• Krátkometrážní

A-Team: Poslední mise (2010)

Nadsázka a humor mi k pořádný akci vždy sedí a tady proto není co řešit. Dobrá podívaná- 4*

Atlas mraků (2012)

Cloud Atlas je filmem, který je těžké k něčemu přirovnávat. Ze začátku jsem měl pocit, že sleduju naprostou bláznovinu, když jsem se navíc asi po půl hodině stále ani trochu nechytal, začínal jsem to pomalu vzdávat. Jednotlivé příběhy se ale nakonec poměrně jednoduše propletly a i když jsem z prvního zhlédnutí asi nepochopil úplně všechno, rozhodně jsem spokojen. Je to zajímavé, je to poutavé i dobře herecky obsazené a samotný sextet je opravdu nádherný. Těším se na druhou projekci.

Atomic Blonde: Bez lítosti (2017)

,,It's a double pleasure to deceive the deceiver." John Wick v podání sympatické blondýny v prostředí retro Berlína. Po audiovizuální stránce naprostá spokojenost. Horší to bylo se scénářem. Forma vyprávění se mi ve výsledku docela líbila, ale množství zvratů ve finále dělá z příběhu dost nepřehlednou směs rádoby překvapivých odhalení. Charlize Theron je ale výborná a stejně tak potěší i mnohé akční scény.

Avatar (2009)

Nádhera! Jak člověk pozoruje to Cameronem dokonale vytvořené prostředí neustále se hýbajících rostlin, barevných stromů a modrých Avatarů ani si nevšimne toho, jak prostý to má příběh, jak herci nejsou bůhvíjak perfektní a jak moc to stojí pouze na vizuálním dojmu. Ten je ovšem tak velkolepý, že nemohu hodnotit jinak. Neřekl bych, že to nějak výrazně posunulo kinematografii vpřed, ale něco extra to bezesporu je. Klobou dolu, pane Camerone!

Avatar: The Way of Water (2022)

,,The way of water has no beginning and no end. Our hearts beat in the womb of the world. The sea is your home, before your birth and after your death." I po těch letech si stále poměrně dobře pamatuji, jaký wow efekt na mě měl první díl. Tenkrát jsem z kinosálu odcházel s pocitem, že jsem po vizuální stránce působivější film do té doby asi neviděl. Dvojka mě v tomhle ohledu tolik nedostala. Stále je to nádherná podívaná, jen mi připadá, že Cameronův vodní svět není tak podmanivý jako ten pralesní. Na můj vkus byl možná až příliš velký důraz kladen na akci, což Avatar nutně ani nepotřebuje. Jinak jsem dostal víceméně přesně to, co jsem chtěl. Doufám, že na další pokračování nebudeme muset čekat tak dlouho.

Avengers (2012)

Konečně zase jednou film, u kterého jsem v kině slintal blahem. Očekávání byla veliká a poměrně mě překvapilo, že byla beze zbytku naplněna. Ale proč by taky ne? Ten film má naprosto všechno: a to od největších komixových borců a nekončící akce až po zadek Scarlett Johansson. Nechybí ani solidní dávka humoru, ve kterém především Downey přímo exceluje, výborný superpadouch a samozřejmě spousta epických soubojů. Co mě ale potěšilo snad nejvíc je to, že všechny postavy dostaly dostatek prostoru (nebyl to film o jednotlivcích, kde by jeden hrdina kradl všechnu pozornost na sebe), a to včetně příjemné Cobie Smulders, na kterou jsem se velmi těšil. Zkrátka je to snímek, který se bude líbit všem fanouškům akce a komixů a bude už těžké se vracet k filmům, kde je superhrdina jenom jeden.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Po delším přemýšlení nakonec za slabší 4, ale víc z toho nevytřískám ani náhodou. Z nových Avengers je strašně cítit snaha za každou cenu především bavit a to jde bohužel na úkor kvality dialogů, přehlednosti soubojů a vlastně i samotného děje. Výsledkem je chaotická slátanina, kde v akčních scénách místy takřka nejde poznat, co se děje, zatímco snaha o zpomalení tempa pomocí rozhovorů o normálním životě naopak otravuje svou obyčejností. Velkou slabinou je i hlavní záporák, který nepřinesl nic nového, ani zajímavého. Jedinou sázkou na jistotu tak zůstávají osvědčené postavy, několik povedených vtípků a dobré tempo druhé poloviny, která je hlavním důvodem, proč nejdu s hodnocením níž. Moje dojmy z tohoto očekávaného blockbusteru jsou ale značně rozporuplné a nutno říct, že první díl jsem si užil daleko, daleko více.

Avengers: Endgame (2019)

,,You could not live with your own failure, and where did that bring you? Back to me." Nadšení z Infinity War opadlo a stále se nemohu zbavit dojmu, že to s hořkým závěrem předchozího dílu mohlo klidně celé skončit. Nicméně přišel monstrózní Endgame, který se snaží vše zvrátit. Ve výsledku mohu s klidem říct, že mi ty tři hodiny utekly a až na pár dílčích pasáží jsem se nestíhal nudit. Problém je v tom, že mě to tentokrát minulo emočně. Předchozí díl mě svým vypjatým koncem poměrně překvapil, což Endgame již bohužel nedokázal a očekávaná hra na city tak nepůsobila natolik silně, ba místy až nuceně. V ostatním to naplňuje veškeré aspekty epického závěru ságy, jen jsem po tak vysoce nastavené laťce prostě čekal o něco málo víc.

Avengers: Infinity War (2018)

,,Fun isn't something one considers when balancing the universe. But this..." Konečně jsem se dočkal toho, co mnoha zábavným marvelovkám chybělo k dokonalosti - pořádného záporáka. Infinity War je totiž kromě přehlídky superhrdinů především koncertem Thanose, žhavého adepta na nejlepšího komiksového padoucha. Filmu dále velmi prospívá rozdělení na několik dějových linek, kdy se na plátně naráz objevují jen některé postavy a samozřejmě tradiční marvelovský humor. I při dvou a půl hodinách stopáže a nemilosrdné vizuální smršti navíc děj dává smysl a ani chvíli nenudí. Nevybavuji si, kdy jsem naposled viděl lepší marvelovku a jestli vůbec. ,,Motherf..."

Až na krev (2007)

,,I have a competition in me. I want no one else to succeed. I hate most people." Postava Daniela Plainviewa jakožto nemilosrdného businessmana, který jde za úspěchem i přes mrtvoly je zajímavá sama o sobě. Daniel Day Lewis jí ale nesmírně přidává a opět dokazuje, že je prvotřídním hercem. Jinak mě ale There Will Be Blood příliš nezaujalo. Děj se šíleně táhne, náboženská linka vyloženě otravuje a chyběl mi výraznější závěr. Po technické stránce je film bez pochyby kvalitní, ale čekal jsem o poznání víc.