• Western

Labyrint lží (2008)

Na poprvé mám jen lehce nadprůměrný dojem z filmu s nepříjemným tématem potírání teroristů muslimského světa (ale to jsem měl z Černého jestřába taky, a teď ho zbožňuju). Leonardo DiCaprio a Mark Strong srší charismatem, obrýlený Russel Crowe bohužel vůbec ne a přijde mi tu jaksi nadbytečný. Technika už nepřekvapí, akce není dost, ale jizev si hlavní špionážní hrdina odnese požehnaně. Zbývá pocit stokrát viděné zápletky - my nebo oni, i když Ridley Scottem solidně řemeslně zpracované, a příjemné filmové hudby s arabskými názvuky http://www.youtube.com/watch?v=NguiH0GChwc. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=C8oYugFe0-Q

Ovčák (1958)

Na Oscara nominovaná westernová komedie o samozvaném, sebejistém a konfliktním cizinci (Glenn Ford), který si do dobytkářského městečka přijde chovat ovce. "Ten muž rozhodně netouží být na žebříčku popularity na prvním místě." Vtipné dialogy, vnadná Shirley MacLaine v roli krásné dívky a dostatek akce dělá i dnes z filmu příjemnou zábavu. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=An-zaTgNz6M

Sloní muž (1980)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších životopisných filmů - 100 Greatest Biography Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Film, který zaujme více postupně odkrývaným "kostýmem" Sloního Muže než překvapivým scénářem a který nás dostane zručně vytvářeným dojetím spíše nežli napětím. Trailer: http://www.csfd.cz/film/6251-sloni-muz/videa/

Věznice (2000)

Pokud máte rádi pasívní anální sex, plno buzerantů, nože v zádech, fety a střílející přihlouplé dozorce, pustili jste si správný film. Já ne... Myslím, že originální název Animal Factory - Továrna na zvířata - filmu slušel více. Jediné, co mne zaujalo, byl charismaticky zahraný vězeň Willema Dafoea, ale jinak byl scénář nudný, muklové odporní a do Shawshanku hooodně daleko. Trailer: http://www.metacafe.com/watch/4200474/animal_factory_movie_trailer/

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jedna z 18 nejlepších válečných komedií a satir - 18 Greatest Comedy / Satire War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jedna ze 140 nejlepších komedií - 140 Greatest Comedy Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Jako obvykle jsem měl pochybnost, zda opravdu Sellers hraje trojroli - tentokrát britského kapitána, US prezidenta a vědce Divnolásku, protože dokázal role vizuálně i herecky zcela odlišit. Větší herecký zážitek mi ale - v tomto jinak hodně pesimistickém protiválečném filmu - přinesl George C. Scott v roli až příliš vychytralého US generála Turgidsona (jen nás trošku pocuchaj, maximálně 10 až 20 milionů obětí). Paradoxně mne mrazilo více ze sovětské radioaktivní zbraně míru, nežli ze sad amerických atomovek, ovšem závěrečné titulky na vybuchujících atomových hřibech to srovnaly... Trailer: http://www.csfd.cz/film/5397-dr-divnolaska-aneb-jak-jsem-se-naucil-nedelat-si-starosti-a-mit-rad-bombu/videa/

Myš, která řvala (1959)

Jedna ze 140 nejlepších komedií - 140 Greatest Comedy Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Při mé skvělé paměti na obličeje mi až při čtení komentářů došlo, že Peter Sellers hrál ve filmu trojroli - i když ta velkovévodkyně mi přišla taková jiná... :-) O válečný film samozřejmě nejde, spíše o politickou parodii s dostatečným obsahem britského suchého humoru. "Myš" není ani vrcholem Sellersovy situační komiky, ten přišel o hodně později v Růžových panterech a ve filmu Byl jsem při tom, ale trojrole o šíři jeho talentu hodně naznačila již tady... Přesto jde i dnes o příjemný a vtipný film. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=p7L7WLFBYR4

Pojistka smrti (1944)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. A parádní cynická noir kriminálka ve zručné režii Billyho Wildera na téma vraždy spojené s pojistným podvodem. Přesné dialogy, gesta, pohledy, osudová blondýna, do vraždy namočený pojišťovák a jeho zdánlivě nemotorný drobný kolega s balvanem podezření v žaludku, který ji vyšetřuje. Jediné, čeho jsem trochu litoval, byl nevýrazný casting hlavní mužské role. Být v ní takový Humphrey Bogart, neváhal bych s plným hodnocením. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=S3wjJcuGsVE

Muži v černém 3 (2012)

Vtipný Sonnenfeldův kousek, skoro na úrovni jedničky a lepší, než Muži v černém 2. Sci-fi s cestováním v čase se nám nějak přemnožily, málokterá ale obsahuje tolik černého humoru jako tento film. Např. skok v čase je tady možné brát doslova :), někteří černoši přeci jen kradou auta, nebo aspoň kakao a vypadají u toho jako prezidenti, emzák Griffin žije v pěti dimenzích a odpočítává vteřiny každé pravděpodobné budoucnosti, startujícím astronautům Apolla 11 se někdo při startu prochází po raketě a oni to raději nehlásí, aby nepřišli o výlet na Měsíc... Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=IcGydFo3dmU

Hádej, kdo přijde na večeři (1967)

Jeden ze 100 nejlepších romantických filmů - 100 Greatest Romance Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Výtečný film Stanleyho Kramera a mimořádný herecký koncert minimálně tří hvězd - Katharine Hepburnové, Spencera Tracyho a Sidneyho Poitiera. Konverzačky nemusím, love story jen někdy, ale tohle je dílo, pravé drama, kdy jsem se o osud lásky dospělého smíšeného novomanželského páru závislý na schválení jejich rodičů přímo bál. Tedy smíšený ve dvojím smyslu - černý a bílá, muž a žena :) Zvláště, když velmi liberální otec nastávající novomanželky prohlásí: "V tomhle městě žije 12% černochů a já si nemůžu sníst pohár s jahodovým šerbetem, aniž bych je potkal." A když Kat Hepburnové tuhnou rysy při spatření černé tváře jejího nastávajícího zeťe... Hluboce lidský film. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=4a56FnhtuGI