Počátek (2010)

Když si člověk odmyslí celou tu omáčku okolo, jedná se o takový klasický zlodějský film. Hlavni hrdina je zloďěj, mistr svého řemesla, pokusí se někoho okrást, jenže mu to nevyjde a tak je nucen pro svou oběť proti své vůli udělat něco, co před ním nikdo nedokázal. Sestaví tým specialistů, vymyslí se plán a jde se na věc. Plán samozřejmě krachne, ale hrdinové si i tak poradí a nakonec všechno dobře dopadne. V tomto ohledu tedy nic výjimečného. Kouzlo tohoto filmu spočívá právě v té omáčce. Nevím, jestli nápad s manipulací podvědomím lidí ve snu je originální, nejspíš asi ne, ale to jak ho pojal a zpracoval Chritopher Nolan je opravdu hodno obdivu. Po téměř dvou a půl hodinách jsem odcházel z kina s pocitem, že jsem po dlouhé době viděl něco opravdu výjimečného. Líbil se mi i otevřený konec a na rozdíl do většiny lidí, jdoucích se mnou z kina, mi bylo jedno, jestli spadne nebo nespadne. Škoda jen, že kromě propracované hlavní postavy, ztvárněnou tradičně vynikajícím DiCapriem se ostatní jeví nezajímavě a plytce. Rovněž filmová hudba na mě místy působila rušivě, jinak ale nemám filmu co vytknout.

Černá labuť (2010)

Co se vizuální stránky filmu týče, je to místy opravdu užasná podíváná. Světlo, práce s kamerou, to vše umocněné skvělou Čajkovskéh hudbou, to prostě nemůže nikoho nechat chladným. Rovněž výkon Natalie Portman v člověku zanechá opravdu hluboký dojem, nikdo si asi nedokáže představit, kolik dříny se za tím vším musí skrývat. Na druhou stranu samotný obsah filmu mne zas tolik nenadchl. Na začátku se to rozvíjí docela slibně. Mladá žena, která kvůli přehanné péči své matky a svému životnímu snu začíná až opožděně objevovat svou smyslnost a sexualitu. Bohužel se to někdy během filmu jaksi zvrtne. Stále horší halucinační stavy, kdy si divák nemůže být jist, co se opravdu děje a co je jen výplod mysli hlavní hrdinky, je podle mě spíš na škodu než k užitku. No a závěrečné proměně v černou labuť by spíš slušela trošku jemnější metafora. I tak se ale jedná o film, na který určitě nějakou dobu nezapomenete a už jen kvůli Natalie Portman stojí za to na něj jít.

Občanský průkaz (2010)

Musím říct, že po dlouhé době jsem viděl český film, po kterém jsem neodcházel z kina zklamaný. Na plátně jsme svědky opravdu zajímavého a vyváženého mixu na jedné straně mladého, dravého, radostného a nespoutaného mládí, na druhé straně dodýchavajícího, zatuchlého, deprimujícího a společnost svazujícího komunistického režimu. Z tohoto filmu si odnese každý něco. Starší generace si zavzpomíná na předávání občanky, plastové sáčky od mléka, fronty na maso a další drobnosti. Ti mladší se snadno ztotožní s hlavními hrdiny, jejichž ideály tvrdě narazí na společenskou realitu a všudypřítomné udavačství a fízlovství. Pouze dvě věci bych tomuto filmu vytkl. Tou první je jakási nesourodost. Tak trochu mi připadalo, že se jednalo spíš o sled scének z totality než o ucelený film. S tím souvisí i podle mě zbytečně dlouhá stopáž. Podle mě tam byly scény, jejichž vystřižení by filmu neuškodilo, spíš naopak. Tou druhou jsou herecké výkony hlavních představitelů. Je hezké, že byli vybrání mladí neokoukaní neherci, ale jejich neokoukanost si bohužel vybrala svou daň na úrovni jejich hereckého výkonu, který místy pokulhával. Na jejich možnosti to byl sice úžasný výkon, ale při srovnání se zkušenějšími hereckými kolegy to občas bilo do očí.

Další rok (2010)

Opravdu zajímavá studie několika lidských osudů, která nikoho nemůže nechat lhostejným. Zdánlivě hlavními postavami jsou Tom a Gerri, starší manželský pár, žijící si svůj spokojený život. Kolem nich jakoby krouží několik postav, z nichž nejpodstatnější pro celý film je Gerrina kolegyně Mary (skvěle zahraná Lesley Manvilleovou). Oba manželé zůstávají vlastně po celý film statičtí, žijí si svůj poklidný život, jediné co je trápí, je že jejich syn nemá děvče, a tak nějak nechápou, proč jsou ostatní kolem nich tak neštastní. Oproti tomu Mary, rozvedená žena, která má nejlepší léta za sebou, je zklamaná svým životem, ale všechny její snahy to nějak změnit, situaci ještě zhoršují. Koupě auta jí přinese víc starostí než radosti, naděje které vkládá do možného vztahu se synem Toma a Gerri ztroskotají, když si přivede nové děvče a alkohol, ve kterém často utápí žal, to všechno jen zhoršuje. Žena z počátku sice ne spokojená, ale stále plná nadějí, se na konci ocitá téměř na dně. Situace, které z počátku můžou u diváka vyvolávatt smích už ke konci tak vtipné nejsou, protože člověk si tak nějak vnitřně uvědomí, že takhle by jednou mohl skončit i jeho život. Skvělá režie, výborně napsané i zahrané postavy. Nemohu jinak než hodnotit pěti hvězdičkami.

