Napoleon (2002) (seriál)

" Rebelanti nemôžu poraziť armádu, pretože armáda - to som ja." Príbeh o géniovi vojny, ktorý keď nebol vo vojne, tak o nej rozmýšľal. Na začiatku kariéry v Taliansku mu pridelili demoralizovanú, vyhladovanú armádu s deravými čižmami. Mali len trochu zaujať rakúsko-uhorskú armádu. Pod jeho vedením bol výkvet Viedne rozprášený, väčšina Talianska dobitá. Do Francúzska poslal 120 000 zajatcov a ukoristil 2000 diel. Bol to majster stratég. V Egypte s 25 000 tis. vojskom porazil 60 000 jazdu Mamulekov. Clavier príjemne prekvapil a samozrejme celé spracovanie. A ešte o niečom bol príbeh. Politika bola, je a bude tá najšpinavšia vec, akou sa človek zaoberá.

Most přes řeku Kwai (1957)

" Z toho tvojho hrdinstva sa mi dvíha žalúdok. S tebou si človek vyberie len dve veci - zničiť most, alebo seba. Miesto mozgu máš odvahu. Umrieť ako gentleman - skapať podľa predpisov. Pritom ide o to jediné, žiť ako človek. Vojna nie je nič, len hra." Príbeh o hrdosti a o tom, že vojna nemá vôbec žiadne pravidlá, o čom svedčí posledná veta filmu. " Šialenstvo, šialenstvo."

Dobrý voják Švejk (1956)

" Nešetri ma ! Mysli si, že na klistýre stojí Rakúsko-Uhorsko a víťazstvo je naše." Švejk je príklad, ako s prepáčením " vydrbať " so systémom s úsmevom na tvári.

Dým bramborové natě (1976)

" Maródim stále. Tak príďte ku mne do ordinácie. Kdeže. Tým by som si náramne uškodil. Pokiaľ si udržujem svoje choroby pekne v zdravej rovnováhe tak mi je hej, ale keby mi po nejakej ostala v tele medzera, tak som na márach raz dva." Príbeh z dediny a o dedinskom myslení. Všetci o všetkom vedia a kto sa vymyká " norme " radšej odíde. Či už je to neplodný chlap, alebo tehotná slobodná baba. V ich očiach je to tragédia. Do takého prostredia prichádza docent s Prahy, aby našiel sám seba. A pomáha uzdraviť dedinčanom nielen telo, ale i ducha. Prečo nie plný počet? Zdá sa mi to trochu mdlé a ako by ani majster Hrušínský nebol vo svojej obvyklej forme.

Poslední lovci (2010)

Ľudia ho nazývali hrôzostrašným prízrakom z hlbín. Dodnes je to najväčší dravec s ozubenou čeľusťou aký kedy žil. Po mnohých rokoch si ľudia uvedomili, že živý vorvaň obrovský je pre svet cennejší ako hromada jedlej hmoty a zastavili jeho zabíjanie. Najvýchodnejšie miesto Indonézie, ostrov Lembata, v tajomnom súostrový Aloy ešte stále ukrýva posledných lovcov tohoto obra. Nelovia ho pre zábavu, alebo biznis. Lovia ho, aby prežili. S malými loďkami, bambusovými harpúnami, doslova zoči voči. Niekedy zvíťazí lovec, inokedy lovený. Mnoho rybárov bolo zmrzačených, mnoho prišlo o život, ale takto žijú už dlhé storočia a inak nevedia. Svojim spôsobom života vôbec neohrozujú ani faunu, ani flóru. To oni sú tým ohrozeným druhom. Oni a ich prostredie, pretože pod rúškom ochrany prírody tu chcú " ochranári " stavať hotely, herne, kasína. No proste to tu " scivilizovať ". Najcennejšia trofej nie je mäso, ani olej, ale nestrávené zobáky krakatíc vo vorvaňom žalúdku, takzvaná ambra. To som nevedel. Ale našim lovcom je to fuk. Potrebujú prežiť. PREŽIJÚ ?

Svět přírody - Lobo - vlk, který změnil Ameriku (2008) (epizoda)

Príbeh o zabijakovi vlkov, z ktorého sa stal najzaujatejší ochranca prírody a o vlkovi, so zlomeným srdcom. Príbeh aj o tom, ako sme stratili kontakt s prírodou a stali sme sa jej ničiteľmi a tým aj svojimi.

Země policajtů (1997)

Nemohol som to dopozerať. Scenár nulový, mal som pocit že herci hrajú a hovoria čo im momentálne napadlo. Prvý film s Harvayom, čo som nedopozeral. Toľko premrhaných hviezdnych mien.

Seznamte se, Joe Black (1998)

Po druhom pozretí dvíham na 5. Smrť si príde pre jedného z nás. Tragédia ! Nie nemusí to tak byť, pokiaľ človek žil ako " človek. " Neuveriteľne pohodovo ( aj vďaka hudbe ) som sa cítil celý čas a nechal sa unášať až Shakespearovskou hrou o posledné dni života. Excelentný Brad tu dokonca prevalcoval giganta ako je sir Hopkins, trio uzatvára presvedčivá a zmyselne krásna Claire. " Čo sa stane je v poriadku, ničoho neľutujem:" Kiež by som takto odchádzal s tohoto sveta.

Americká noc (1973)

" Natáčanie je ako jazda dopravníkom na divokom západe. Všetci dúfajú, že to bude pekný výlet, ale čoskoro začnú pochybovať či vlastne dorazia do cieľa." Truffaut nás vzal na výlet medzi filmový štáb a tak vďaka nemu vieme, že to čo sa deje počas natáčania je oveľa dramatickejšie, niekedy až nervy drásajúcejšie, ako to, čo napokon vidíme na filmovom plátne. Ešte som zabudol, že aj erotickejšie. " Čo to je ten váš film? Čo je to za povolanie, keď všetci spolu spia, tikajú si. Všetci sa podvádzajú a klamú." Áno toto nie je povolanie pre citlivky. Neobyčajne citlivo nám režisér ukázal pod akým tlakom pracujú naše idoly. Stres potom riešia alkoholom, sexom a inými drogami. " Je to zvláštne, že herci sú takí zraniteľní. To je prirodzené. Každý sa obáva toho, ako bude posudzovaný. V tejto profesii je to súčasť profesionálneho i súkromného života." Toto dielo beriem ako pomník kinematografie.

Zamilován (1984)

" Zaspávam s myšlienkou na neho, s myšlienkou na neho sa ráno zobúdzam." Môže byť toto hriech ?