Pálava (2016) (TV film)

To měla ČT kdysi rakový nápad natočit pilotní díly možných seriálů (už to muselo stát nějaké prachy) a podle diváckého hlasování v soutěži pak vybere, který natočí. Celé se to jmenovalo Souboj seriálů, tehdy to vyhrál seriál Cirkus Bukowski, který ale v tom pilotním provedení měl větší napětí a atmosféru. A i když ČT nakonec tenhle projekt skrečovala, nějaké další pilotní díly se natočily jen tak na zkoušku. Tohle zrovna si myslím by mě bavilo. Ty vtipy jsou tady často řečené jakoby jen tak mimochodem, bokem, navíc je zde skvělá procházka nočním Brnem, a myslím, že i to mudrování obou hlavních postav by mě bavilo. Škoda, že se projekt nakonec neuskutečnil.

Zločiny Velké Prahy - Dáma v studni (2021) (epizoda)

Pomalé, utahané (to Hříšní lidé byli akčním seriálem oproti tomuhle), bez atmosféry té doby – pořád jsem tam viděl současné herce se současnou mluvou v kostýmech té doby a v místnostech architektem dobře vyzdobených. Nakonec jsem ani nezjistil, jestli je pan poslanec už za Brnem nebo Havl. Brodem. Herci často neskutečně přehrávají a Plesl by s tou vadou řeči měl něco dělat. Chybí větší nadhled, odlehčení. A ten bolševik mi připomněl socialistické filmy, kde zas byli ti špatní kulaci.

Na doraz (2017)

Vyděračský film. Ani mi tak nevadilo, že hispánka má malého, rozkošného a miloučkého černouška (tak nějak mi přišlo rozumnější, kdyby to dítě unesl její bývalý manžel, ale ne, ten tam nehraje roli, takže ani nevíme, jestli je manžel černoch). Jako spíš to, že Halle Berry je už od úvodu prezentovaná jako super cool máma a servírka, která dokonce sama zvládá každodenní (a jistě nijak inscenovaný) frmol v jakémsi bistru, a dokonce umí zběsile točit volantem, cenit krásně vybělené zuby a křičet Bože, Bože! co pár sekund. A samozřejmě, když známe název filmu, není vůbec od věci samotný úvod protahovat, aby k únosu došlo až po dvaceti minutách filmu. Inu, a pak následuje spousta náhod a nelogických jednání (třeba v té frontě aut krátce po únosu by jí určitě nikdo nepomohl, Američani jsou asi děsní hajzlové; nebo mlátím lopatou do okapu a pak ostatním řeknu, že musejí být potichu, aby je nebylo slyšet), protože je to hrdinka, kapišto? Skvěle to popsal v komentáři Lukoboss.

Gentlemani (2019)

Film absolutně o ničem. Hodně ukecaný, každý každého se snaží nějak převézt, ani jedna postava sympatická (má mi být sympatický pěstitel a dealer drog, který neposlušné platiče zabíjí? Fakt?), vtipné se to snaží být, ale není, a ještě je všemu ty příšerné masky herců - jako je to parodie na židy a jejich pejzy? Protože na židovské podnikatele a "podnikatele" je ve filmu hodně narážek. Takže buď si s nimi Guy takhle vyřizuje po svém účty, nebo sám konvertoval k podnikatelskému židovství. A ta hra jakoby na film ve filmu je taky hodně nepovedená.

Xindl X a Olga Lounová: Láska v housce (2010) (hudební videoklip)

I Xindl X občas napíše nepolitickou, dobrou písničku a tahle se mu mimořádně povedla. Nejenom, že je to o ztrátě svobody dát si ve fast foodu to, co bych rád, protože musím vybírat jen z toho, co mi nabízejí, ale také přeneseně o tom, že ta ztráta svobody nás postihuje v oblasti celého života. Kupodivu - a nevím, zda je to Ládkovým přičiněním, nebo jde o kouzlo nechtěného - jsou zde i další vrstvy, například ta, jak jdeme po instantních, okamžitých požitcích a zapomínáme na krásu přípravy třeba u rozdílu mezi instantní kávou a čerstvě namletou zrnkovou kávou, ale koneckonců i v té lásce mezi lidmi.

