• Krátkometrážní

Amerika (1994)

Opravdu srandovně blbé dialogy, hodně detailů na obličeje postav (příliš) a nelogicky podaný děj. Ani ta návaznost obrazů není nic moc. Nejlepší je na téhle Americe titulková písnička od Lucie.

Cigán (2011)

Působí to věrohodně, ba až pravdivě - což říkám s dodatkem, že nemám šajna, jak to doopravdy mezi cikány chodí. To je asi nejlepší věc na celém filmu. Zároveň totiž působí mnohem delším dojmem, než jak dlouhý je. A to nutně znamená, že navzdory tomu, že příběh Cigána obsahuje jakou takous základní dějovou strukturu a jakž takž graduje (docela předvídatelně), je pořád dost nudný. V ději se najde i pár subtilních vtípků a občas tam někdo něco docela přesně pojmenuje (projevy rasismu zejména), ale to nestačí. Moc nerozumím významu těch upřených pohledů hlavního hrdiny do kamery, možná ani žádný nemají a jsou tam jen proto, aby to působilo umělecky (haha) - jo, oddělují od sebe určité dějové úseky, ale nejsou vůbec třeba. A soundtrack se k Cigánovi tak strašně nehodí, že mu ještě kus ubírá.

Climax (2018)

Začátek (po trochu rozvleklé expozici postav skrze videopohovory) je vizuálně chytlavý, ke konci je to na hranici fyzické nepříjemnosti. Není to špatný, ale zdá se mi, že je výrazně snazší natočit film, kterej je "kvalitně" nepříjemnej, než film, kterej by byl na stejným levelu, akorát v kategorii vtipný, povznášející a chytrý. Lidi, co si vybrali jako téma temný pudy, hloupost a drogy, to maj prostě mnohem snazší než všichni, co riskujou nevtipný komedie a málo chytrý filosofický díla. I Noé sem pár náznaků humoru umístil, ale u tanečního hororu to každej druhej divák vnímá jako bonus a vděčně se směje, i když to neni nic extra.

Chata na prodej (2018)

Trefný a vtipný, nevtíravě a přesně. Taková zábavná diagnóza všeho, co je v českých rodinách špatně - na jednu rodinu by toho bylo až moc, ale je holt filmová a reprezentuje všechny chyby, který děláme. Dobře obsazený a zahraný. Turnovskej letňák. Jenom ten hlavní plakát je dost bídnej (plakát B je naopak super).

Pýcha a předsudek (2005)

Náladotvorné obrazy anglického venkova, ranní mlhy a večerní slunečné opary a citlivě vybraná hudba vykreslily tenhle základní ostrovní příběh k mojí divácké spokojenosti. Nejlepší Elizabeth je Keira Knightley, ale nejlepší pan Darcy je jedině Colin Firth - škoda, že nejdou dát do jednoho filmu. Přečetla jsem si knížku, abych porozuměla předloze řady komicko-romantických příběhů z UK včetně toho o Bridget Jones, a byla jsem překvapená, jak soudržně může film opřený o dobovou předlohu působit. A to z knihy ani nic podstatného nezmizelo. Pár vět bylo zopakovaných skoro doslova, mezi nimi i moje oblíbená deklamace ženy zklamané láskou: "What are men to rocks and mountains?"

Čtverec (2017)

Po Vyšší moci a slibných ohlasech z různých stran to bylo fakt velký zklamání. Pár vtipnejch a výstižnejch scén, který měly co říct k lidský povaze se tam našlo (nejlepší byl samozřejmě opičák na banketu), ale byly utopený v moři nesmyslně dlouhejch a neodůvodněnejch/nevysvětlenejch (a to ne pro radost z interpretační svobody, ale tak nějak odfláknutě a iritujícím způsobem) scén. Postavy se chovaly úplně nesmyslně - 1) Kterej zloděj by nevypnul gps v ukradeným telefonu nebo nevyhodil simku? 2) Kterej blouznivec by proboha šel hodit výhružnej dopis do 50 schránek, když mohl jít na policii a když mu muselo být jasný, že se dočká nějaký negativní odezvy a že nejspíš způsobí někomu větší potíže křivým obviněním? Hra "my víme, že jste to byli vy" je taky nesmyslná - někdo ze sousedů by si určitě navzájem na chodbě řekl, že má ve schránce divnej dopis, kýžený efekt by se na 95 % nedostavil. A moře dalších takovejch problémů. Dokoukat to bylo téměř fyzicky bolestivý...

Mrtvý muž (1995)

Stylová nuda. Fajn sountrack a pár ne zrovna třeskutejch vtípků.

Mládí (1992)

"All my life I´m waiting for somebody / to come and take my hand."

Zlato (2016)

Bylo tam pár vyložených řemeslných klišé: McConaughey si zavazoval tkaničku zrovna předtím, než se před ním otevřel široký pohled na místo zaslíbené, aby to vyniklo. Ta jeho paní, jejímž posláním v půlce scén bylo mít ohromením otevřenou pusu, aby bylo jasný, že to je všechno FAKT velký... Jo a ta scéna, kde McConaughey stojí nahej proti týpkovi v obleku, aby vyniklo jeho přímočarý lidství/buranství oproti upjaté konvenčnosti lidí z velkého světa, tak tu už jsem někde rozhodně viděla! Kde to jenom bylo - možná v Californication, kde to na mě působilo, že to tam tak nějak víc zapadá... // Pro mě rozhodně veselej zážitek, jak jsme šli v Turnově na Trainspotting 2 a vlivem chyby v programu nebo čeho jsme prvních pár minut měli divnej pocit, že nám před T2 cpou fakt dlouhej a značně naředěnej trailer. Ale vytrvali jsme, i když nám to došlo. Prvních půl hodiny nuda, děsnej nezájem - peníze, podnikání, uff. Ale pak se začaly ukazovat různý zákonitosti lidskýho chování, odhalovaly se různý druhy nabubřelýho sebevědomí i pošetilosti a přišlo pár zajímavejch zvratů. Dobrý nakonec. A ještě: McConaughey hrál tak jako vždycky - i jeho postava z Klubu poslední naděje měla podobnej styl přesvědčivejch promluv. Holt jeho styl. Rozpoznatelnej.

Závrať (1958)

Zábavná klasika. Dobrej příběh. Pár lapsů ve vyprávění: 1) Zbytečně dlouhý a příliš polopatický poukazování na detaily, aby je i opravdu nejapný divák rozpoznal jako podstatné - účes, náhrdelník. 2) Logický nejasnosti tohoto typu - jak dokázal hlavní hrdina sám přeparkovat svoje i její auto z Golden Gate Bay, když o nich nikdo nevěděl a měl málo času? Nepodstatné, ale mírně iritující. 3) V rozporu s vládnoucím kánonem filmového vyprávění bylo pár věcí řečeno, místo aby byly ukázány ("Chodím koukat na svůj hrob."). Zajímavý věci: 1) Zápletka - nečekaná, překvapivá, vtipná. 2) Rovina duševních pochodů postav. Vykreslení smutné snahy hlavního hrdiny zrekonstruovat v nové ženě všechny svoje představy o té staré, kterou ztratil; instinktivní vzpírání se té ženy svolit k tomu (je to ponižující, znamená to nedostatek citu k ní samé), ale její současná naděje, že když udělá jen ještě jeden další ústupek (postupně jejich dlouhou řadu) a přizpůsobí se jeho požadavkům, získá pak jeho skutečnou lásku k sobě (naivní a marný jendání, kterýho je schopen dopustit se každej zoufale citově závislej člověk). 3) Efekt závratě - hezký kamerový trik z dřevních dob filmu.