The Mandalorian - Kapitola 8: Vykoupení (2019) (epizoda)

Rozhovor dvou stormtrooperů v úvodu nejen předčasný vrchol epizody, ale i jeden z fanouškovsky nejvděčnějších a nejvtipnějších momentů celé série. Taika Waititi a jeho cit pro perfektní humor všeho druhu se prostě nezapře. Zbytek epizody na úvod navázal dobře, ale ne skvěle. K plusům patřily nové informace o stavu, osudu a způsobech Mandalorianů, Mando prošel závěrečnou fází polidštění, které logicky navázalo na jeho všechny předchozí zkušenosti (znovu se mi potvrdila důležitost vedlejších misí, problém u nich tak nebyl s nedostatečným posunem příběhu, ale se zpracováním), několik chvil bylo slušně napínavých, potěšil i cool design únikové trasy a nakonec přišlo i nějaké to emotivní loučení. K mínusům - Tempo bylo naneštěstí tentokrát docela kolísavé a i přes obětavou snahu to trochu škodilo katarzi, ústřední střet mezi lovci a troopery sice svým způsobem velkolepý, ale až na jeho stylový úvod (nápaditá a sakra dynamická scéna) a silný závěr (v obou případech vypomáhalo zase moj.. totiž Mandovo dítě) dost mdlý a nudně natočený. Objevilo se také několik situací a momentů, nad kterými člověk nesměl moc uvažovat. O tom, jak otravný byl novej padouch se svým expozičním dialogem a neopodstatněnou nafoukaností nemluvě. Sice bylo pochopitelné, proč to tam bylo, ale šlo to podat mnohem lépe bez toho aniž by tak hlasitě šustil papír. Oproti klientovi zatím rozhodně o třídu slabší postava (i přes ty jeho cool udělátka). Baby Yoda zažil v celé sérii takové situace, které by nemělo zažít žádné ubohé rozkošné malinkaté zelené děťátko - jestli se mu to bude dít i příště, tak si tvůrce najdu! 7,5/10 Mandalorian isn't a race, it's a Creed.

Togo (2019)

Good dog :) Krásný snímek o jednom nezdolném a nezastavitelném psím hrdinovi a jeho rodině. Scenérie Aljašky jsou překrásné, CGI ucházející, závod o čas velkolepý a místy téměř neuvěřitelný. Napínavé, dramatické, s funkčně odvyprávěným příběhem a správně uzavřeným dějovým obloukem. Na konci se dostaví i slušný déšť emocí. Dafoe v roli Seppaly exceluje, ale Togo mu šlape vydatně na paty - fantastický psí herec. Titulní postava i jeho pán si tenhle filmový pomník plně zasloužili. Disney naštěstí nic nezanedbal a zvládl na základě jejich hrdinství vyprodukovat opravdu milý a hřejivý (teplotně ovšem mrazivý) dobrodružný film pro celou rodinu. Otestováno.

Toy Story 4: Příběh hraček (2019)

Úctyhodné navázání na trilogii, s aktuálními tématy, dostatečnou vyspělostí a se stále svěží a nápaditou smrští gagů, přičemž ale tvůrci nezapomínají zase ani na slušnou dávku emocí. Navíc to je celé v nádherném vizuálním kabátku, kterým mě Pixar asi nikdy nepřestane uchvacovat. Na další dobrodružství Woodyho a volnomyšlenkářské pastýřky bych se podíval okamžitě.

Trojí hranice (2019)

V určitých věcech a rozhodnutích postav nedomyšlený scénář nepřekáží natolik, abych si tento výživný akční thriller neužil. Mezi partou elitních zlodějů, kteří se rozhodli pomoct s odlehčením břemene peněz (a možná nejen tím) drogovému králi, je výborná chemie. Každá postava má taky dostatečně odlišný náhled na svět a své vlastní problémy, je ale pravda, že nejvíc mě bavil Ben Affleck, kterému role zlomeného, vyčerpaného vojáka opravdu sedla. Silnou stránkou filmu jsou i jednotlivé dialogy, které mi zprvu sice přišly jaksi nedotažené, ale pak jsem si uvědomil, že takto nějak by asi mohli diskutovat a uvažovat nad nespravedlností systému skuteční vojáci. Realističnost byla přítomna i v několika akčních sekvencích, hlavně ta ústřední byla řemeslně výborně zvládnutá. Naneštěstí, v některých místech pak náhle došlo k pravému opaku, a ačkoliv by člověk i ta hloupější rozhodnutí mohl připsat hlavnímu tématu filmu o nebezpečnosti peněz, občas to prostě nešlo. Technické stránce nelze co vytknout a výběr lokací se taky povedl (krásné hory, vila v džungli apod.). Takže víceméně spokojenost, i přes fakt nebo možná právě kvůli němu, že film jde v několika místech výrazně proti očekáváním. 7,5/10