Přestřelka u O.K. Corralu (1957)

Ačkoliv western nepatří mezi moje oblíbené žánry, u tohoto jsem se docela dobře bavil. Celý film se točil vlastně jen kolem dvou postav - Wyatta Earpa a "Doca" Hollidaye, z nichž Doc měl v podání Kirka Douglase jednoznačně navrch. Těžko říct, jestli to bylo hereckým výkonem nebo jen přidělenou postavou. Kirk Douglas měl v postavě Doca určitě výhodu, jeho postava se během filmu vyvíjela, bylo zajímavé sledovat jak se pistolník pomalu a postupně začíná přiklánět na stranu zákona. Oproti tomu Burt Lancaster jako Wyatt Earp měl svoji úlohu předem danou. Když jsem si přečetl něco málo o historii téhle přestřelky, nějak jsem nechápal, proč zrovna tahle se stala tou nejslavnější přestřelkou na západě, ale každá kultura má svoje specifika. Tak jako tak byl to film, na který se dobře koukalo, který uměl pobavit a který rychle utekl. Když něco takového dokázal western, musím mu dát čtyři hvězdy (skoro by se chtělo říct jednu za každého z "mužů zákona" v přestřelce).

Mangler 2 (2002) odpad!

Měl jsem tu pochybnou čest vidět závěr tohoto "filmu" včera v hospodě. Měl jsem v sobě pěkných pár piv a i tak jsem poznal, že je to nehorázná s*ačka. Scéna, kdy hlavní hrdinka asi 3 minuty pořád někam jde, to bylo fakt moc. Banálnější dialogy jsem fakt neslyšel, autor jako kdyby opisoval z encyklopedie klišé. Jestli za tuhle práci dostal někdo zaplaceno, je to vážně ostuda. Tomu už se nešlo ani smát.

Bruno (2009)

Budu velmi stručný. Za děj jako takový by u mě film dostal jednu hvězdičku. Ale dašlí dvě má u mě Sacha Baron Cohen za odvahu a ještě jednu za sebekontrolu. Co si tenhle člověk dovolí s úplně vážnou tváří je neuvěřitelné. RESTECP :)

Hanebný pancharti (2009)

Nerad chodím do kina s tím, že se na určitý film těším. Realita většinou nenaplňuje očekávání. To byl i případ tohoto filmu. Prostě jsem čekal něco trošku jiného, než jsem nakonec viděl. I tak ale musím říct, že jsem se velmi dobře bavil. Dál budu mírně spoilovat, tak prosím pokud nechcete, nečtěte. Hned první kapitola připoutala moje oči na plátno a ty tam zůstaly až do úplného konce, zrak jsem odvrátil snad jen ve chvíli, kdy sgt. Donowitz německému důstojníkovi rozmázl hlavu pálkou, ale podobné scény k Tarantinovi tak nějak patří. Stejně tak závěrečná scéna požáru v kině se mnou docela silně otřásla, ale jak říkám, to k tomu prostě patří. Bylo mi trošku líto, že ve filmu, který se jmenuje podle vojenské jednotky, dostane tato jednotka tak málo prostoru. Velmi se mi líbil Brad Pitt jako Aldo Raine se svým úžasným jižanským přízvukem. Jeho italština je prostě nezapomenutelná. Stejně tak postava Huga Stiglitze byla velmi zajímavá. Nad všemi ale v tomto filmu čněl Christoph Waltz jako Hans Landa. Tahle postava jednoznačně kralovala celému filmu a musím říct, že mezi filmovými padouchy by se u mě umístil na jednom z prvních míst. Co se týče ženských rolí, musím říct, že výkon Diane Kruger se mi líbil daleko víc jak Mélannie Laurent. Jedna z věcí, které mi na filmu byly nejsympatičtější, byl fakt, že postavy mluvily jazyky, jakými by opravdu mluvily. Angličtina se používala na místech, kde to mělo svoji logiku a necpala se uměle do nejrůznějších pasáží filmu, jak jsme na to u amerických filmů často zvyklí. Film se díky tomu tvářil velmi autenticky. Takže abych to uzavřel. Přesto, že jsem čekal něco trošku jiného, nakonec jsem i tak z kina odcházel velmi spokojen, proto si film zaslouží plné ohodnocení.

Kdopak by se vlka bál (2008)

Opravdu příjemný film, který odlehčenou formou nahlíží na nelehké téma. Dětský pohled na celou věc byl opravdu originální a příjemně osvěžující. Sám jsem z rozvedené rodiny, takže vím, že rozvod není nic pěkného a i proto jsem byl nakonec rád za pohádkový happyend. Po dlouhé době český film, který se mi opravdu líbil.

Casablanca (1942)

Když mi známý řekl, že si koupil DVD s Casablancou, neváhal jsem ani chvíli a půjčil si je od něj. Vždyť přece každý o tom filmu slyšel. Po přečtení přebalu jsem trošku zaváhal, vypadalo to na klasickou romantickou slaďárnu. Po shlédnutí filmu ale musím říct, že ještě žádný romantický film jsem si tak neužil... atomosféra filmů 40. let mě dokonale pohltila, užíval jsem si herecké výkony hlavních představitelů i banální romantickou zápletku, podanou ale tak skvělým způsobem, že mi to vůbc nevadilo. Po právu je tenhle film považován za filmovou klasiku. Tohle je prostě film, který můžete vidět mnohokrát a stenjně se neomrzí.