Ať vejde ten pravý (2008)

Příběh o osudové přitažlivosti mezi upírem a citlivým chlapcem. Upírem je však křehká dívenka zanedbaného vzezření. Objektivně je to chladnokrevná vražedkyně lačnící po krvi, ale v tomto příběhu jí poznáte jako bytost, která má city a touží po blízkosti, jako každý běžný člověk. Film ve mě vyvolal skutečný soucit k upírovi, protože ve skutečnosti je to bytost opuštěná, žijící v ústraní a zapomnění. Skutečným režisérským triumfem je, že to dokázal pojmout velmi sugestivně. Romantický příběh mezi dvanáctiletými ( i když upírka na dvanáct pouze vypadá a ve skutečnosti se nedozvíte kolik jí je ) je velmi něžný a i když se jedná o děti, působí láska mezi nimi opravdově a dojemně. Ve filmu se dočkáte i hororové části a dojde na brutality, ovšem bez lekaček - o to tu opravdu nejde. Film je plný napětí a má autentickou atmosféru, působí jako by se odehrál na sídlišti, které znáte celý život. Spíše než hororově je vystaven jako drama - mimochodem je to vynikající drama. Mladí herci jsou perfektní. Outsideři mají také právo na lásku a něhu a je jedno jestli holýma rukama trhají hlavy.

Avatar (2009)

Do roku 2009 byl nejimerzivnější filmem Matrix. V roce 2009 je však minimálně z hlediska míry ponoření se do dění překonán Avatarem. Stjeně tak skokově byla překonána hranice digitálních triků. Když jsem vyšel z kina, byl jsem neskutečně neštastný, že jsem se probudil z krásného modrozeleného snu do šedé reality. Ještě jsem si ten sen čtyřikrát zopakoval. 3* Imax 3D, 1* Palace 3D a 1* 2D kino projekce, teď se chystám na Blue-ray.

Barton Fink (1991)

Tohle na mě nezabralo. Barton Fink je celkem nudný a vadí mi, že se nedostavilo ono intelektuální procítění, ve které jsem věřil, že se dostaví(alespoň u mě). Tohle je film, který možná natočili bratři Coeni sami pro sebe, a o sobě, aby mohli triumfovat v jiných filmech. Ano, také si myslím, že se to dá srovnávat s Lynchovou tvorbou, ale Lynch buduje daleko lépe atmosféru, aby vám v určitý okamžik dal kopanec, ze kterého Vám bude zvonit v uších a chrastit v hlavě. To se zde bratrům Coenům (bohužel) nepodařilo. Ty tři hvězdy za nepopiratelnou hloubku, odvážnou formu a herce v hlavních rolích. EDIT: Zvedám na čtyři, myslím, že jsem od filmu prostě očekával příliš a pak jsem byl zklamaný.

Basquiat (1996)

Můj oblíbený americký raper Macklemore zpívá v písni Ten Thousand Hours: "I love Basquiat" ___ Yeah, budu se ho držet (y)

Batman: Návrat Temného rytíře, část 1. (2012)

Fanboye nemůže zklamat. Batman válčí se svými vnitřními démony. Nejlepší na celém snímku je hudba a dva pěstní souboje s vůdcem gangu mutantů. Komix neznám, ale myslím, že se jedná o pouhou předehru, která měla navnadit na další pokračování, od kterého si toho dosti slibuji.

Bellflower (2011)

"Fucking hipsters" už mají i svůj film. Sochoking poznamenal, že ty "chujové" tam nechodí do roboty. Chodit do práce? "Too much mainstream!" Jasně hipsteři nepracují a dělají jenom samý COOL věci, tak schválně není hustý vyrobit si vlastní plamenomet? Nebo se zamilovat do potvory, která je vynikající v pojídání cvrčků? Co na tom, že se hipsteři neumějí prát, když přijde na konflikt rozbijou vám o hlavu flašku. To už je undergroš jako hovado. Scénář je prostě slabý (jestli jsem se o tom ještě nezmínil). Absence scénáře však nemusí nutně znamenat, že se mi film nebude líbit... Tady jde především o vizuál a hned na první pohled to je na filmu znát. Je evidentní jak se režisér Evan Glodell snažil být za každou cenu děsně "kůl", a ta okatost mi na tom vadí. Jednotlivé záběry jsou jako nezávislé části zajímavé, ale jako celek u mě nezabraly, tento film prostě nemá atmosféru. Má to jenom styl, což je vnější charakteristika, ta nejdůležitější vnitřní charakteristika tomu jaksi chybí - je to film, který nemá duši - což je v této kategorii filmů neodpustitelné. Někdo z toho možná bude hotový, ale já jsem na to neskočil. Velkým kladem je vyobrazení přátelství mezi hlavními protagonisty, to se mi dost líbilo. Dívky totiž přicházejí a odcházejí, ale přátelé s Tebou zůstanou. Je děsně sympatický, že si svůj režisěrský debut zacáloval režisér sám, ale co jako?!

Blázni ze stadiónu (1972)

Mnohem lepší varianta podobné taškařice jsou videa Rene Gaillarda.

Bourneův odkaz (2012)

Počáteční dobrodružné putování agenta na Aljašce bylo velmi slibné, ale postupně jsem se začal opravdu dost nudit. Kino 28. 7 .2012

Box (2009)

Doplňuji po druhé projekci: Už mi to do sebe perfektně zapadlo. Testování etických kvalit lidského druhu nadpřirozeným supervědomím, toť páteř filmu. Budeme věčně zatraceni? Nebo se najde dostatek těch, kteří nezmáčknou tlačítko. Film, který má snad deset vrcholů a stále nabírá na obrátkách, aby na závěr položil do kolen (očistec!!). Několik vedlejších motivů. Například překvapivá láska k někomu postiženému, opakuji láska, nikoliv lítost (pochopíte proč). Originální vychytávky jako BOX a vodní teleportace. Nádhera. Většina lidí to nepochopila, tím jsem si jistý_____________Nevím jestli je geniálnější Mulholland Drive nebo BOX, ale M.D mě emociálně dojebal více, asi bych mu dal přednost v žánru - ////film se záhadou, která nakonec má vysvětlení, jen se k němu musíte dopracovat/////. M. Drive má navíc napřed, že je ta záhada ještě více zašifrovaná - je obtížnější jí odhalit. Film vyniká tísnivou atmosférou a vedle toho ještě v jedné charakteristice - jedná se totiž o opravdu napínavý film, jehož hnacím motorem je zajímavá mysteriózní zápletka. Evidentní je manipulace s divákem. Režisér servíruje falešná vodítka, která mají odvést pozornost od toho nejdůležitějšího. Je to jako když předvádím iluze s kartami. Upoutám vaší pozornost například na pravou ruku, abych tou druhou mohl připravit trik, výsledný efekt je pak pouze ve vaší hlavě. MAGIE NEEXISTUJE BEZ DIVÁKA, který si výsledný dojem dotváří ve své hlavě. Ta volnost, kterou Kelly dává divákovi je osvobozující, můžete se doslova podílet na příběhu, tím, že jej budete interpretovat podle svého uvážení. Podobně jako u Ml. Drive nebo Ztracené dálnice________Kelly dokáže přenést záhadu na filmové plátno skoro stejně dobře jako D. Lynch, oba jsou doslova mágové pohyblivých obrázků. Doufám, že Kellyho talent nevyhasne a ustojí nevalné přijetí diváckou obcí_________ Persta atque obdura - vydrž a vytrvej Kelly!!!______Některé zdejší komentáře mě štvou.