Danika (2006)

Kdyby z toho udělali normální drama o ženské, které z přehnané starostlivosti o děti a manžela a všechny kolem sebe hrábne, udělali by líp. Ostatně, moje žena má podobné tendence a takové drama a jeho možné důsledky bych jí pustil. Bylo by to o tom, že buď se můžeme bát fakt všeho, nebo prostě žít, jak jen to jde. Protože těch tragédií, co potenciálně číhají za každým rohem, je tolik, že z toho člověk leda zcvokne. Navíc tady ten film ještě říká, že nakonec ona sama byla tou největší tragédií a sama ty největší tragédie nakonec svým jednáním způsobila. Potud ok. Jenže ten film není natočen jako drama, ale snaží se - navíc v dost neatraktivním televizním hávu - celou tu myšlenku ozvláštnit vizemi a jakousi lacinou duchařinou na závěr, která nedává smysl, SPOILER protože jsem ještě neviděl, aby duchové rostli a dospívali a měli problémy s dospíváním. A na tom konci jako umřela a připojila se k nim - dospělejší verzi duchů - a pak jezdila zas dál jak bezďák s vozíkem? Wtf? KONEC SPOILERU Jako jo, nakonec to je nejspíše její představivost, když tak holka bloumá s vozejkem ulicemi, a žádná duchařina, ale stejně to nedává smysl a hlavní myšlenku filmu - pro mne velmi silnou - to shazuje do marastu a do bláta.

Beowulf (1999)

Je pravda, že triky fakt nic moc a někdy i choreografie scén pokulhává, ale popravdě až na pár vycpávek je to slušný postapo sci-fi horor podle slavné severské ságy a myslím, že funguje i ta mystika za tím. Pravda - tím prokletím si to bere trochu z Highlandera, ale přece jenom - pohanský polobůžek bojuje s jinými, zlými pohanskými polobohy, aby sám nebyl zlý, to je drama hodné Hamleta. Dokonce i ta Základna vypadá vevnitř jako středověký hrad. Bavilo mě to hodně navzdory všem chybám a směšným replikám a myslím, že minimálně scenáristicky se to velmi povedlo. A Lambert mi sem sedí. A abych nezapomněl, drží to jednotu místa, času a děje, to se dnes málokdy vidí.

Scanners (1981)

David Cronenberg vzal schéma béčkových akčních revenge filmů, jen místo namakaných svalovců s různými zbraněmi nabídl lidi s telepatickými schopnostmi a místo akčních výbuchů (i když - i na ty tady dojde) a přestřelek se dva prďolové vždy tváří, že tlačí při zácpě hovínko, a sem tam z toho někomu vybuchne hlava. Ono je tu pár logických děr a v podstatě asi odtud čerpali X-Meni (kteří taky chtějí ovládnout svět), nebo naopak Cronenberg si přečetl ty první komiksy a trochu si to upravil. Ale jinak se mi líbilo, že DC ctí pravidla žánru, rozvíjí zápletku postupně, jsou zde různé peripetie a nakonec dojde k závěrečnému střetu. A líbily se mi i lokace, protože i díky nim film dobře šlape - obchoďák s Mekáčem, výstavní galerie, sochařská dílna plná podivných soch, scéna s telefonní budkou, počítačem a benzínkou je podle mne dokonce dokonalá. Nu a hraje v tom můj velký oblíbenec Patrick McGoohan, to fakt nemůžu dát nižší hodnocení.

Lasso (2018)

Když mě to i na slasher přišlo strašně blbý - a hlavně směšný. Je to v mnoha ohledech a smrtích přehnané tak, že už to snad ani nevzbuzuje strach, ale pořád ne tak, aby šlo o parodii. Takže je to takový kočkopes o ničem. Kdyby se ukázalo, že po těch koňských anabolikách s koně proměnili v lidi a vraždí, aby se lidem pomstili za dostihy, tak by mě to bavilo daleko víc. Tady vlastně ani není vysvětleno, proč těm lidem na ranči hráblo a jak to, že sousedé nic nevěděli a tak. O logice se raději nebavit. Fakt škoda času. Ale asi nás čeká druhý díl, něco jako Klaun se mstí.

Ménilmontant (1926)

No nevím, na svou dobu jistě odvážné téma a odvážné záběry násilí, podané na svou dobu experimentálním způsobem s divnými střihy, prolínačkami a jistou drobnou symbolikou, ale dějově je to poslabší, skutečně mne to nestrhlo, a popravdě jsem se často dost nudil (třeba jak přemýšlí nad tím skokem do řeky). Navíc z toho cáká neředěná depka bez jakéhokoliv náznaku optimismu, a já tyhlety druhy filmů s černobílým pohledem na svět moc v lásce nemám.