Kruk - Jak tu ciemno (2022) (série)

Trojka Kruk má pomalý rozbeh, ale tak husté finále, že som od napätia ani nedýchal! Tretia sezona je asi najpremakanejšia dramaticky, ale i príbehovo. (Boha, vo mne to vrelo nahovado!) Po tom, ako mu zabili v dvojke ženu, utiahne sa Kruk na samotu spolu so svojim malým synom. No a z tejto izolácie vedie svoje súkromné vyšetrovanie po vrahoch. Myslím si, že Poliaci svojimi krimi sériami už dávno dobehli škandinávcov. Kruk je tiež toho dôkazom. 100%

Pati (2023) (seriál)

Sledujeme príbeh Patrycji (Pati), ktorá sa stará sama o svojich dvoch mladších súrodencov, pretože matka to kvôli chlastu a drogám nedáva. Nakoniec máti umiera a Pati má okrem bráška a ségry na krku exekútora a matkin dlh u dílera. Popritom zvláda dve roboty a štúdia. Výborná sociálna krimi dráma , ktorej depresívnu náladu odľahčuje prostredie prímorskeho letoviska, je zároveň prequelom k úspešnému poľskému seriálu Skazana (seriál) (2021).

Prasini thalassa (2020)

Takéto filmy, v štýle mojho obľúbenca Aki Kaurismakiho, sú pre mňa balzámom na dušu za každého počasia či nálady. Totálny menič vibrácií a vnútornej chémie organizmu! Do prímorskej taverny chodí na jedlo len hrstka ľudí a tieto postavičky si ma získali svojou prostou úprimnosťou. Cítil som sa s nimi spätý, akoby boli mojou rodinou. Hlavná hrdinka Anna im varila jedlá, ktoré každé vyvolávalo iné spomienky a emocie. Do toho občas v povetrí zaznela hláška presne ako v Kaurismakihi filmoch...  Ku šťastiu viacej nepotrebujem!

50 kroků k sebevraždě (2020)

Brutálna romantika! Mladí hrdinovia sa mi nenormálne lúbili plus to, ako to medzi nimi iskrilo. Avšak z príbehu odohrávajúcom sa na pozadí ich zaľúbenosti  mi behal mráz po chrbte! Toto nebol dobrý nápad pustiť si pred spaním!

Lejla a její bratři (2022)

Leila prakticky ťahá zo svojho platu celú domácnosť, kde pod jednou strechou žije spolu s rodičmi a štyrma bratmi. Ked už je na dne so svojimi psychickými a fyzickými silami, dostane nápad, ako z nezávideniahodnej situácie von. Ale na to treba istý obnos peňazí. A tak celý film sa riešia prachy a ako ich dať dokopy. Ak máte radi WTF situácie, tak smelo do toho! Je ich tu totiž neúrekom. Ide síce o veľmi slušnú drámu, ktorá je skvelo napísaná a herecký excelentne zahraná, ale práve kvôli tým WTF situáciam som šiel neraz od smiechu do kolien. Spočiatku som aj myslel, že sa jedná o komédiu. Záverečný výstup Leily je dosť silný a nevedel som, či sa mi to všetko sníva. I skrz svoju dlžku film nenudí a ubehne rýchlo ako voda. 100%

Živí mrtví - Série 11 (2021) (série)

Finálnu sezonu TWD hodnotím síce plným počtom a považujem ju za jednu z tých lepších pre mňa osobne, avšak poslednú epizodu som sa musel veľmi zahryznúť, aby som ju dal do konca, pretože toľko chujovín pohromade snád nebolo ani dokopy vo všetkých jedenástich častiach! No a ešte tie, v ktorých Eugene neustále fňukal... Tie boli tiež na porazenie! Mno, nebol som bohvieako zarytým fanúšikom seriálu, skôr som ho dával z princípu, ale priznám sa, že už mi tie ich ksichty začínajú chýbať od včera večera, kedy som ho konečne dopozeral. Vo finále mi za všetky sezony vyšli štyri hviezdičky a tie štyri si myslím, že si seriál v pohode i zaslúži.

Filip (2022)

Ak je toto pravdivý príbeh, tak chlapík bol riadny frajer! Film sa chvíľu tváril ako romantika medzi polskym židom a Nemkou, podfarbená navyše super muzičkou, čo som neskutočne oceňoval a čo ma nútilo si vytvárať v hlave najrozmanitejšie možné zakončenia, ale ako hovorím, iba tváril a záver, ktorý je veľmi silný, ma dostal totálne nepripraveného. P.S. Nemecká herečka Caroline Hartig, hrajúca Lisu, mi veľmi pripomínala klon Winony Ryder kríženou s Keirou Knightley.

Silo - Season 1 (2023) (série)

Silo mi sadlo ako sviňa! Namakaná atmosféra, premakaný príbeh, úvodná znelka ppči... Síce mi v priemere, po hodnotení každej jednotlivej časti, vyšli "iba" štyri hviezdičky, čo som sám teda čumel, celkovo však tomu udeľujem bez zaváhania plnú paľbu. Na každú jednotlivú epizodu som bol nažhavený a nemohol som sa jej dočkať tak, ako sa už nemôžem dočkať netrpezlivo druhej sezony. V 2024!!! Oni ma chcú asi zabiť...

Průsmyk - Série 3 (2023) (série)

Trojka je jedným slovom démonická! Miestami má až hororový nádych. Postavy sú v celom seriály tiež perfektne napísané a totálne premakané. Mal som až pocit, akoby som listoval v knihe. Dokonalosť. Výborne vypointovaná záverečná epizóda a excelentný koniec tak, ako si kvalitný seriál a jeho oddaní fanúškovia musia zaslúžiť. Jednoznačne top medzi krimi sériami! 100%!

Blue Lights (2023) (seriál)

Blue Lights je príbehom jednej policajnej jednotky v Belfaste, ktorej každá epizoda vykresľuje ich každodenný boj s kriminalitou na pozadí vačšieho prípadu jednej mafiánskej rodiny, ktorá kontroluje obchod s narkotikami. Prvá epizoda je veľmi divná. Nevedel som, kto je normálny a komu fandiť. Všetci mi prišli mega nesympatickí a totálni idioti. Ale to s druhou epizodou sa začalo vytrácať a k postavám som si postupne našiel cestu. Seriál je vynikajúco napísaný a perfektne zahraný. V časti Full Moon Fever som mal pocit, akoby som pozeral totálne uletenú škandinávsku záležitosť! Seriál kombinuje elegantne prvky vzťahovej drámy s thrillerom a dokonca je tam jemný náznak citového tlaku na diváka na konci. Ale to mi absolútne neprekážalo. Rozhodne jeden z tých lepších krimi seriálov z Ostrovov. Už len kvôli sktočnosti, že používali zbrane a nenaháňali banditov s obuškami v ruke ako chuji. Veľmi dúfam, že bude i druhá sezona. 100%