• Krátkometrážní

Policejní jednotka v barvách (1982) (seriál)

Šest zatraceně zamotaných případů, které proslavily břitký intelekt poručíka Franka Drebina. Všechny případy by se patrně vyřešily mnohem rychleji, kdyby první Frankova návštěva směřovala k Dědovi Vševědovi Johnnymu. Ten totiž za bankovku ve správné nominální hodnotě obratem vyklopí i čísla ztřejší Sportky. Jenže Frank vkládá do vyšetřování duši a tak si pokaždé můžeme vychutnat pregnantní výslechy, kriminalistickou laboratoř, filmový policejní výtah, podezřele bílého Norberga, smrt special guest star již v úvodních titulcích nebo dokonale "nehybné" epilogy.

Utrpení mladého Boháčka (1969)

Maminka má ze svého Tondy velkou radost. V jejich bytě, který ženské oko dosud nespatřilo, se najednou objevily dvě sympatické děvy a to by bylo, aby Tonda neskončil v chomoutu. Internetová známost Janinka, vybavená nezbytnou znalostí dojení, by byla skromě ochotná s občas vybuchujícím sympaťákem strávit společný život, ale ten se právě zakoukal do světácké stopařky Květy žijící v exotické Praze. Mamince je zcela jedno, která slečna učiní Tondu manželem - důležité je, aby obě neutekly pryč.

Čistá duše (2001)

Vynikající matematik John Nash se jednoho dne ztratil ve své hlavě. Přestal rozpoznávat rozdíl mezi realitou a fikcí. Pravděpodobně by skončil svůj život v nějakém ústavu, kdyby nepotkal svou manželku - stvoření, které si nezaslouží žádný chlap na světě. Tato žena nejenže chápe Johnovu vášeň urychlovat tok informací ("Představ si, že jsem řekl to, co jsem měl říct a teď bych s tebou chtěl mít co nejdříve pohlavní styk"), ale je i odhodlána ze všech sil svému muži pomoci začlenit se do společnosti. Proto John začíná stylově ignorovat své halucinace, pomalu se vracet do přirozeného prostředí a někde na konci na něj čeká cena nazvaná podle jednoho pána, který si rád hrál s dynamitem.

Krtek a maminka (1997)

Pro mého synka byl ve dvou letech díl o zaječí rodince tím nejoblíbenějším a já se bez mučení přiznávám, že jsem se u něj vždycky také bavil.

Krtek a sněhulák (1997)

Krtkova záchrana sněhuláka, jehož skupenství pozvolna přechází, vlivem příjemných slunečních paprsků, z pevného do kapalného. Krtkova genialita rozhodně spočívá v tom, že v naší domovině objevil celoročně zmrzlou horu.

Důvod k rozvodu (1937)

Pavel Bertl sice miluje svou manželku Helenu, ale ještě o něco vřelejší vztah má k prolévání alkoholu vyschlým hrdlem, zpestřené nerentabilním hazardem. Jelikož nechce manželku nechat napospas exekutorům, tak ve střízlivé chvilce souhlasí s vymyšlením a zdokumentováním své nevěry s kouzelnickou asistentkou Annou, jako důvodem rozvodu. Kouzelný je zejména okamžik, kdy si "napravený" Pavel půjčuje od Anny 2.000 korun, aby jako začínající abstinent hbitě zkonzumoval čtyři panáky whiskey a obratem vyráží k ruletě obnos zhodnotit.

Odplata (1999)

Val má v životě štěstí. Právě se mu podařilo penězi z loupeže zaplatit mafii svůj podíl a teď už má do konce života vystaráno. Co na tom, že přitom musel odstranit ze hry zvané život svého kamaráda Portera. Důležité jsou přece jenom moc a postavení. Jenže Val se zapomněl přesvědčit o tom, jestli Porterova pohřební píseň hraje dostatečně silným hlasem. Porterovy buňky totiž zregenerovaly nečekaně rychle a v jeho černé duši se právě zrodila myšlenka na pomstu. Val už peníze nemá a tak Porter stoupá po mafiánském žebříčku stále výš a čeká na dobrodince, který mu jeho nesprávně uložené finance vysází na dřevo. Obnos 70.000 USD je pro mafii směšný, ale bossové z principu nehodlají platit kdejaké oživlé mrtvole. Netuší, že se po jejich stopě vydal osamocený pitbul, který je rozhodnutý uplatnit svoje občanská práva i s rozdrcenýma nohama.

Tequila Sunrise (1988)

Přátelství Maca a Nicka má od narození pevné základy. Problémem by mohlo být, že oběma se rozbuší srdce, rozzáří úsměv a snad i lehce nadzvihne přední část kalhot v blízkosti stejné dámy. Jenže ani krásná Jo Ann opravdové přátele nikdy nerozdělí - na rozdíl od drog. Mac s drogami obchoduje ve velkém a náplní Nickovy detektivní práce je obsazovat volné pokoje v San Quentinu zatčenými dealery. Tímto způsobem byly rozdány karty, se kterými až směšně mladé tváře Gibsona a Russella zahrály solidní partii.

Srdečný pozdrav ze zeměkoule (1982)

Za Doktorem Jánským přijede nečekaná návštěva. Kdo by také čekal za dveřmi dva mile se tvářící mimozemšťany s hromadou dotazníků v aktovce. Tato dvě individua zděšeně poznávají pozemský život a na svou rodnou planetu posílají agentem Jiránkem šifrované animované zprávy. Podaří se jim dokonce využít mezery na trhu práce a získat zatracenou zkurvenou práci. Při ní zjišťují, že lopata ani krumpáč nemají spouštěcí tlačítko, nejsou ani řízeny centrálně, nýbrž fungují na manuální pohon. Socialistickou prací nadšení mimozemšťané během chvíle vykopou jámu o rozměrech Panamského průplavu, ale přesto život na zemi a zejména rozmnožovací akt je pro ně stále nepochopitelný.

Bojovník (1983)

Policie i ctihodní zástupci organizovaného zločinu ví, že z vězení právě propuštěný chmaták Jacques Darnay kdysi uloupil diamanty, které se nikdy nenašly. Darnay však nikomu nechce pošeptat do ouška, kde drahé kamínky uschoval. Duše neodbytných gangsterů po zabijákových střelách spěchají do pekla, policie si s Darnayovým tradičně neprůstřelným alibi také příliš neví rady a mlčící diamanty na nikoho spiklenecky nepomrkávají z úkrytu.