Rozmarné léto (1967)

Lahodné a dobré jako ten nejlepší utopenec. Milé, přívětivé a jadrné jako letní večer. Jiří Menzel exceloval a Rudolf Hrušínský s Vlastimilem Brodským tomu dodali lesk svých osobností. Debutující Jana Preissová je přímo rozkošná. Jazyk básnický z úst zmíněných mi nezněl nijak násilně, jak by jen mohl. Sedumdesát čtyři minuty poetična. Skvost.

Jan Žižka (1955)

Škoda toho, že z toho dýchá politická agitka tak markantním způsobem. Je to věc, která to z dnešního pohledu velmi shazuje. Bohužel, doba byla prostě taková. Zase na druhou stranu to má určité klady, které mohly vzniknout jedině za takovýchto podmínek. Kupříkladu jistá epičnost velkých davových scén. Nejsem si jist, zdali by někdo něco takového natočil u nás dnes.

Jan Hus (1954)

Není to dokonalé, ale rozhodně výživnější a méně agitující nežli jeho filmový následovník Jan Žižka. S tím, že je to dobré jako učivo dějepisu bych ale byl velmi opatrný. Vše bylo podřízeno době ve které se točilo, to je nesporné.

Pyšná princezna (1952)

Kdyby měli v zemi krále Miroslava skutečně pokrokový systém, vládl by si tam lid sám. Žádného krále, byť by sebevíc lidu naslouchal, by nepotřeboval. To by ovšem potom nemohla být země krále Miroslava. To by potom ovšem nemohl být ani Miroslav sám.

„Pane, vy jste vdova!“ (1970)

Bezpochyby skvělé! Geniální humor s cynickými momenty a galapředstavení Ivy Janžurové. Možná neprávem trochu opomíjená komedie, pro mě minimálně patří do předrevolučního top 5. No a na Olgu Schoberovou je opravdu radost pohledět, na tehdejší dobu to byla neuvěřitelně šik ženská s parádní figurou. Srovnaní s Bardotovou je rozhodně na místě.

„Já už budu hodný, dědečku!“ (1978)

Miloš Kopecký na jedničku. A já jsem spokojen i s tím, že ve scéně z vlakového kupé poznávám za oknem míhající se známá místa z tratě Praha - Beroun, jako třeba most přes Berounku. Komedie, která pobaví a nenudí. Tak trochu mi to zpracováním přijde jako reakce na francouzské komedie s Louisem de Funésem.

Hartova válka (2002)

Tři hvězdy za celkem pěknou první polovinu filmu. O konci se raději zmiňovat nebudu, to bych se už snad opakoval, možná s tím rozdílem, že zde je ještě tupější než obvykle. Ovšem celkem dobrá hudba, to zas ano. Takže za snahu co zůstala na půl cesty - průměr.

Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Zase tolik bych to neodsuzoval, lecos se tady povedlo. Jenže je tady i to obligátní ALE. V tomto případě reprezentované samoúčelnými scénami plnými akce, které vetřeleckému fenoménu moc nesluší. Některé scény by se lépe vyjímaly v případě přepjatých gore filmů. Nejsem proti akci na úkor atmosféry, ale co je moc to je moc. Jestli tohle byla cílená snaha hodit sérii moderní háv a posunout ji trochu jinam, tak se to nepovedlo. Což je škoda, protože při citlivém přístupu se z tohoto dalo vyždímat možná mnohem více.

Vetřelec ³ (1992)

Snaha přiblížit se prvnímu dílu a zároveň přinést svou vlastní tvář, je zde evidentní. Dá se říci, že se to téměř povedlo. Moc mi chutnalo temné prostředí trestanecké kolonie, tohle byla rozhodně výhra. Opět v porovnání s předchozímy díly nemohu mluvit o výrazném sestupu na poli kvality, na to mě bavilo až moc. Ovšem nějakým záhadným způsobem se nemohu donutit dát opět plný počet hvězd. Ale kdybyste mě snad zabili, nedokážu přesně definovat proč.

Sunshine (2007)

Tento film není pouze o proklamované cestě ke slunci, ale především také o psychologii jednotlivých postav astronautů a vědců. O jejich společném dlouhodobém soužití v rámci jedné lodi. O jejich chybách které mouhou udělat, protože jsou "jen" lidé, i když tyto chyby mohou mít vskutku fatální dopad na celé lidstvo. Také o tom jak se sami dokážou srovnat s faktem, že jsou chybující a o rozhodnutích, které musejí učinit v kontextu přežití celého lidstva. Audiovizuální stránka filmu je bezchybná, v tomto lze před panem režisérem Boylem pouze uznale smeknout. Některé detailní momentky, ovšem s podstatným významem, lze nalézt po celou dobu filmu, jako drobné jednohubky pro pozorného diváka. Skvělý soundtrack od Johna Murphyho je skvěle padnoucí! To, že se většina děje odehrává spíše v interiérech vůbec nevadí, ale naopak zhušťuje psychologickou atmosféru. Cilian Murphy je skvělý herec a dokazuje svůj nadstandard. Ostaní zdatně sekundují. Čert vem občasné logické chybičky, roztávají v moří slunečního světla rychleji než sníh. Let me guess......surface of the sun? Tenhle film je skvost !