• Krátkometrážní

Mumie (1999)

Kdopak by se Imhotepa bál... zvlášť, kdy se po podlaze s šustěním krovek a divným pištěním řítí masožraví skarabové. Dobrodružná hororová komedie pro celou rodinu, ve které si každou postavu zamilujete.

Gladiátor (2000)

Bombastická podívaná ve které Russel Crowe alias gladiátor "Španěl" alias generál Maximus Decimus decimuje maximální množství bojovníků v aréně. Jeho cíl je prostý - pomstít se císaři. Jeho plán? S pomocí zjevně zamilované sestry císařovy a bandy otroků utéci z tábora, svrhnout Commoda a vrátit Římu republiku. Kluk má ale smůlu a plány se mu zkomplikují. Výtečný jak Russel, tak Joaquin.

Asterix a Obelix: Mise Kleopatra (2002)

Haňte si to jak chcete, ale tahle střelenost je dokonalá. Nejsem skalní fanda Asterixovek, ale rozhodně je mám rád. Zato jsem skalní fanda Egypta a tahle parodie na Egypt mi přijde dost vtipná a trefná. Škoda možná je, že film až na písničky přesně kopíruje děj animáče s tím, že přidává ještě nějakou tu vatu. Rozhodně je to poslední Asterix, kde jsou hry se jmény vtipné. V kreslených Vikinzích a v hrané Olympiádě už jde o trapnost nad trapnost. A ještě jedna věc vyzdvihující Misi Kleopatra na vrchol - neznám jiný film, ze kterého by vzešlo tolik hlášek. Každá postava má tři minimálně.

Matrix Reloaded (2003)

Každý díl Matrixovské série je podobný těm zbylým dvěma, ale zároveň je úplně jiný. Po všeobsahující jedničce přišla na řadu nářezová dvojka s poněkud matoucím koncem, který jsem částečně pochopil až napotřetí a který stále (viděno minimálně 6x) úplně nepobírám. Hlavní je ale to co předchází scéně s Architektem. /// Jak si tak pročítám svůj pět let starý komentář, z lecčeho jsem už vyrostl. Takže mažu sáhodlouhou ódu na akční scény a pokusím se ji nahradit nějakou aktualizací. Ta počítačová animace soubojů je fakt otravná, dvanáct let se na ní podepsalo, ale věřím, že se to nedalo už tehdy. Směr, kterým se pokračování vydalo není ideální, ale vše je ještě tajemné a stále si to umím ve své hlavě nějak zvrhle zdůvodnit. Vše shodí až Revolutions. Vedlejší postavy jako Merovejec film táhnou kupředu. Důkaz, že příliš vysoký rozpočet je zabiják velkofilmů.

L. A. - Přísně tajné (1997)

Podle nejlepší učebnice a šablony pro nejlepší možnou detektivku udělaný film, u něhož překvapí hlavně skvělé obsazení. Řemeslně dokonale odvedená práce je sice ze začátku až moc odměřená a neumí vás vtáhnout, ale poté se celý stroj rozjede a začne šlapat. Russel Crowe je podle mého jedničkou a přehrává všechny ostatní (kteří mimochodem hrají taky vyjímečně), ale má na můj vkus moc málo prostoru. Hlavním důvodem geniality tohoto snímku je ale skvělá zápletka, která se postupně odhaluje, až se ukáže celá v jiném světle, než jste možná čekali. Rozhodně je ale chytrá a promyšlená do detailů.

Předčítač (2008)

První polovina filmu pro mne byla utrpením nejvyššího kalibru a přirovnal bych ji k ultranudnému romantickému filmu, který držela těsně nad vodní hladinou pouze vždy dokonalá Kate a průměrná kamera a střih. Ovšem druhá půlka nabídla nejen originální, ale i silný příběh, který mi velmi nechutně, ale precizně, přibližoval muka, jimiž musel Michael Berg procházet. Ralph se svým hereckým uměním připojil ke skvělé Kate, i když tentokrát musel pořádně běžet, aby s ní držel krok. Takže první hodina za ** a druhá hodina za **** dávají dohromady pěkný průměr.

Eragon (2006)

Sice mě ovlivňuje to, že jsem si, i přes její chybějící hloubku, zamiloval předlohu, ale stejně je to hrůza děs. Film není mělký, jako Paoliniho kniha, on je naprosto plochý. Malkovich ani Irons prostě nemůžou zachránit nudu a jak vidno, oni se o to ani nesnaží. Oba hrají stejně mizerně, jako Eragon a Arya (jména těchto „herců“ ani nehodlám vzít do úst nebo si s nimi zašpinit monitor). Příjemná je pouze Safira s hlasem Rachel Weisz,démonický stín Durza a Murtagh, u něhož mi ale vadí ten vzhled playboye z planiny. Ostatně stejně, jen trochu vznešeněji vypadá i playboy z vidlákova alias hlavní postava. Jednou a dost.

Poslední samuraj (2003)

Tahle záležitost si mě získala hned napoprvé i přes to, že jsem v té době znal Toma Cruise jen jako netalentovaného frajírka z M:I nebo z Top Gunu. Tenhle film mi ale ukázal, že on vlastně umí hrát. Nádherná příroda, ukázka přizdisráčské povahy a kultury Japonců, dokonalé bojové scény a stálé omílání v dnešní době prázdného slova „ČEST“. Stejně jako hlavní hrdina, kapitán Algren, i já nacházím v malé horské vesničce dávno ztracený klid. A protože miluju silné konce, miluju i konec tohoto filmu. Emočně velmi vyspělé.

Lovci pokladů (2004)

Ano, jde o naprosto nehistorickou ilustrovanou učebnici dějepisu, která si možná zaslouží zapadnout do průměru díky svému „trochu“ více nedomyšlenému ději, a ne zrovna heroickými a empatickými hereckými výkony, ale jde o mojí srdcovku. Někdy totiž kombinace průměrného tohoto v kombinaci s řadovým oním, nevyčnívajícím tamtím a originální a nápaditou zápletkou dá dohromady film, na který se já osobně můžu dívat klidně každý druhý měsíc. Cage je klasicky výborný, Diane Kruger mu dělá esteticky velmi příjemný doprovod a ukecanej Riley v podání Justina Barthy tomu všemu přidává to správné koření. Hudba a střih se taky povedly.