zvýšení počtu akce a tak dále). Nicméně tyto změny spíše vedli k horšímu a tak bylo oznámeno, že po 5. řadě bude serie ukočena.

 

Nebylo to ale jen z důvodu sledovanosti a nespokojenosti diváků. Možným důvodem byl i myšlenka na nový seriál a tvůrci prostě nechtěli, aby budoucí SGU nesoupeřila o sledovanost s dobíhajícím SGA, stejně jako SGA soupeřila na dálku s SG1. SGU tedy bez výrazných oponentů vyrazila na obrazovky v roce 2009 po skončení prvního spin-offu a měla znovu velké ambice. Kompletní koncept se totiž změnil. Podobnou myšlenku uvízlé expedice v jiné galaxii sice z části převzali, nicméně design seriálu, forma vyprávění, charaktery postav dostali kompletně novou podobu. Každý se tedy těšil, že po letech dostane Stargate novou tvář, která by mohla být svěžím oživení tohoto problému. Bylo by tomu tak ale, pokuď by za to nebyli odpovědní ti samí lidé co točili jak SG1 a SGA. Bohužel bez znalostí jak točit něco jinak se vydali na novou hroudu, o které nic nevěděli. Díly byly často dost zmatečné. V jedné epizodě se konal mocenský souboj, v druhé si na rameno jiného vyplakával neštastník expedice svůj příběh o otci atd. Mám tedy na mysli příliž množství dramatu v prostředí, které je idealní na průzkum. Nic ale z toho v seriálu neuvidíte. Spíše si budete říkat, jestli se tohle už někde nestalo /narážím na koncept BSG/.

 

Seriál tedy byl po necelých dvou letech ukončen. Nicméně nestojí za úpadkem celého fenoménu. Přišel totiž pozdě. Hlavním vyníkem považuju scénaristy, nebo spíše producenty serie, že nepozvali nějaké nové tváře do scénaristického týmu, kteří by přinesli do serie inovace jak do SG1, tak do SGA tím správným směrem. Koncept SGU nebyl špatný, ale přišel pozdě a mnozí spíše negativně zaragovali na změny v pojetí seriálu, nebo spíše vypadali komicky oproti původním seriálu. Nyní se spekuluje, jestli se seriál v nějaké podobě vrátí. Já bych byl pro. Přes negativa bych řekl, že tvůrci měli dobrou myšlenku, nicméně realizaci by měl udělat nějaký jiný producent, respektive scénarista. Pokuď kdy se SGU vrátí, snad pod taktovkou nových scénaristů.

 

Reklama

Reklama