Falešná bankovka (2002)

Princip kruhu je pro íránské filmy signifikantní. Ostatně, jeden se dokonce přímo Kruh jmenuje. A v tomto filmu jde o stejný princip. Na rozdíl od jiných, hodně vážných snímků, však tento pohlíží na lidi s laskavým humorem, což je u íránského filmu velké plus (třeba onen zmíněný Dayereh se bere hrozně vážně).

Příběh Wendella Bakera (2005)

Jak mám filmy téhle tvůrčí skupiny ve Frat Packu rád, nějak mi to tentokrát nesedlo. Začátek se pomalu rozjíždí, Wendell je až moc velký buran na to, abych tý hezký Hispánce věřil, že je s ním pro velikost jeho srdce (a ani pro velikost toho druhého orgánu). Vlastně to dostane andersonovsko-willsonovský spád až zhruba 40-50 minut před koncem (kdy si pak říkáte, jak zbytečné a zbytečně zdlouhavé a nenápadité byly všechny scény až do odchodu z vězení), ale ten konec pak nemá chybu. Jenže pro mne přišel příliš pozdě, byť Seymour Cassel opět válí.

Nezvratný osud (2000)

Hodně zajímavý nápad, určitě oživení žánru.

Nezvratný osud 4 (2009)

Některé věci nebyly špatné, ale vadily mi ty nelogičnosti (sklem brýlí NIKDY nic nezapálíte, nemají ohnisko), ta překombinovanost (musí zafoukat vítr, současně se stane tolik náhod, že se náhody stávají běžnou věcí, asi jako kdybyste ve Sportce vyhrávali den co den), od střední část zmatený scénář (furt někdo někam jezdí, aby zabránil smrti, smyky kol na vozovce, a jede se dál) a nechuť posunout tuto sérii někam dál (třeba tím, že by ten bezdomovec měl se Smrtí nějakou dohodu nebo byl její personifikací a příběh by se ubíral více mysteriózním směrem). Minusem pro mne jsou i některé triky, z nichž je ten počítač vidět na sto honů daleko. http://www.dvdextra.cz/dvd-recenze/nezvratny-osud-4.html

Děsnej dupák (2009)

Mezi tou hromadou fekálních a rasistických fórů se objevily dva skutečně dobré, nefekální a nerasistické vtipy. Alternativní konec, uvedený jen jako bonus na DVD, se mi taky líbil víc, jak celý film. Na víc jak hvězdu to ale nedá. http://www.dvdextra.cz/dvd-kratke-recenze/desnej-dupak.html --- Parodie na taneční filmy z dílny tvůrců Scary Movie, Někdo to rád blond nebo Pidihajzlík... Na tento styl humoru prostě musíte mít náturu. Rodinný klan Wayansů se rozhodl zparodovat, co se dá, řečeno jejich slovy 'žánry za zenitem, které se samy o sobě už stávají parodiemi'. Tentokrát se vrhl na taneční filmy, avšak neodpustil si zparodovat třeba i Stmívání, Juno, a pár dalších fláků, plus pár v USA známých postav showbyznysu, ale u nás prakticky neznámých (s výjimkou Raye Charlese). Vtipy jsou skutečně hrubozrnné, ve velké většině fekální (tanečník si políbí p..del, třptivé koule, učitelka tance, co umí zpívat break pysky u přirození apod.), ale se tam se jeden či dva dobré a nefekální vtipy také objeví. Plus vtipy v obraze (na zdi visí plakát na Scary Movie 40 se sloganem: No Wayans. No Fun. No Laughs.) A protože Wayansovi jsou Afroameričané, dojde i na rasisticky motivované vtípky, např. o utlačované bílé menšině dívek na školách. Naštěstí to celé bez titulků trvá chabě přes hodinu (jen samotné titulky zaberou 10 minut), děj není podstatný, a pokud jde o závěr s taneční soutěží, ten vystřižený, uvedený jen v bonusech, má stokrát větší grády, jako by ho točil někdo jiný. Bonusy tedy nabízejí film o filmu (20:25), taneční scény (2:24), pět vystřižených scén včetně alternativního konce (8:02) - to vše s CZ titulky a trailer (1:36).

Malý New York (2009)

