Krvavá zásilka (2008) (amatérský film)

Opravdu překvapivý snímek. Z toho mála, co jsem měl možnost z českého amatérského videa shlédnout, tohle dílko ční jako prdel ze křoví. Na poměry amatérského filmu opravdu úžasná kamera a střih, autoři si dali i pěknou práci s efekty. Hlas Pavla Rímského tomu dodal tu správnou atmosféru. Jediné co mě hodně mrzelo byly nesrozumitelné dialogy, proto nemůžu dát plný počet. Každopádně bratři Votýpkovi si za tenhle snímek vysloužili můj respekt.

Brazil (1985)

Po pravdě řečeno, moc nevím, co si o tomhle filmu mám myslet. Měla to být parodie? Černá komedie? Nebo tím chtěl autor nadsazenou formou řešit závažní sociální problémy? Nebo snad od každého trošku? Nebo něco úplně jiného? Těžko říct. Každopádně to byl pro mě mile ulítlý snímek se sci-fi nádechem a moc pěkným vizuálním zpracováním. Film plný metafor a náznaků je na jedno shlédnutí velmi těžké strávit, ale já sem si to celkem užil. Obzvlášť scéna, kdy je člověk zavalen hromadou papírů, až se v ní zcela rozplyne, na mě hodně zapůsobila. Doporučuji všem, co si rádi vychutnají netradiční filmový zážitek.

Nikdy to nevzdávej (2008)

Z hlediska příběhu film nijak nevybočuje z průměru. Problémový mladík přijde na novou školu, kde se potká se školním frajerem a zalíbí se mu jeho buchta. Vše nakonec nemůže skončit jinak, než že hlavní hrdina pokoří školního frajera a s jeho dívkou odcválá do západu slunce... Naštěstí byl film okořeněn pěknými bojovými scénami a ty já rád. Díky tomu, že tato jinak banální kostra byla zahalena do tohoto bojového hávu, sem si film užil. Pokud se stejně jako já rádi díváte jak si pár lidí rozbije držku, je tento film ideální pro ukrácení vaší dlouhé chvíle.

Tvrdé palice (2008)

Velmi milý a příjemný snímek o začátcích profesionálního fotbalu v USA. Film se mi velmi líbil svojí atmosférou, ze které přímo sálala zlatá léta meziválečné éry. George Clooney podal skvělý výkon za kamerou i před ní. Jen tak dál.

Most do země Terabithia (2007)

Tenhle film jsem zhlédl čistě náhodou. Prostě jsem si zapnul televizi a tohle tam běželo. Pěkný dětský příběh o přátelství dvou "outsiderů" výborně okořeněný prvkem neomezené dětské fantazie si mě okamžitě získal. Filmu bych moc nedával nálepku fantasy, alespoň ne v tom klasickém smyslu slova. Přesto jsem byl naprosto okouzlen způsobem, jakým byl dětský snový svět předložen. Lano přivázané na větvi se vstává vstupem do kouzelné země, kde se rozpadlý domeček na stromě stává pevností, veverky a ptáci se mění v nebezpečné bestie, šišky se mění v granáty, díra v zemi je stoupou trola. I já se občas rád oddávám snění a ačkoliv už jsem o něco odrostlejší, tenhle film zahrál na strunu, která je ve mě někde hluboko už od dětství ukrytá. Závěrečná konfrontace s krutou realitou byla opravdu překvapivá, ale filmu v žádném případě neuškodila. Spíše naopak. Ve výsledku velmi pěkný dětský film, který může zaujmout i řadu dospělých (a to nejen díky pohledné učitelce).

Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi (1990)

Nedávno jsem s tímto filmem strávil odpoledne a po pravdě sem moc netušil, co mě čeká. Z počátku jsem byl poněkud zmatený. Mou nevýhodou byla i slabá znalost Hamleta, s postupujícím dějem sem ale stále více v mozku oprášoval svoje znalosti ze střední školy, abych na konci dokonale prozřel. Přiznám se, že až na konci filmu mi došlo, že hlavní hrdinové jsou vlastně jen divadelní postavy, které procitají v okamžiku, kdy vcházejí do děje, dělají a říkají věci, o kterých často ani neví proč. Nechápou, co se to kolem nich děje, neznají vlastně ani vlastní jména a nakonec nevyhnutelně skončí na šibenici. Herecké výkony byly vynikající, dialogy byly taky napsány fantasticky. Slovní tenis mě vážně dostal. Jediné, co sráží moje hodnocení je na můj vkus až přílišná rozvleklost.

Ong-bak (2003)

Akce, akce, akce. Děj byl v tomhle filmu pouhou záminkou k tomu, aby se postavy mezi sebou mohly pořádně pomlátit. A dělaly to skvěle. Patřím k lidem, kteří si dokážou vychutnat jak náročný nezávislý film, tak i pořádné béčko, kde hlavní hrdina kosí nepřátele jako mouchy. Tento film mé nízké filmové pudy uspokojil velmi. Honička ve městě nebo bitka s týpkem, co místo pěstí používá vše, co najde po ruce, mě opravdu nadchly. Tony Jaa je opravdový mistr svého řemesla. Já sem se musel pořád usmívat jak blbec a říkat si, jak to ten člověk jenom dělá. Opakované zpomalované záběry mě zpočátku překvapily, ale nakonec jsem si na ně zvykl a docela se mi i líbily. Prostě skvěle provedená práce a pokud je pravda, že všechny scény byly natočeny bez pomocí lan a digitálních úprav, smekám klobouk až na zem.

Sin City - město hříchu (2005)

Když jsem po shlédnutí tohoto filmu odcházel z kina. Byl jsem ohromen. Tak skvělý vizuální zážitek se často nevidí a já si to parádně užil. Díky tomuhle filmu jsem se začal trochu zajímat o komiksy. První příběh s Marvem mě nadchl. Řezník, kterej kašle na všechno a na všechny a jde si tvrdě za svým a je mu jedno, koho cestou sejme, mi přirostl k srdci. Mickey Rourke ho zahrál skvěle (po shlédnutí pár obrázků z originál komiksu jsem nemohl uvěřit, jak se mu podobá). Ve druhém díle jsem se zase musel usmívat na ozbrojenými šlapkami, které ve starém městě berou zákon do vlastních rukou. Ještě víc se mi líbila scéna kdy si Clive Owen povídá s mrtvolou. A nakonec skvělý Bruce Willis jako čestnej polda ze staré školy. K tomu všemu skvělá vizuální podívaná. Černobílé zpracování dodává správně ponurou atmosféru, když se do toho občas sem tam vrzne nějaká ta barvička, vypadá to skvěle. Bílá krev se mi taky moc líbila. Zkrátka paráda. V komentářích je tady spousta nejrůznější kritiky. Já ale nejsem kritik, jsem obyčejný filmový divák, který se jde do kina pobavit a tenhle film rozdával zábavu plnými hrstmi. Na tenhle film se vždycky rád podívám znova.

Vesničko má středisková (1985)

Kouzelně natočená česká komedie, která mě svou poetičností okouzlila. Nenásilný a milý humor nutí k úsměvu od začátku do konce. Na pohled přísný, ale v srdci laskavý pan Pávek, roztomile hloupoučký Otík milující biografy, rohlíky a pana Pávka, doktor věnující se místo řízení poetickému rozjímání nad krásami zemí českých. Ti všichni a mnozí další si získali mé sympatie. Troufnu si říct, že se jedná o jeden z nejlepších českých filmů vůbec. Ne nadarmo byl nominován na Oscara, bohužel ve světě tento ryze český film nikdy dostatečně nedocení.

Sedm (1995)

Perfektně natočený thriller s detektivní zápletkou. Syrová atmosféra filmu diváka vtáhne a až do konce ho nepustí. Geniálně vymyšlený scénář navíc vygraduje naprosto nečekanou pointou. Úžasné herecké výkony Morgana Freemana, Brada Pitta a Kevina Spaceyho. Prostě skvělý film.