Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Akční
  • Sci-Fi
  • Krimi

Poslední recenze (322)

plakát

Nikdo (2021) 

Jestliže někdo namítá, že je to hodně podobné Johnovi Wickovi, scénář k Nobody dělal stejný člověk který dělal zatím všechny díly u Wicka, takže aspoň vidíte odkud vane vítr. Já osobně jsem jsem Wicka překvapivě zatím neviděl, ale to mi nezabránilo si film užít. Pohodový film na léto, kde motiv je jednoduchý. Chlap ve středním věku cloumá určitá krize středního věku, jak je v anotaci napsáno, znuďen každodeními rituály, Je zřejmé že jeho žena necítí co k němu kdysi cítila, jeho syn ho bere za slabocha který nemá nijak zajímavou práci ani pro jeho referát do školy, což se potvrdí v noční loupeži kdy stáhne ocas a ustoupí požadavkům. Někdo střední věk utápí v alkoholu, někdo si stejně jako jeho soused opatří starý bourák, či jiný koníček či mladou krasavici. On zatoužil po starém životě, nicméně naráží na tvrdou realitu, že to nemůže udělat aniž by si byl jistý že jeho rodina bude v bezpečí. Ve filmu je na tom vidět krásný rozpor, kdy na jedné straně rozjede pomstu vůči tomu že napadli jeho domov a zároveň je nadšený že nějaké Mafii stálo za to aby ho napadli. Ve skrytu duše je rozhodnutý že se chce do toho života v vrátit, ale zároveň nechce toto rozhodnutí udělat bez vědomí rodiny, nebo za cenu oběti své rodiny. Film jsem si opravdu užil, je to přesně ten typ filmu během léta u kterého vypnete, užijete si tu akční jízdu, trochu toho černého humoru. Tohle to většinou funguje pouze jedenkrát, nerad bych tedy viděl aby ždímali z tohoto jména další pokračování. Nechejte to originální v jednom díle, zvláště když konec dopadl tak, že nemusíme ani vidět pokračování jakým směrem se život Hutche bude dál ubírat.

plakát

Duna (2021) 

Hodnotit jen vizual, dal bych tomu bez debaty 5*, protože film komplexnější dílo, který se skládá z hereckých výkonů, námětu, kamery, hudby a dalších věcí, snižuji na 2*. Když začnu dějem, scénářem jako takovým tak neurazí ale ani neohromí. V podstatě se jedná o kopii prvního dílu miniserie "Děti Duny" a s kombinací Lynchovi Duny o bezmála skoro 4 dekády starou, ti kteří jsou znalí těchto verzí se museli docela u tohoto prvního dílu nudit, protože opravdu nenabídlo nic nového, vlastně člověka tak nezaskočili některé dějové zvraty. Herecké obsazení nevadilo, ale přišlo mi jako by herci si svoje role moc neužívali, nebo neměli s čím moc hrát. Na jejich obranu, stejně toporně to bylo jak u Duny z 1984, tak u výše zmiňované miniserie, což bych dal za vinu předloze která asi taková je. Jediný kdo z tohoto toporné, bezbarvého projevu vybočoval byl Jason Momoa, který ačkoliv neměl až tak tolik s čím hrát a měl možná nejméně prostoru na plátně, scény s ním bavily, bylo vidět jak si to užívá, okořenil to i trochu toho "hollywoodského" humoru - za ty roky u mě neskutečně stoupl a už to není jen ta gorilla z SGA, ukazuje že když má s čím hrát, nebo taky ne, dokáže to přesto prodat. Zpět ale k hodnocení, po hereckém výkonu hodnotím hudbu a tady to zase je záležitost Zimmera. Neberte mě špatně, Hanse mám rád, ale tady mi ta hudba přišla strašně generická, zdaleka nedosahuje kvalit huby Duny z 1984, díky které bych řekl získala na statusu kultu. Sorry Hansi, toto se ti nepovedlo. Vizual, možná jediná stránka filmu která se mi líbila, líbilo se snažili aby veškerá technika vypadala realně, i providitelě. Ale tak vše. Neřekl bych že je to zcela propadák, bylo vidět že se chtějí vymanit odkazu na Dunu 1984, což jen tak nepůjde. Naštěstí pro tuto Dunu, bude mít druhou část, která by mohla být jen lepší. Jedna věc totiž co Lynch u předchozí Duny udělal, že přeskočil asi 3 roky děje, dost urychlyl vývoj čímž trochu potlačil rozvoj vztahu Paula s Chani, což evidentně nebude tento případ a celkově tato verze bude více o postavách jako takových což je určitě dobrá věc. Ale to věc budoucnosti a zatím jsem mírně zklamaný, zatím to jsou to u mě lepší 2* ale zároveň v tom vidím ohromný potenciál.

plakát

For All Mankind - Season 2 (2021) (série) 

Druhá řada této alternativní historie Země co se týče dobývání kosmu a vývoje vědy a techniky ubrala vyloženě na tempu. Do popředí se dostali nové postavy, staré se dostaly na pozadí, na druhou stranu aspoň některým byl umožněn důstojný odchod. Na práhu třetí řady jsem na vážkách zda pokračovat, tím neříkám že druhá řada neměla kvalitu, ale nové postavy prostě nejsou tak výrazné. Navíc mám pocit jdou trochu na ruku aktuálnímu trendu prosazování genderové vyváženosti, či obecné rovnoprávnosti. Neříkám že je to špatné, ale mám obavy že třetí řada bude tímto zcela pohlcena a tím půjde i kvalita dolů. Je tomu sice tak i u Expanse, ale tam to je na motivy knih kde příběh je samo sebou zajímavý, seriál je zajímavý dostatečně co se týče vědy a techniky a neměla by to být jen plaforma pro zdůraznění současných problémů ve světě.

