Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

The Shawshank Redemption je pre mňa najlepším dielom kinematografie, aké bolo kedy natočené. Aj keď sa toto tvrdenie zakladá na subjektívnych pocitoch, verím že sa nájde pár miliónov ľudí, ktorí so mnou budú súhlasiť :-) ! Čím je tento film tak výnimočný ? Frank Darabont (ten hulvát) stavil všetko na jednu kartu. Nechal nás prežiť život človeka, ktorý bol nespravodlivo odsúdený za čin, ktorý nespáchal. Odsúdený a nechaný napospas krutému režimu Shawshankskej väznice, ktorý zlomí aj tie najtvrdšie povahy....ale nie nášho Andyho, pretože príbeh Andyho Dufresna predstavuje vôľu každého človeka bojovať proti nespravodlivosti . Darabont je výborný manipulátor a zmanipuloval nás všetkých psím pohľadom Tima Robbinsna a pehami Morgana Freemana. Búšil do nás tak vytrvale, že sa mu podarilo stvoriť legendu....na konci ktorej nás čaká oceán a zihuataneio, v mojom ponímaní ako symbol voľnosti a nového začiatku. Ech Frank, Sigmund Freud by mal z teba radosť!

Wonder Woman (2017)

Držiteľka "michelinskej hviezdy" za najlepšie langoše si zobrala svoju best panvicu a umlátila ma ňou k smrti. Nuda od začiatku až do konca. Keby aspoň langoš priniesla. Pre deti do 8 rokov OK.

Zdrojový kód (2011)

Ja vám neviem...dobre to vyzerá, dobre sa na to pozerá, ale čo mal preboha znamenať ten koniec ? Ja nepotrebujem rozprávky od Walta Disney-ho, káčerova som sa v mladosti napozeral dosť. Škoda, že nikto nemal gule urobiť záver ako sa patrí. Takto je z toho len pekný sci-fi akčňák, ktorý sa vo vás rozplynie ako prd vo vetre.

Zpráva o Europě (2013)

Jupiterov mesiac Europa je naozaj fascinujúci svet pre vedcov, snílkov či optimistických utopistov. Pre milovníkov Star Wars mám však zlú správu, pravdepodobne začnete od nudy obhrýzať svoj svetelný (prípadne iný) meč ! Ja som však zažil nádherný, realistický a dojemný výlet po slnečnej sústave. Malé odporúčanie na záver. Prečítajte si niečo o Europe a až potom sa vrhnite na tento film. Osobne zdieľam názor, že práve náš mesiac a mesiac Európa sú kľúčové pre búdúcnosť ľudstva...taký odrazový mostík pre postup na vyšší level vesmírneho výskumu a cestovania medzi planétami a snáď aj medzi hviezdami.

Zrození Planety opic (2011)

Sun-Vu-kung by sa v hrobe obracal ! Nejak ma to minulo. Hlavný "o-pičák" mi bol hrozne nesympatický a to mi vlastne znehodnotilo celý kultúrny zážitok, ktorý som mohol z tohto prírodpisného filmu mať. Nezabudnuteľná scéna v druhej polovici filmu, kde správca útulku sleduje opičí zjazd UV KSČ u mňa vyvolala široký úsmev, takže som sa rozhodol filmu udeliť ** za komediálnu vložku. Som veľký fanúšik sci-fi, ale ZRODENIE PLANÉTY OPÍC je z môjho pohľadu nudná a sterilná, počítačovo animovaná, chlpatá patlanica. Vzhľadom na vysoké hodnotenie je však môj názor nepodstatný, pretože tí čo ma poznajú vedia veľmi dobre, že v niektorých aspektoch pripomínam opicu a takpovediac konkurencia iných opíc, môže vyvolávať negatívne pocity, v tomto prípade hodnotenie !

Ztracen ve vesmíru (2011)

...to, že vesmír je časťou nás a my sme časťou vesmíru nie je sci-fi, ale nevyvrátiteľný fakt. Po tomto filme vo mne zostal taký zvláštny pocit.....možno ešte máme nádej ! Skvelý počin, nie však pre každého.

Železná srdce (2014)

Príbeh o tankistoch v jednom historicky a technicky nie veľmi dobrom tanku, ktorému sa podarilo poraziť Tigra a vykosiť prápor Waffen SS. Príbeh nijak neprekvapí, veď rozvíjať nejaké milostné romance či etické kódexy v krvavom apríli 1945 kdesi v Reichu by nemalo veľký význam. Cítite ten opar, ktorý sa plazí po jarnej tráve a ticho šepká : zabi, alebo budeš zabitý. O to tam vtedy šlo, je to nepopierateľný fakt ktorý sa ozýva z rehotu vrahov a zúfaleho kriku vraždených, na oboch stranách. Surový, realistický a veľmi dobre technicky zvládnutý snímok. S posolstvom, ktoré je tak neuveriteľne pravdivé, až mrazí : " Ideály su ušľachtilé a dejiny....dejiny su krvavé priateľ môj !

Živí mrtví (2010) (seriál)

100x prevarený námet v podaní Franka Darabonta ! Výborné ! :-)