• Krátkometrážní

Rottweiler (2004)

Pro svůj půltisící hodnocený snímek jsem si teda mohl vybrat lépe. Briane, Briane, začni se zase inspirovat Lovecraftem, to ti docela šlo. Rottweiler je dost slabota. Ještě to jde, a trochu mě to i jako příběh drželo, pokud se zrovna neobjevuje ten rottweiler. Přesto tak nějak nechápu proč a pro koho to (zrovna) Yuzna natočil. Dávám 1,5*, pro krásnou přírodu z první půle filmu zaokrouhluju nahoru.

Slunce, seno a pár facek (1989)

Ač tento film znám od svých desíti (tedy už přes dvacet let) nazpaměť, pořád mě dokáže nahlas rozesmát a ještě se stane, že objevím skrytý vtípek. Kelišová, Konopníková a Cecilka, nesmrtelná trojka, která mě fakt dostává. Jednoznačně nejlepší díl trilogie. A že to dávají pořád dokola? Nutí vás snad někdo dívat se na to pokaždý, když to dávaj? Stežuje si takhle někdo u filmů s Burianem?

Někdo tam dole mě má rád (2008)

Třetinu filmu tu šukaj, třetinu filmu kecaj a třetinu filmu mučí a zabíjí lidi. To šukání občas připomíná amatérské porno z internetu, takže nic moc (i když zase lepší než esteticky naaranžovaný romantický živočišně vyprázdněný "sex"). Samoúčelné mučení, mrzačení a jiná neplecha působená lidem, mě ve filmech (ani hororech) nikdy nijak moc nebrala (a tady to občas trochu samoúčelně vypadá, i když narozdíl od mnoha jiných filmů, tenhle se tomu snaží dát alespoň nějaký podtex, nějaký účel, i když se to ne vždy podaří). Takže mě se, možná překvapivě, na filmu nejvíce líbilo to kecání, které bylo dost vymazlené, vychytané a hlavně zamyšleníhodné, i když ta závěrečná pointa ne že by byla špatná, spíš jen podle mě trochu špatně (hlavně špatnými slovy) podaná. Film samotný mi nějak extra moc amatérský nepřipadá, ba naopak, to jeho "levné" (dalo by se říct i televizní) zpracování mi dost sedlo, vůbec nijak mi nevadilo a ani nijak neuškodilo samotnému příběhu. Spousta českých neamatérských filmů, na které se sežene spousta peněz, dopadla mnohem, mnohem hůř. Herecké výkony dopadly lépe, než jsem čekal, obzvláště Ďábel/Max mě strašně bavil, jak svým projevem, tak neuvěřitelnými hláškami ("Když jsem říkal, že můžeš všechno, nemyslel jsem si, že to přežije!"). Ten se fakt povedl. Takhle bych si ho klidně i představil - žádný od prvního pohledu jasný týpek, ze kterýho ta "temnota a zkaženost" sálá třista metrů kolem, ale pohodový, obyčejný týpep od vedlejšího stolu v hospodě, který je démonický tím, co říká, ne tím, jak vypadá. Jediným závažným negativem filmu tak zůstává jeho délka. Mohlo to být trošku kratší. Jinak překvapivě slabě nadprůměrné dílko a (doufejme) dobrý začátek něčeho jako nové vlny českého hororu, pokládající laťku, kterou budou další následovníci už jen zvyšovat a nepodlézat. Neberu žádné ohledy na to, že to je český film, nejsem žádný vlastenec, dávám střízlivých 3,5*.

Skupina Edelweiss (2004)

Ponurý a nijak veselý příběh o skupince mladých lidí, kteří se od psaní provokativních nápisů po zdech a rvačkami s Hitlerjugend dostali až k ozbrojenému odporu a střílení nácků, odehrávající se v prachu, špíně a ruinách vybombardovaných domů a sklepeních gestapáckých kanceláří. Příběh o tom, že i „hridnové“ jsou jen lidmi, dělají chyby a omyly a ne vždy mají čisté svědomí. Ponurosti odpovídá i komornější zpracování v tmavých a nijak zářivých barvách (převažuje hnědá), ani ta krev tu nemá rudou barvu. To vše zabíráno občas hodně roztřesenou kamerou. První a poslední třetina filmu je dost dobrá, prostřední části (hlavně co se týče útoku Edelweiss Piraten na nácky a následné přestřelky) poměrně dost uškodil místy chaotický a nepřehledný střih.

