Agora (2009)

Tak málo nám cirkev ako inštitúcia dala a tak veľa nám vzala. Odsudzovať kresťanstvo ako filozofiu je nezmysel, tvrdo však odsudzujem ľudí, ktorý si náboženstvo vysvetľujú podľa situácie a neváhajú ho použiť na zákernú hru s človekom, ktorého vyznaním je humanizmus a porozumenie. Len človek a jeho podlosť je tou známou krvavou stigmou kresťanstva, časuodolným tetovaním so znakom smrti. Agora je nádherný film, ktorý je však plný krutosti. Navzdory tomu som očarený spôsobom, akým som to pri prvom počutí názvu "Agora" vôbec nečakal. Vďaka Alejandro !

Anthropoid (2016)

Naozaj smutný film, smutný v zmysle že Vám príde ľúto, všetkých tých skvelých ľudí, ktorí tam obetovali svoj život. Filmu by sa dalo vytknúť zopár historických nepresností, ale v podstate na to nie je dôvod. Gabčík bol vždy môj vzor, samozrejme je tam trošku hrdosti, že to bol Slovák, ale o tom to tak úplne nie je. Gabčík s Kubišom sú proste hrdinovia a ja sa hanbím, že aj keby som sa pretrhol, nikdy sa im ani zdaľeka nepribližim. Skláňam sa pred ich odvahou a strašne si želám, aby sme takých Gabčíkov mali na Slovensku čo najviac, hrozne tu chýbajú !

Apollo 18 (2011)

Príjemné osvieženie v mútnych vodách sci-fi produkcie posledných rokov. Naozaj podarené technické spracovanie mesiaca a misie apollo (za tie prachy), trošku zbesilá a nervózna kamera, snažiaca sa rozostriť všetko na čo nebol rozpočet (jednoznačne zámer) a vcelku solídne "herecké" výkony. Je toho málo, čo by som tomuto nízkorozpočtovému snímku mohol vytknúť, snáď len krátku stopáž a možno príliš priamočiary príbeh bez poriadnej ľakačky, ktorá by ma schladila na absolútnu nulu. Takéto komorné, naturalistické sci-fi záležitosti mi vždy dvihnú náladu, ktorá sa samozrejme odzrkadlila v hodnotení filmu. Tak ma prosím berte s rezervou, ale.....film si pozrite!

Atlas mraků (2012)

Príbeh o prepojenosti osudov, genetickej pamäti, dôležitosti slobody či ľudskej nepoučiteľnosti ? Všetci to pravdepodobne vidíme ináč a každý si tam nájde to svoje, možno aj to je hlavným zámerom tvorcov. Film, ktorý rozhodne stojí za 172 minút vášho času !

Babylon 5 (1993) (seriál)

Komentár som začínal asi 5x, vždy som to zmazal a skúsil napísať niečo iné, lepšie a výstižnejšie. Stále to nebolo ono, stále mi tam čosi chýbalo ! V podstate je dôležité riadiť sa jednou zásadou...vydržať prvú sériu. Bakelitová scéna, obalená kartónovými kulisami a na môj vkus veľmi zlými trikovými sekvenciami sa od druhej série pomaličky prehupne do niečoho, čo predstavuje vrchol sci-fi tvorby konca 20 storočia. Grandiózne sci-fi, ktoré ani po rokoch nenudí. Babylon 5 proste musíte vidieť !

Battlestar Galactica (2004) (seriál)

Aj keď sa scenáristi v neskorších častiach uchýlil ku klišé a to teoretizovanie o bohu mi trochu liezlo na nervy, nemôžem sa ubrániť dojmu, že v prípade tohto seriálu ide o dokonalosť najhrubšieho zrna. Bezvýchodiskovosť situácie a doslova zúfalosť, ktorá na začiatku seriálu pôsobila na mňa totálne močopudne, sa niesla celým seriálom a úplne ma vtiahla do deja. Záver som prežil len vďaka respirátoru a fyziologickému roztoku :-). Bravo

Battlestar Galactica (2003) (TV film)

Úžasné, ako sa dá z jednoduchej zápletky (stroje vs. ľudia) urobiť jeden z najlepších pilotných filmov k jednému z najlepších sci-fi seriálov všetkých čias. Majstrovské dielo hodné vystavovanie v Louvri, hneď vedľa obrazu Mony Lízy :-)

Bělyj tigr (2012)

Zvláštny mix vojnovej drámy a fantasy, ktorý u mňa celkom kladne zarezonoval. Mystifikácia nemeckých tankov Tiger je všetkým milovníkov bojovej techniky dobre známa, v tomto prípade to tvorcovia dohnali úplne do krajnosti. Objavujúci sa a miznúci tank Tiger v týle sovietov je tvrdý oriešok pre nielen pre generalitu červenej armády, ale aj pre mňa, človeka ovladajúceho fakty, čísla, počty, milimetre a možnosti týchto vozidiel. Myslím si však, že tvorcovia sa nám snažili povedať niečo iného, snáď v zmysle toho, že každý z nás vedieme boj proti vlastnému strachu zo zlyhania tam, kde sa od nás očakáva úspech a absolútna istota. Technicky páradne zvládnutá dráma o tankoch, ktoré doslova rozprávajú svoj príbeh z bojových polí....stačí len počúvať (poprípade užiť diazepam) :-)

Bourneův odkaz (2012)

S čistým svedomím môžem pôvedať, že si tento film svoje 4* zaslúži. Rýchle, akčné, dobre natočené a nenudí.

Brestská pevnost (2010)

Nemôžem inak, milujem vojnové filmy/drámy. S jedným okom prižmúreným a druhým úplne otvoreným verím, že to takto nejako mohlo v lete 1941 vyzerať. Tento film mi pripomína operu, prudko na vás gestikuluje, chytí vás za srdce, aby vás vzápätí rozstrieľal delostreleckou prípravou a tankami pzkpw III Ausf.A. Herecké výkony sú fajn, kamera úchvatná a drsná. Po dlhej dobe tu je opäť film, ktorý medzi milovníkmi vojnových epopejí bude rezonovať ako struna na Slashovej gitare. Na ***** mu už chýba iba jediné....v pamätiach ruských a nemeckých vojakov z toho leta je napísané, že noc pred začiatkom vojenskej operácie kvákali žaby ako nikdy predtým, keď sa započúvate do tejto pásaže vo filme, je tam len cvrlikanie cvrčkov, beriem to ako historickú nepresnosť :-) **** 1/2*