Špunti na vodě (2017)

Tak trochu to vypadá jako S tebou mě baví svět v roce 2017, ale to nemá smysl srovnávat. Ve výsledku se jedná o solidní českou komedii, která sice nenadchne, ale ani neurazí, takže si tu vodu s bratry a jedním bratrancem a jejich dětmi nakonec celkem užijete.

Vratné lahve (2007)

Přiznám se, že Vratné láhve se mi po vícero zhlédnutí líbí stále víc a víc. Celým filmem prostupuje melancholie stáří proložená specifickým laskavým humorem Zdeňka Svěráka. Odchod ze školy pak spouští hledání sebe sama, doplněných dalšími drobnými příběhy a postavy, kde bych nejvíce zmínil dvojici Macháček/Dyková. Krásně to vše do sebe zapadá a kdo ví, třeba za pár let změním hodnocení až na 5*, u tohoto smutnoveselého filmu se to stát může.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Je to těžké. Kdyby nebylo srovnání s původní sérií, tak by to hodnocení bylo asi vyšší, ale tomu srovnání se vyhnout nedá, takže to jsou nakonec lepší 3*. Film má tempo, napětí, ale nepřináší zase tak tolik nového. Podmračená Daily Ridley je fajn, u Adama Drivera už je to o něco slabší. Celkově se film snaží zalíbit všem a tak nějak klouže po povrchu, sice s notnou dávkou profesionality podtrženou velkou investicí, ale ve výsledku něco velmi převratného nenabídne. Ale i tak bylo fajn ho vidět.

E.T. - Mimozemšťan (1982)

Nádherný dětský film v pojetí skvělého režiséra, který pojal celý film z pohledu dítěte a proto je tak jedinečný. Ať už pohledy do poloviny dospělých těl, chrastění klíčů, vyjádření pocitů přes skvělou hudbu. Ten film zkrátka diváka vtáhne a nepustí. Útočí silně na emoce, ale děje se tak poměrně nenuceně a rozhodně to funguje. E.T. je asi nejmilejší mimozemšťan, který nás navštívil a Steven dal krásný dárek všem (nejen dětem). Maličká Drew je navíc jako malý bonbónek navíc.

Na hraně zítřka (2014)

Podařený sci-fi film (už to stojí za vysoké hodnocení). Tom Cruise zařadil svůj vysoký standard, k tomu okouzlující Emily Blunt v boji proti Mimikům, kteří se rozhodli zemi zničit. A tak začíná příprava na Omegu, v tom neustálém časovém návratu, který ale vůbec nenudí, má svoji logiku a díky tomu film skvěle funguje.

Thor: Ragnarok (2017)

Solidní pokračování Thora, potěší celá řada vstupů z jiných sérií (Doctor Strange) a celkově ten souboj usilující o Asgard (Loki, Thor, Hela) není špatný. Hodně tomu pomáhá herecké obsazení, které už Marvel dotáhl takřka k dokonalosti, ten záběr je dech beroucí (stejně jako rozpočty). Vyšlo to, film stojí za vidění, už jen kvůli tomu zničenému kladivu).

Doktor Strange (2016)

Velmi dobré. Marvel tentokrát přichází s odlehčeným komiksem, který má vtip a lehkost, která občas chyběla. Už samotná hlavní postava, která prostě potřebuje dostat za vyučenou, aby se nakonec stal tím správným mágem. Nakonec i to vracení času zpět má své kouzlo, takže nakonec to na ty čtyři hvězdičky vyjde. Podařený film.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Důstojné pokračování série Star Wars, technicky na té nejvyšší úrovni, potěší zlepšení hlavních hrdinů na obou stranách (silnější Daisy Ridley, helmu rozbíjející Adam Driver). Spoustu povídání o síle, zajímavé školení od Luka S. na malém ostrůvku. Přesto - kdyby byl film o kousek kratší, tak by mu to prospělo. Jakmile se spustí závěrečná akce (respektive zaučování), tak to má grády a patří vůbec k tomu lepšímu, co Star Wars nabízí.

Petrolejový princ (1965)

Jojo, jak jde o petrolej, tak musí jít vše stranou. Petrolejový princ má plán, jak zajistit, aby se osadníci do této oblasti nedostali. Celkově taková průměrná mayovka, ale jsou zde různé malé postavy, které film doplňují (z řad osadníků) nebo takový Old Wabble, který nemá s knižní podobou společného ale vůbec nic......

Vinnetou - Rudý gentleman (1964)

Sice jsem měl druhý díl zařazený tak nějak za jedničkou a trojkou, ale i tak to na 4* stačí. Už jen kvůli Ponkovi nebo Rybanně. Sice jsem nikdy nepochopil, jak se ta Rybanna tak lehce provdala, ale to nevadí. Film má své kouzlo i tak.