Trojitá hrozba (2019)

Film je jasné béčko, nikdo asi nečekal nic jiného. Problém je, že to je béčko nepovedené a to prakticky ve všech ohledech. Potencionálně zajímavá, i když neobjevná zápletka, se rozpadne tvůrcům pod rukama během prvních 20 minut, postavu Iko Uwaise scénář postaví do nevděčné úlohy tvůrce jednoho z nejvíc wtf plánů, co jsem v poslední době viděl, komando padouchů se chová taky jak po lobotomii a hrdinům vše dost ulehčuje, do toho hodí scénárista sem tam nějakou scénu úplně od věci nebo jako že emotivní flashback, který má vysvětlit úplně zmatenému divákovi, na co se to sakra dívá, ale udělá to maximálně to, že vše působí ještě směšněji. Přehnané používání angličtiny filmu taky nepomáhá, protože se mi zdálo, že to ještě zvýrazňuje kvalitní herecké výkony asijských postav. Aspoň obstojně to uhráli Michael Jai White, Scott Adkins a Celina Jade. Občas se objeví povedený vtípek, většina dialogů a hecování mezi zdejšími bijci jako by někdo vystřihl z příručky "100+1 hlášek, které musí být v akčním béčku". No, ale abych se dostal k tomu, kvůli čemu byl tento film natočen. Naneštěstí kromě závěrečné několikanásobné bitky, kde konečně dají více prostoru Adkinsovi, který dokáže aspoň na chvíli rozproudit krev už téměř spícího diváka, je to i v tomto zásadním ohledu bída. Bitky nejsou moc dlouhé, nejsou moc dobře natočené a choreografie taky nezaujala. Ale hlavně podle mě nemají tu dravost a tvrdost, kterou by opravdu potřebovaly. A i jedna výživnější (krvavější) přestřelka má dost podivný střih (střih nakonec není moc dobrý v celém filmu) a zcela dementní chování všech zúčastněných. Night Comes For Us je vedle tohohle fakt klenot :)) 3/10 za závěr a sympatickou Celinu.

Vinland Saga (2019) (seriál)

