Thunderbolt a Lightfoot (1974)

Mí dva velmi oblíbení herci v jednom filmu, který navíc má chytrý scénář, vtipné dialogy a z příběhu vyplývající závěr, který právě proto potěší, že nejde o snahu o klišé a hepáč za každou cenu.

Na sever Severozápadní linkou (1959)

Neuvěřitelné, jak dokázal Hitchcock vzít špionážní klišé a chytře je zcela postavit na hlavu! Napínavé od začátku do konce, s nečekanými zvraty i legendárním zakončením.

Modrý anděl (1930)

Formálně dokonalé, herecky, režijně také, ale přece jen je to neředěná depka, trocha naděje by fakt neškodila.

Vozka smrti (1921)

Jeden z mála němých filmů, které si vybavuji i léta po tom, co jsem jej viděl. Je ale pravda, že když jsem film viděl později znovu, už mi tak skvělý nepřišel. Ty neustálé retrospektivy jen matou, navíc loňský Silvestr měl zemřít Martin, ale v retrospektivě loňského Silvestra tato okolnost zcela chybí. Jinak je to v podstatě náboženský film s prvky hororu, který ze všeho nejvíc připomíná Dickensovu Vánoční koledu - tedy snahu o nápravu hříšníka zjevením ducha, zde navíc přidanými modlitbami k Bohu včetně té závěrečné, dej mi, Pane, dozrát, než budu požnut. Sice je mi téma blízké, ale těch 107 minut mne skutečně chvílemi nejen nudilo, ale přišlo mi zdlouhavých a natahovaných až hanba. Herci často hrají teatrálně, kulí oči, takže za zmínku stojí výprava a práce s pozadím, a samozřejmě na tehdejší dobu velké využití dvojexpozice jakožto filmového triku.

Kam čert nemůže (1959)

Velice chytrý několikavrstvý scénář, navíc slušné herecké výkony a krásné exteriéry, práce s kamerou, ale hlavně světlem a barvami. Jak Mefistku neustále nasvěcuje nějaký zdroj červeného světla, to je dokonalé. Myslím, že zde měl Podskalský, který sám věděl, že má maximálně na televizní estrády, velmi poctivý podklad ve formě scénáře (ostatně Daniel je dodnes scenáristická ikona a M. V. Kratochvíl nejspíše dodal i historické souvislosti), takže vše funguje zcela v pohodě a ten rozpor vědeckého myšlení a selského rozumu je zde pojat snad nejoriginálněji, co mohu posoudit.

G. I. Jane (1997) odpad!

Taková hezká baba a bude ze sebe dělat chlapa, to je nechutný. :-( Chápu feministické snahy, ale odcaď pocaď. Nebo jste snad viděli film, kde by statečná žena razila práva svého pohlaví za možnost těžit uhlí v dolech?