Alfréd Veliký (1969)

Veľmi príjemné prekvapenie. Dej plynie vo viacerých rovinách čo ho robí pre mňa zaujímavým. Okrem boja o " kus zeme ", je tu naznačený dôležitejší boj. Boj novej viery, viery v láskavého Boha na strane Alfréda, proti prastarému, krvilačnému Odinovi - bohu Vikingov. Ale zo všetkého najdôležitejšia rovina filmu je boj samotného Alfréda so svojimi telesnými slabosťami, pretože si uvedomuje, že ak im podľahne, jeho bohom sa stáva Odin, ale ak ich porazí. . .

Amadeus (1984)

Filmová dokonalosť.

Amélie z Montmartru (2001)

Príbeh o tom, ako sa žije duchaplný a plnohodnotný život. Pomáhať druhým a radovať sa z maličkostí. " Rada si všímam detaily, ktoré iným unikajú, rada ponáram ruku hlboko do kopy strukovín, alebo rozbíjam stvrdnutý karamel na káve špičkou lyžičky, hádžem žabky na vode..."

Americká noc (1973)

" Natáčanie je ako jazda dopravníkom na divokom západe. Všetci dúfajú, že to bude pekný výlet, ale čoskoro začnú pochybovať či vlastne dorazia do cieľa." Truffaut nás vzal na výlet medzi filmový štáb a tak vďaka nemu vieme, že to čo sa deje počas natáčania je oveľa dramatickejšie, niekedy až nervy drásajúcejšie, ako to, čo napokon vidíme na filmovom plátne. Ešte som zabudol, že aj erotickejšie. " Čo to je ten váš film? Čo je to za povolanie, keď všetci spolu spia, tikajú si. Všetci sa podvádzajú a klamú." Áno toto nie je povolanie pre citlivky. Neobyčajne citlivo nám režisér ukázal pod akým tlakom pracujú naše idoly. Stres potom riešia alkoholom, sexom a inými drogami. " Je to zvláštne, že herci sú takí zraniteľní. To je prirodzené. Každý sa obáva toho, ako bude posudzovaný. V tejto profesii je to súčasť profesionálneho i súkromného života." Toto dielo beriem ako pomník kinematografie.

Američan (2010)

" Mám v srdci otcovskú lásku. A vy ? " Film stojí a padá na atmosfére a tá tu bola fantastická hlavne vďaka vynikajúcej kamere. Keď k tomu pripočítame herecké umenie ( hlavne to Violantino - ukázala ho celé a v plnej kráse ) a prostredie stredovekého mesta je to proste lahôdka.

Amistad (1997)

" Nepôjdeme tam sami. Mám na mysli mojich predkov. Pôjdem do minulosti, ďaleko, až k počiatku času a poprosím ich, aby nám pomohli pri tom súde. Natiahnem ruku do zadu a vtiahnem ich do seba. A oni musia prísť, pretože v tejto chvíli som jediným dôvodom prečo vôbec existovali." Neprekonateľný sir Hopkins, bláznivo presvedčivý McConaughey, ako vždy, kľudný Freeman ( mimo otrokárskych lodí ), až démonický Hounsou v príbehu o slobode a túžbe po spravodlivosti, v podľa mňa najlepšom Spielbergovom filme. " Pravda bola z tohoto príbehu vyštvaná ako otrok."

Andělé a démoni (2009)

" Viera je nedokonalá, pretože ľudia sú nedokonalí." Ja dodám, že film je nedokonalý, pretože tvorcovia sú nedokonalí.

Andělé v Americe (2003) (seriál)

Nič podobné som zatiaľ nevidel. Nezvyčajne široký tematický záber, ktorý by stačil na niekoľko filmov. Do hĺbky rozpitvané témy: mormonstva, židovstva, financií, politiky, manželstva, homosexuality, rasizmu, vecami "medzi nebom a zemou" ... Je to naozaj tak? Možno je to iba jedna téma. Hľadanie zmyslu života obyčajných ľudí, ktorých rozdelila kultúra v ktorej žijú. Film sa prelína na dvoch úrovniach. Materiálnej a duchovnej, pretože jedno sa prelína s druhým. "Ako hore, tak i dole". To nie je fráza, ale hlboká múdrosť. Tejto šperkovnici múdrosti sa nedá nič vyčítať, iba jedno. Boh neopúšťa svoje dielo, my opúšťame Jeho svojimi skutkami. Je od nás tak ďaleko, ako ďaleko sme sa vzdialili, alebo je tak blízko, ako blízko sme my k Nemu. Herci sú neobyčajne presvedčiví. Mňa si podmanila Emma Thompson.

Angel Heart (1987)

Majstrovsky zvládnutý tajomný a pre mňa nepredvídateľný príbeh až do konca, aj keď som čo to tušil ( De Nirov image a prsteň s pentagramom ) . Na konci príbehu Rourkeho postava končí v pekle a on tým peklom skutočne prešiel, stal so svojho popola a ja sa teším s jeho filmového návratu.