Kursk (2018)

Povedený film o hodně nepovedené záchraně námořníků z ponorky Kursk. To vše podle skutečné události a Vinterberg se toho tak drží. Balancuje tak mezi akčním filmem (výprava pro kyslíkové patrony je skvělá) a civilním pojetím (ruské sídliště, opuštěné matky). Balancuje ale celkem zdařile, přesto po konci mám trochu pocit, že těch emocí mohlo být víc. Na druhou stranu, tento pocit se pouze krčí v koutku před naštváním, jak málo ruské armádě záleželo na záchraně a jak zbytečná ztráta to byla.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Návrat do Středozemě, který je vizuálně znovu skvělý jako LOTR, ale na druhou stranu možná až moc rozvláčný. Přesto řada scén má svůj účel, ať už vytržení Bilba z jeho pohodlného domova, aby mohl sehrát svoji důležitou roli lupiče, nebo vytváření vztahu k Thorinovi. Takže i přes pomalejší tempo nás Peter Jackson provádí mistrně úvodem k cestě trpaslíků za svým domovem.

Švestka (2001) (divadelní záznam)

Švestka, hra o stáří, začíná úvodním seminářem, který ve své první polovině drží cimrmanovský standard, přesto zubařská část mě nijak speciálně nezaujala, ale už druhá polovina je lepší - tam, kde se dostáváme nosnému tématu stáří, tedy neschopnosti myšlenku udržet nebo ji opustit. A o tom je Švestka, která patří k tomu lepšímu od Cimrmanů. Má sice pomalejší rozjezd, ale jakmile se na jeviště dostane Jan Kašpar s Ladislavem Smoljakem, tak to jede. Pak už jsem se královsky bavil, protože to udržení a opuštění myšlenky je zde skvělé (včetně podávání rukou). Nastoupil Vystoupil. Skvělé!!!

Černočerná tma (2000)

S ohledem na to, že se jedná spíše o béčkový film, tak nutno říci, že se jedná o velmi zdařilé sci-fi, ať už pod dohledem několika sluncí nebo v části, kdy nastane tma. Vin Diesel se do postavy Riddicka trefil a celá atmosféra působí velmi dobře. Takže sice ne zrovna originální námět, ale velmi dobré provedení.

Oznamuje se láskám vašim (1988)

Oznamuje se láskám vašim, že jsem tady a čekám......silný příběh lásky Čecha a Němky na pozadí druhé světové války se Kachyňovi velmi vydařil, včetně emočně silného konce. Mezi Lukášem a Markétou to funguje a Kachyňa tu atmosféru melancholie zkrátka umí.

Jak ztratit kluka v 10 dnech (2003)

Co všechno musí Kate udělat, aby ztratila Matthewa? Celkem vydařená americká komedie, která sice nějak výrazně nepřekvapí, ale protože to mezi hlavníma protagonisty jiskří a celkem funguje, tak to nakonec film vytáhne na mírně lepší průměr. U některých naschválů jsem se celkem i bavil.

Nákaza (2011)

Vydařené zpracování katastrofického filmu, ke kterému Soderbergh přistoupil celkem s odstupem, spíše formou dokumentu než silným tlakem na city a filmu to prospělo. S optikou šíření koronaviru pak lze pouze dodat, že štěstí, že nás potkala dosti mírnější verze epidemie, než je tomu v Nákaze, na druhou stranu - při hledání vakcíny byla Nákaza mnohem rychlejší.

Vinnetou a míšenka Apanači (1966)

Asi vůbec nejslabší mayovka, kterou jen hudba a přítomnost Vinnetoua a Old Shatterhanda zachrání od odpadu, protože samotný příběh a celková logika dostává silně na frak. U záporáků by se to ještě dalo odpustit, ale co scénář připravil pro hlavní hrdiny, to se odpustit nedá. Vrcholem pro mě je scéna, kdy bandité mučí jiné bandity, aby prozradili, od koho mají zlato, tak přijde Old Shatterhand a řekne jim to.....WTF!

Jak se krotí krokodýli (2006)

Ve své podstatě to není špatný film, přestože srovnávat se s Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny prostě nejde, proto také nelze nedodat, že někdo jako Tomáš Holý prostě chybí......Navíc filmu neprospívá až příliš mnoho postav, kterých by mohlo být rozhodně méně a filmu by to jen prospělo. Ale i tak občas probleskne filmem kouzlo Marie Poledňákové. Nakonec to na slabší 3* z nostalgie dá.

Tomb Raider (2018)

Dalo by se říci takový Tomb Raider: Lara Croft začíná, po dlouhých patnácti letech návrat k Laře s možná trochu příliš drobnou Alicií Vikander. Ale i samotný film svým stylem spíše pokukuje po Indiana Jonesovi, než původní Laře Croft. Výsledek je takový lehký nadprůměr, pozitivem je celkem přehledný příběh, kde se přesto stále něco děje, takže divák se nenudí, zároveň si ale po skončení neřekne, že by to chtěl zkouknout ještě jednou.....

Časové pásmo bylo změněno