Jednoznačně nejlepší příběh byl ten s hluchoněmým řezníkem, zbytek je póvlovatý. Špatně vyprávěný nápad - nač ty humorné vsuvky, které s filmem nesouvisí, nač to střídání tempa, ta vata, a vůbec, proč to chronologicky zmatené vyprávění? Kdyby byl příběh vyprávěný lineárně, zaujal by mě víc a vzbduil by větší emoce. http://www.dvdextra.cz/dvd-kratke-recenze/maly-new-york.html ---- Staten Island je podle úvodu filmu jen pohřebištěm obětí mafiánských vražd. Osudy tří lidí se zde velice lehce protnou.   Tři příběhy tří mužů, každý má cca půl hodiny, jsou vyprávěné chronologicky pozpátku - mafián, který se chce proslavit něčím velkým, aby si jeho jméno lidé pamatovali, chlápek, co vybírá kanalizační jímky a chce pro ženu a jejich budoucí dítě to nejlepší, až se zaplete do zločinu, a hluchoněmý řezník z lahůdek a s červenými ponožkami, sázející na koníčky, ale kterého má místní mafián pod palcem a řezník musí čtvrtit nebohé oběti zločinů. Právě příběh hluchoněmého řezníka má vše, co by z filmu udělalo zajímavé dílo. Nechybí smysl pro detail, pro pečlivé vystavění scény, pro katarzi. Což se o dvou předchozích příbězích říct nedá, a zdají se být jenom do počtu, vatou. Mohly být odvyprávěny za třetinu jejich celkové stopáže a sloužily by jako slušné seznamovací intro. Možná je to tím, že jedním z producentů je Luc Besson, ale styl vyprávění je na pár facek, jak už to v poslední době u Bessonových produkcí bývá. Mezititulky a některými drobnostmi se vám snaží film od začátku vnutit, že jde vlastně o frašku. Ale nejde, a díky tomu je divák leda zmaten, protože netuší, co má očekávat od dalšího vývoje situace, zda se o postavy bát, nebo být klidný, že jde o černý humor a vtip. Skutečně však jde o drama, a ne vždy s dobrým koncem. Možná se tvůrci chtěli odkázat na seriál Rodina Sopránových, ale tam jsou hlášky a navíc podřízené přísně ději. Navíc je to celé těžkopádně vyprávěné. Tam, kde v podstatě není co vyprávět, je pomalý a se zbytečně parodickými scénami, mnoho scén je zbytečně natahovaných, aby ty důležité proběhly v rychlosti kolem. Některé náznaky nejsou dořečeny. Něco se dá zhruba od půlky filmu předvídat, i když jisté napětí tu je (kdo umře,a kdo ne). Ke škodě věci je i ono chronologicky opačné vyprávění a mozaikovitost příběhu. Kdyby byl příběh vyprávěný lineárně, zaujal by mě víc a vzbudil by větší emoce.  Disk načíná protipirát a čtyři upoutávky, další tři navíc se nacházejí v hlavním menu, jinak nic - krom filmu - už nečekejte. Obraz, zvuk (v originále jen stereo) i titulky jsou slušné kvality, jen spojení "kdyby jsme" se v češtině nepoužívá, správně je "kdybychom" nebo v hovorové řeči se dovoluje "kdybysme".

Na hraně temnoty (2010)

Dnes se sice již klasický a žel zastaralý pomalejší tok vyprávění a méně akce, více pocitů, nějak nenosí. Bohužel. Ale právě díky tomu najednou zjistíme, že tady vůbec nejde o nějakých 96 hodin, ale o úplně jiné hodnoty. Jaderná zápletka - a když domyslím pointu, velice zajímavá zápletka! - je schválně upozaděna, a stejně tak samotná pomsta. Ne nadarmo se film jmenuje Na hraně - lépe řečeno okraji - temnoty. A ne nadarmo se o ní - o temnotě - vede na lavičce u zálivu řeč. Protože to je hlavní myšlenkou filmu a k ní všechno směřuje. O akčňák tedy rozhodně nejde.

Miluji tě, Beth Cooperová (2009)

Pomalá nuda o ničem, chvilku crazy, chvilku drama, vyber si sám, co zrovna sleduješ. http://www.dvdextra.cz/dvd-kratke-recenze/miluji-te-beth-cooperova.html ----- Seriálem Heroes (Hrdinové) si "roztleskávačka" v podání Hayden Panettiere získala jakous takous popularitu, takže nás čeká pár dalších filmů s ní, než její popularita opadne. Nevím, jak čtenářům, ale mně osobně je tato herečka hodně nesympatická a v seriálu Heroes ji klidně mohli zabít na konci druhé sezony, aby se děj mohl odvíjet i jiným směrem než pořád za záchranu roztleskávačky. Nu nic, zpět k filmu. asi je to americký národní zvyk, že si kluci a holky musejí do ukončeí střední školy vrznout, jinak s nimi v životě nic nebude (druhým zvykem asi bude, že se tak děje na zadním sedadle auta - proto Ford dělal tak široké vozy, v Mazdě by to šlo hůř). Jak zní zákony teen filmů s touto tematikou, vrznout si většinou chtějí sice inteligentní, ale jinak nepraktičtí kluci, co většinou vypadají od pohledu jako pěkná ťululum. Tenhleten na maturitním předávání vysvědčení při slavnostním projevu přede všemi vyzná lásku nejhezčí holce ze školy, která chodí s nabušeným budoucím mariňákem, a ten jako správný americký studenti jezdí v Hummeru. Holka ho ze zvědavosti navštíví, ale její kluk je jí a jejím kamarádkám v patách, takže všech pět (včetně ťunťova kamaráda) musí nakonec utíkat, a když už se ulejou na nějaký večírek, zas je tam vyčmuchá, a tak zdrhají dál - až nakonec v chatě u jezera všichni dojdou svého. Problém tohoto filmu je v určité neujasněnosti - chvilku se snaží být crazy komedií, pak zvážní, pak se zase objeví zajímavé obrazové vtipy, aby zas došlo na nějaká moudra, až ke konci, který je tak přeslazený, že zaplaťpánbůh za ten alterantivní, který se na DVD také nachází a vypadá alespoň trochu realističtěji. Mimochodem, režíroval to celé Chris Columbus, který naposledy dobrý film natočil asi Sám doma. Andrew, jeho Harry Potterové ani Bohémové moc nepřesvědčili. Navíc tohle má hrozně pomalý a uspávací rytmus a styl. V obraze jsou mladí a draví středoškoláci, ale celé je to unylejší než schůze výboru za pěstování kytiček v druhém patře domova důchodců. Společně s onou neujasněností, co vlastně film chce říct, z něj dělá nudnou a nezáživnou podívanou. Na úvod disku se spustí nelogický protipirát Bob a Jim (nelogický proto, že kopie DVD, i když nelegální, nezrní, neřádkuje neduchuje, nemá švédský dabing a islandské titulky), následuje upoutávka na Blu-Ray. V bonusech se nachází alternativní konec (6:59) a čtyři vystřižené scény (7:35) - oboje s CZ titulky.