Studio WIT tento rok ovládlo přímo s neuvěřitelným náskokem. Po Attack on Titan 3.5, která přinesla dramatický, přelomový vývoj v oblasti děje, postav i celého světa, se tito talentovaní animátoři pustili do adaptace další vynikající mangy a nebudu chodit kolem horké kaše - znovu se jim povedlo vytvořit mistrovskou adaptaci (v několika ohledech možná dokonce ještě lepší než byla ta AoT). Nelítostná historická freska v manze Makoto Yukimury, stejnou měrou velkolepá a komplikovaná jako intimní a charakterní, jim posloužila jako základ, který převedli do dechberoucí animace s perfektně padnoucím soundtrackem a dabingem postav. Úžasná je propracovanost pozadí, prostředí, detailů obličejů i práce kamery při rychlých, dynamických soubojích a davových scénách. Po celou dobu 24 epizod kvalita řemesla poklesla snad jen jednou a to nijak výrazně. Produkční kvality celé série jenom prohlubují celkový zážitek z tohoto výborně napsaného, odvyprávěného, myšlenkově podnětného a emočně silného příběhu, který je syrový, brutální, neuvěřitelně dobově přesný (kromě nadlidských schopností několika hlavních postav na bitevním poli) a má excelentní postavy. Protagonisti jsou vlastně zcela morálně pokleslí, odporní, vraždící vikingové, páchající zvěrstva na civilním obyvatelstvu (která se dějí většinou mimo záběr aby pak o to více zasáhla syrová, mrazivá ukázka toho, jak to tehdy chodilo a rozsekala divákovi poslední zbytky romantických představ), přitom však nelze k jejich vůdci a hlavnímu antagonistovi (Askeladd je vlastně i ve velké části příběhu hlavní protagonista - originální a velmi zajímavý přístup, který ze skutečného protagonisty dělá víceméně vedlejší značně jednorozměrnou, ale stále realisticky tragickou figurku), necítit sympatie. Protože jako mnozí lidé, jeho jednání a jeho cynický přístup nevznikl ve vzduchoprázdnu. Velmi vrstevnatá, napříč sezonou skvěle prokreslená postava, fandil jsem i nenáviděl, ale vždycky chápal. Musel jsem se sklonit před jeho inteligencí i pragmatismem. Další postavy mimo výše zmíněného Thorfinna se Askeladdovi nedokážou úplně vyrovnat, ale stále mají logický a promyšlený charakterní vývoj nebo jsou nadživotní legendy (Thorkell - tím nechci říct, že by tento obr neměl co říct, právě naopak, je to jedna z nejlepších, nejzábavnějších a nejděsivějších postav zde. Ale má dost jednoduchou životní filozofii a jeho kouzlo spočívá většinu času v dětinské radosti, kterou prožívá, když ji může uplatňovat). Postava Knuta a jeho dějový oblouk je i kvůli tomu, že se v něm propojí několik hlavních myšlenek série, také krásnou ukázkou komplexity tohoto díla. Jádro celého příběhu ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát je v jeho protiválečném vyznění. Autor umně vpletl do příběhu hluboké poselství o hledání smyslu života a míru a lásky v srdci, přičemž tyto ideály jsou v neustálém kontrastu s krutou realitou lidského počínání na světě. Po velkolepém, trýznivém a těžkém závěru, ve kterém vygradovalo veškeré snažení postav ať už k dobrému nebo ke zlému, se příběh jistě vydá dále hledat odpovědi. Nejlepší epizody - 4, 6, 8, 9, 14, 18, 20, 22, 24. 9,5/10

Všechno nejhorší 2 (2019)

Pokus o posunutí celé série někam dál se cení, ale ve výsledku je to podruhé prakticky to úplně samé. A v týmu to funguje překvapivě hůře než když byla Tree víceméně sama. Jessica Rothe ze začátku působí trochu nejistě, ale brzy se znovu zažije do role a její expresivní, roztomilý výkon je zase radost sledovat. Naneštěstí se děj drží pevně zajetých žánrových kolejí, ať už je to horor (tentokrát má snad ještě méně prostoru než minule), sci-fi nebo vztahová drama, a je to kvůli tomu docela velká nuda, navíc s nepříliš sympatickými postavami (kromě Tree). Ne že bych se při filmu sem tam nebavil, ale další díl už fakt ne. Koncept se podle mě již vyčerpal a to zaháčkování na případné pokračování mě spíše vyděsilo než potěšilo. 4/10

Watchmen (2019) (seriál)

Přidám tady jenom další nadšený výkřik - ano, i přes existenci fenomenálních Leftovers, tohle je Lindelofův pièce de résistance. A už mi oficiálně došly synonyma. Doufám, že nikdy nezmizí Damonův talent pro vytváření těch nejpodivnějších, nejodvážnějších, nejambicióznějších, nejchytřejších, nejspletitějších, nejvrstevnatějších, nejlidštějších a nejemotivnějších příběhů.

Watchmen - An Almost Religious Awe (2019) (epizoda)

Kdybych mohl dát deset hvězd, dal bych. Absolutní vypravěčské a režijní mistrovství, ať už jde o jemné, osobní momenty nebo naopak o grandiózní odhalení a myšlenky. Bezesporu Lindelofův magnum opus! Prakticky všechny karty jsou vyloženy na stůl, jdeme do finále a bude to něco nezapomenutelného. Výstižný název, lépe by pocity z této epizody popsat nešly. Take a look at the lawman - Beating up the wrong guy - Oh man, wonder if he'll ever know - He's in the best selling show - Is there life on Mars?