• Krátkometrážní

Absolvent (1967)

Když jsem se po projekci dozvěděl, že je Absolvent film z roku 1967, nemohl jsem uvěřit. Je neskutečné, jak i po těch 45 letech dokáže zapůsobit. Ale vlastně proč by nemohl? Takový příběh snad zestárnout nemůže, Hoffman je prvotřídní herec, který i ve 30ti dokáže věrohodně zahrát naivního mladého kluka a hudba Simona a Garfunkela se bude poslouchat po další desítky let. Jediné, co mohu vytknout jsou místy nudné pasáže, za které tu hvězdičku strhnout musím - i tak jsou z toho ale velmi solidní 4*.

Ace Ventura: Zvířecí detektiv (1994)

Film z doby, kdy Carreyho ksichty ještě bavily. Jinak je ale první Ace Ventura spíše takovou průměrnou blbostí, u které se sem tam zasmějete, ale do dobré komedie to má celkem daleko.

Adamova jablka (2005)

Už jsem si u filmů z dánských luhů a hájů zvykl na mnohé, ale Adamova jablka jsou na mě zřejmě až moc absurdní. To co zde má být zřejmě vtipné jsem sledoval s unuděným kyselým výrazem a během vážnějších pasáží zas z větší části usínal nudou. Pár zajímavých scén se tu najde (střílení ptáků), ale jinak jsem spíš strádal. Nic podobného jsem zřejmě neviděl a ta zvláštnost je místy velmi přitažlivá, na dobrý zážitek to však nestačí.

Ad Astra (2019)

,,I am looking forward to the day my solitude ends." Vesmírná mise z blízké budoucnosti s filozofujícím Bradem Pittem. To nezní vůbec špatně, že? Zpracování ale bohužel pokulhává. Největší problém jsem měl s tím, že mi počínání jednotlivých postav přišlo strašně těžce uvěřitelné a nelogické (což se dá říct i o některých scénách, které potírají zákony fyziky, ale dejme tomu, že na to mají budoucí astronauti technologii). Pittovy monology se bohužel s postupem času stávaly rovněž spíše otravnými. Rozpačité dojmy nezachraňuje ani povedená vizuální stránka.

Addamsova rodina 2 (1993)

Pro mě je problémem všech adaptací Addamsovy rodiny v tom, že mě vlastně nemá jak překvapit. Vtipy jsou sice místy dobré, ale většinou očekávané, děj zpravidla téměř žádný. Přesto mě ale stále dokáží pobavit a i tady díky letnímu táboru a Christině Ricci je to na pohodové 3*.

Adéla ještě nevečeřela (1978)

Většina diváků si určitě dokáže vybavit hned několik vtipnějších i lepších komedií, ale co do originality se Adéle může rovnat jen málokterá. Výborné obsazení, spousta hlášek a strašně příjemná atmosféra dělají z této parodie opravdu výjimečný film. ,,Vždy ve střehu!"

Agent bez minulosti (2002)

V rámci žánru poctivý film s dobrou kamerou a několika přínosnými originálními nápady. Předlohu jsem nečetl a popravdě toho nelituju - při i částečné znalosti příběhu bych se tolik nebavil. Bourne má přece jen čím překvapit a jako jednoho z mála filmových superagentů jsem si ho oblíbil. Dokonce i na Damona, který nikdy nepatřil k mým oblíbencům, jsem si bez problému zvykl a musím uznat, že byl perfektní volbou. Výtku mám ale k tomu, že film nedrží tempo - začátek je skvělý, napínavý, skoro bych řekl bezchybný. Postupem času mi však připadalo, že napínavost děje má spíš sestupnou tendenci a bohužel nechyběly i pasáže, u kterých jsem se nudil. Pro mě zřejmě nejslabší díl trilogie, ale přesto mu rozhodně nechybí kvalita.

Agent v sukni (2000)

Podprůměrná komedie s na nervy lezoucím Martinem Lawrencem. Úplná ztráta času to není, ale znovu bych to vidět nechtěl.

Agent v sukni 2 (2006)

Zbytečné pokračování už i tak dost špatného prvního dílu. Druhý díl o moc horší není, ale strádal jsem u toho zase o něco víc. Filmům s Lawrencem se od teď budu zřejmě vyhýbat.

...a jitra jsou zde tichá (2015)

Původní sovětskou verzi z roku 1972 jsem neviděl a popravdě jsem se o ní dozvěděl až chvíli před psaním tohoto komentáře. Nebudu tedy srovnávat, ale hodnotit jen remake. A ten se vskutku povedl. V mnoha ohledech se jedná o neobvyklý válečný film, který zapůsobí na oko i na emoce. Jednotlivé postavy mi sice k srdci příliš nepřirostly, ale jejich osudy zdaleka nezůstaly lhostejné a ke konci na mě gradující příběh opravdu zapůsobil. Doufám, že se někdy dokopu i k originálu.