Poslední hodnocení (1 583)

Hon na lišku (2014)

29.11.2021

Povolení zabíjet (1989)

19.11.2021

Dech života (1987)

19.11.2021

Nekonečný příběh Posledního z Aporveru (2015)

18.11.2021

Tenet (2020)

04.11.2021

Duna (2021)

20.10.2021

Šílený Max: Bojovník silnic (1981)

24.09.2021

Bláznivý Petříček (1965)

18.09.2021

Psycho (1960)

05.09.2021

Reklama

Poslední deníček (3)

Může Stargate SGU za současnou konečnou tohodle fenoménu?

 

Stargate jako takový příští rok oslaví 20 leté výročí a bohužel ho s největší pravděpodobností oslaví bez nějakého seriálu nebo filmu. Co tedy stojí za tím, že skoro po 20 letech tato legenda nepokračuje.

 

Vrátíme se na začátek, kdy v roce 1994 Roland Emmerich uvedl do kin na tehdejší dobu sci-fi velkofin Stargate. Tento film nadchl hlavně tím, že v tehdejší době vzniklo něco unikátního, co bylo navíc propojeno s komplikovanou starověkou Egyptskou mitologií. Proto nebylo zas tak překvapivé, že o 3 roky později se rozhodli zrealizovat seriálovou podobu filmu. Postupně tedy základní koncept filmu rozvinuli na 10 serií čimž je řadí na současnou dobu na hodně dlouhověký seriál, který ale i po letech svým bezstarostným konceptem dokázal diváky zabavit. Nicméně v posledních sezonách jako by seriál ztrácel dech. Goauldi byli někdy za půlkou seriálu definitivně poraženi a nový záporáci neměli dostatečnou sílu aby je nahradili. Problém vidím i obměně postav. Buď některé postavy ze seriálu zmizely úplně, nebo prostě už na zrak diváka trochu zestárli (přecejen, 10 let je dlouhá doba).

 

Proto se tvůrci začali pohrávat s myšlenkou ukončení serie a zároveň možnosti vypuštění nového navazujícího seriálu, s původní myšlenkou, která by navazovala jak na film, tak na původní serii. V roce 2004 tedy na svět přišel Stargate Atlantis, který měl přilákat nové fandy a zároveň udržet u televize i ty stávající. Spočátku se serii dařilo. Změna prostředí i postav byl evidentně dobrý nápad a i myšlenka základny odtržená od matičky Země byla více než lákavá. Bohužel jak šli řady za sebou, začali se objevovat negativní reakce na pojmutí nové serie a nevyžití plného potenciálu. Diváci prostě jako vždy našli vady na kráse. Ve snaze o oživení serie se tedy tvůrci hned několikrát rozhodli o změnu obsazení a když ani tato změna nepomohla, rozhodli se i zvýšení tempa seriálu (několik zvratů zasebou, zvýšení počtu akce a tak dále). Nicméně tyto změny spíše vedli k horšímu a tak bylo oznámeno, že po 5. řadě bude serie ukočena.

 

Nebylo to ale jen z důvodu sledovanosti a nespokojenosti diváků. Možným důvodem byl i myšlenka na nový seriál a tvůrci prostě nechtěli, aby budoucí SGU nesoupeřila o sledovanost s dobíhajícím SGA, stejně jako SGA soupeřila na dálku s SG1. SGU tedy bez výrazných oponentů vyrazila na obrazovky v roce 2009 po skončení prvního spin-offu a měla znovu velké ambice. Kompletní koncept se totiž změnil. Podobnou myšlenku uvízlé expedice v jiné galaxii sice z části převzali, nicméně design seriálu, forma vyprávění, charaktery postav dostali kompletně novou podobu. Každý se tedy těšil, že po letech dostane Stargate novou tvář, která by mohla být svěžím oživení tohoto problému. Bylo by tomu tak ale, pokuď by za to nebyli odpovědní ti samí lidé co točili jak SG1 a SGA. Bohužel bez znalostí jak točit něco jinak se vydali na novou hroudu, o které nic nevěděli. Díly byly často dost zmatečné. V jedné epizodě se konal mocenský souboj, v druhé si na rameno jiného vyplakával neštastník expedice svůj příběh o otci atd. Mám tedy na mysli příliž množství dramatu v prostředí, které je idealní na průzkum. Nic ale z toho v seriálu neuvidíte. Spíše si budete říkat, jestli se tohle už někde nestalo /narážím na koncept BSG/.

 

Seriál tedy byl po necelých dvou letech ukončen. Nicméně nestojí za úpadkem celého fenoménu. Přišel totiž pozdě. Hlavním vyníkem považuju scénaristy, nebo spíše producenty serie, že nepozvali nějaké nové tváře do scénaristického týmu, kteří by přinesli do serie inovace jak do SG1, tak do SGA tím správným směrem. Koncept SGU nebyl špatný, ale přišel pozdě a mnozí spíše negativně zaragovali na změny v pojetí seriálu, nebo spíše vypadali komicky oproti původním seriálu. Nyní se spekuluje, jestli se seriál v nějaké podobě vrátí. Já bych byl pro. Přes negativa bych řekl, že tvůrci měli dobrou myšlenku, nicméně realizaci by měl udělat nějaký jiný producent, respektive scénarista. Pokuď kdy se SGU vrátí, snad pod taktovkou nových scénaristů.

 

Ovládací panel
6 bodů

Reklama

Reklama