• Krátkometrážní

L'arcano incantatore (1996)

Ukázka, že ač západní filmový horror v devadesátkách obecně (tedy ne vždy a nutně) ustoupil od explicitní brutality a erotiky a v jisté míře je nahradil humorem, dokázal si zachovat strašidelnou a tajemnou atmosféru. Komorní příběh pro dva muže a jednu neviditelnou bytost. Temný, démonický příběh, plný hutné atmosféry a napětí. Pupi Avati nejede na efekt, zajímá jej příběh, jako středobod dění. A L'arcano incantatore je skvělým horrorem jen díky němu, ne díky lekačkám a přemíře triků, ale jen a pouze odvíjením příběhu a narůstající atmosférou. A ta knihovna, to je prostě něco úžasného.

Jak chutná černá (1986)

Když nejsi rasista, ale... jsi přesvědčen, že každý černoch umí skvěle košíkovou a mermomocí ho chceš do svého týmu. To je na prosto úžasná scéna, která skvěle vystihuje povahu a odkaz celého filmu. Miner docela závažné téma dokázal pojmout stejně zábavně, jako mile a nenásilně. Člověk by řekl, že se člověk jako takový za ty tři dekády někam posunul, a ono hovno, tohle by fungovalo stejně i dneska a i díky tomu to má i po těch třech dekádách pořád co říci. Milouv, nenásilnou a hlavně zábavnou formou. Neprávem a nezaslouženě opomenutá osmdesátková lahůdka.

Kráčející skála (2004)

"Jsou tady k vidění jen falešný kozy a skuteční volové." Silně vyčpělý devadesátkový akčňák. Více slov si to nezaslouží.

Spratci na zabití (2011)

"Miluj se s nocí." Takový klasický příběh, ošperkovaný ale solidními dětskými zástupci a hlavně skvělým Jonahem Hillem. Několik skvělých vtipů, tradičně zajímavý Sam Rockwell (toho si snad z filmu budete pamatovat, i když jen bude hrát číšníka, který v jednom jediném záběru někomu přinese pivo), hip hopové fláky a hezké černošky.

Letní vzplanutí (2001)

Nenáročné ale milé. Jsem rád za každý nově objevený film, v němž hrála Brittany Murphy. A kluk, co veřejně prohlásí, že se mu líbí a berou ho tlustý holky, to je vyloženě sympatická postava. Za toho palec nahoru, to ve filmu fakt potěší. Potěšil i Matthew Lillard, toho mám hrozně rád od Vřískotu. Navíc jsem kdysi znal jednoho kluka, který mu byl docela podobný. Jen ten Prinze je takový divný. Devatenáctiletá Jessica Biel před ním vyleze v plavkách z bazénu a on "jenom" poseká záhon kytek a ťukne krmítko, to ho asi moc nezaujala... 2.5*

Den šelmy (1995)

Satanská horrorová komedie o knězi, televizním okultistovi a zfetovaném metalistovi, co se snaží zabránit příchodu Antikrista. Obzvláště kněz, co chce páchat veškeré zlo, které je možné, je super postava. de la Iglesia již tehdy ukázal, kam se bude jeho podoba spojení humoru a horroru ubírat. Velmi příznivým směrem, kdy se budete uculovat celý film, i v docela horrorově vypjatých a napínavých scénách. Nic, jdu sehnat nějakou tu panenskou krev. 3.5*

Prezident Blaník (2018)

Ok. Fakt jsem neočekával, že to v celovečerní stopáži bude stejně břitké, ironické, třeskutě zábavné a humorem sršící jako v postaktuálních několikaminutových seriálových dílech. Ale že to bude tak suché, nudné, nezáživné a místy až na pokraji trapnosti, to by mě ani ve snu nenapadlo. Prostě zklamání. Dost velké. Zasmál jsem se asi dvakrát. Šup, šup zase nějaké aktuální epizody seriálu, ať si rychle spravím chuť. Ano, Evilminde, i dlouholeté fanoušky tahle filmová verze může zklamat.

Vaginator: Dawn of the Bitches (2017) (amatérský film)

Co v předcházejícím kraťasu nefungovalo, protože bylo moc zkratkovíté, tady konečně funguje. Skvělý rozjezd filmu, reklamy boží, Robert Poupátko naprosto skvělý, talk show fajn, jen by moderátor nemusel tak přehrávat a zpovídaný imitovat Lišku a pak samotný příběh vojenské jednotky zábavný (až na zbytečně a nejednou až nemístně tlačenou vulgaritu). Hlas akčních hrdinů devadesátých let fakt potěšil. Zpracování je hodně dobré, střih, hudba, triky, nápaditost i charaktery postav. Ač si uvědomuji, že je to záměrné, přílišná teatrálnost mi nebyla moc sympatická.

Anděl v utajení (2017) (TV film)

To je tak sladký, že by to EU zakázala nějakou zdravotní vyhláškou. Ale Katharine to lze odpustit, už proto, že tu hraje MCBP. Linie prodavačů v obchodě je mnohem zajímavější než ta hlavní. Televizní dabing je místy na prostřelení hlavy kulkou. Svou vlastní, levou. Katharine příště radši zase v nějakém horroru nebo alespoň akčňáku. 2.5*

Metallica: Some kind of monster (2004)

Metalliku poslouchám nějakých 28 let. Jistou dobu to byla má nějoblíbenější metalová kapela a cením si ji dodnes, i když se po černém albu naše cesty na čas rozešly. Metallica šla dál, já zůstal u prvních čtyř desek a když byla chuť, tak i u té černé. Mnoho let mi cosi říkalo, že bych tenhle dokument neměl vidět. Ale letošní koncert kapely v Praze mě k tomu přiměl. A zhlédnutí tak trochu mému niternému pocitu dalo za pravdu. Ten dokument, obecně velmi slušná práce, skvěle koncipovaný dokument o kapele, který není jen o hudbě (vlastně skoro vůbec, respektive jen okrajově), mi poopravil mé názory na některé postavy. V některých případech dost razantně. A zjištění (ano, nepátrám a nehledám informace o kapelách, zajímá mě spíše jejich tvorba), za jakých okolností odešel Jason Newsted, pro mě nejsympatičtější a nejoblíbenější člen tohoto kolosu, mě dost zasáhlo. Dokument je to dobrý, Metallicu poslouchám dál, ale pocit, že tohle jsem neměl viět, zůstává. Někdy je dobré od tvůrce znát jen jeho tvorbu.