Výměna (2008)

Strhující drama, to je bez debat. Výbornej scénář, herci, doslova famozní režie a v neposlední řadě atmosféra. Je až k neuvěření, jak se Clint Eastwood jako režisér pořád zlepšuje. On dělal velice slušný filmy už v sedmdesátých letech, ale že jednou bude točit bijáky jako Tajemná řeka nebo právě Výměna... Jeho práce s herci, náladami, atmosférou, to vše ruku v ruce se strhujícím scénářem, aniž by se to všechno tlouklo - kloubouk dolů, je to sice už dědek, ale má na něj málokdo.

Zbouchnutá (2007)

Pokud divák čeká komedii typu Prci, prci prcičky bude zklamán. S tímhle typem trapnýho humoru nemá nic společnýho. A to je film sprosťáren plnej, teda hlavně co se mluvy hlavních hrdinů týká. Tvůrci měli snahu natočit především dobrej film a od toho se vše odvíjelo. Takže nevznikl humor pro humor, ale komedie která vychází z příběhu. A nutno říct, že dobrá komedie a taky dobrej romanťák. Snad jen mohl bejt film o fous kratší. Paul Rudd famózně imitoval Roberta De Nira. No a asi se mi to líbilo taky proto, že takovej strašák jako je Seth Rogen, klofne takovou bábu jako je Katherine Heiglová; aspoň že ve filmu se něco takovýho může stát.

Předčítač (2008)

Pomalu (pro někoho asi příliš pomalu) vyprávěnej příběh. Ovšem v globálu je to film, kterej má pro vnímavého diváka sílu atomovýho hřibu.

Vzhůru do oblak (2009)

Další famózní pecka od Pixaru. Už se ani nebudu podivovat nad tím, jak to dělaj. Neuvěřitelně soudržná podívaná, plná melancholie, ale i akce, napětí i humoru. Některý pasáže jsou skvěle vypointovaný, např. úvod filmu kdy se během několika minut odehraje celej život pana Fredricksena a to vše beze slov, to je naprosto dokonalá ukázka práce s emocema a zvládnutí žánru. Stejně tak na úrovni jsou akční nebo humorný scény (třeba souboj staříků ve vzducholodi, to jsem uchcával smíchy). Co mě trochu zaráželo byli mluvící psi (nějak mi tam nesedli), nebo to, že dědula půlku filmu tahá barák v podstatě na zádech. Nicméně to nic nemění na tom, že se jedná o velmi povednej a taky dojemnej snímek.

Nouzový východ (2008)

April nijak nebaví její současný život a tak přijde s nápadem, jak ho změnit. Nápadem, který ale není moc reálný a příliš, přespříliš se k němu upne. Velmi silné drama s výbornými hereckými výkony a všedrtící poslední půlhodinou. Kam se hrabou všechny horory a thrillery, takhle napnutej jsem u filmu už hodně douho nebyl. Nejlepší film Sama Mendese od (nedostižné) Americké krásy.

Dům z písku a mlhy (2003)

Setsakramentsky silné drama o domu, kterej zničil pět životů. Ze začátku jsem měl pocit, že se film tváří moc důležitě, že jeho vnitřní síla a údernost není taková. Ale film se zakousne a nepustí. Závěr možná pro někoho bude mírné zklamání, nicméně mě dostal. Jen nemusel být tak natahovaný, ale to je jen detail. Herci jsou všichni skvělí (dvě Oscarové nominace) a hudba Jamese Hornera (taktéž nominace na Oscara) funguje přesně tak jak má, i když na samostatný poslech by to asi nebylo.

Slídil (1972)

Jeden z filmů, které nikdy nezestárnou – to moc často neříkám. V podstatě nemám filmu co vytknout. Vzhledem k tomu, že se jedná o konverzační film je velice důležité, že se tři nejdůležitější aspekty pro úspěch jakéhokoli filmu (scénář, herci, režie) sešly na tak vysoké úrovni. A taky se hodně povedla hudba. Snad jen dabing a hlas Aleše Procházky trochu kazí dojem.

12 rozhněvaných mužů (1997) (TV film)

K úspěchu tenhle film potřeboval tři faktory odvedené na velmi vysoké úrovni: herecké výkony, scénář a režii. A všichni se vytáhli. V porovnání s originálem z roku 1957 není tahle televizní verze o moc horší.

Generace X (2005)

Film kterej osciluje mezi dramatem a komedií. Film sice není žádná řachanda, ale já sem se chechtal jak protrženej. Rozhodně mě je bližší takovejhle typ humoru, než když se moc tlačí na pilu. A kupodivu i přes to, že je film do jisté míry absurdní, tak jako obžaloba společnosti a konzumního materialismu, funguje velmi dobře.