Kokainoví kovbojové (2006)

Takové mnohem realističtější Miami Vice z té druhé strany. Mnohem zajímavější a zábavnější, než kdyby podle toho natočili nějaký film. O tom, jak drogy pozvedly a proslavili jedno město. O tom, jak se lidi v Miami baví tím, že přežili 70. a 80. léta. O tom, že drogový trh byl v podstatě jen další součást toho trhu, o němž je nám tolik básněno a kterej je tak vychvalován, že vyřeší vše. Ano, v Miami dokázal udržet vysokou životní úroveň během krize, která požírala zbytek USA. Tady tento trh dokázal vybudovat Miami jak je známe dneska, co na tom, že to je z půlky za drogové prachy, když ten výhled a horizont je tak nádhernej. Inu, jak zaznělo v jednom filmu: „Byznis je byznis, Pope!“ Je to natočený tak dobře, že člověka občas přepadnou i sympatie k těm lidem nebo skrytá závist jejich "bezstarostného" života. Kdo by nechtěl na svém dvorku zakopávat miliony dolarů v pytlích jen proto, že už je prostě nemá kam dávat a neví, co s nima?

Police Story 3 (1992)

Přesně ta akční krimi, na kterou mnozí z nás na počátku devadesátých let tak rádi koukali. Bouraj tu auta, mlátěj se tu lidi, vybuchuje všechno možné, na jedoucím vlaku se přeskakuje z vagónu na vagón, střílí se tu z kdečeho (od pušek, přes kulomety až po panceřové pěsti), jen tu jen jeden malý rozdíl - hlavním hrdinou tu není nabouchaný, drsný svalovec Arnold, Sylvester, Dolph, Jean-Claude nebo Steven, ale malý, nervózní a roztěkaný týpek jakoby od vás ze sousedství. Líbilo se mi to mnohem více než dvojka, je tu ještě méně humoru (ale když už na něj dojde, stojí za to), více akce, vynikající Jackie Chan (dokonce tady hraje), ale ještě mnohem lepší Michelle Yeoh, ta co tady předvádí, to se jen tak nevidí.

Proroctví: Vzpoura (2005)

Poměrně obstojný hororový průměr, až bych se možná nebál říct i slabší nadprůměr. Na to, jak se to tváří levně, to má poměrně zajímavou zápletku, která nutí vydržet do konce. I triky jsou ucházející (hodně povedené mi připadalo prolínání reality s minulostí). Jsou tu démoni a padlí andělé (satanskou a démonickou tématiku já ve filmech rád), docela zajímavé zapojení bolševické minulosti, zajímavé postavy a i některé herecké výkony (např. Satan je docela pohodově flegmatickej a háže dobrý ksichty). Mé první setkání s touhle sérií a vůbec nejsem zklamaný, naopak, s největší pravděpodobností se poohlídnu po dalších dílech. Dávám 3,5.

DarkWolf (2003)

Kdyby tam nebylo tolik svlečených ženských s nádechem lesbické erotiky, myslel bych si, že to je nějaký hororový TV film pro čerstvé náctileté na páteční podvečer. Jenže on to není ani pouhý TV film ale video film, a na to je to dost slabý. Střih je místy dost otřesně ujetý (hlavně v těch rádoby hororových prostřizích - prostříhat navzájem lesbické ocumlávání dvou nahých slečen s vlkodlakovým požíráním oběti, to se jen tak nevidí), triky by ještě tak byly v tý finanční lajně, na kterou se film cítí, ale doslova to dokurvili tou počítačovou animací proměn, to je prostě k smíchu. Oceňuji poměrně dost krve, až jsem byl překvapen. Kdyby mi bylo tak 11 a koukal bych na to v pátek v podvečer, možná by mě to i trochu vystrašilo (a určitě bych ocenil ty slečny). Dneska už jsem ale náročnější, už ani ty hezký a nahý slečny nezpůsobí, abych jinak prázdný fim alespoň trochu ocenil.

Posedlá (2004)

No, hororové to teda není vůbec, ani ta scéna na konci (i když potěší aspoň tím trikem). Tenhle film prostě proběhne. Nijak extra nezaujme, ale dá se skouknout do konce. Možná to je tím, že jsem celej film na něco čekal, ono to sice teda nepřišlo, ale alespoň jsem neměl tendence to vypnout.

Pán kouzel (1995)

Barker má hodně bujnou fantazii a představivost. Libuje si v popisování a pronikání do hloubky mysterie a temnoty. Pán kouzel zcela určitě není klasický horor, je ochucen notnou dávkou temné fantasy a mystérie, přesto však jde o hodně dobrý film. Zvláště závěrečná půlhodinka je dost hustota. Nečekejte žádný masakry, hromady mrtvol a kýble krve, tenhle film vám nabídne pouze iluze a magii. Hodně realistické iluze a opravdu temnou magii.