Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Nechci Jacksonovi vyčítat jeho dětinskost a úchylnost na triky, ale to, co předvedl v závěru bylo už do očí bijící. Přeplácané, zbytečné, rádoby epické, ale trikově snad pět let po zadu, jakoby vystřižené z nějaké hry. Problém je nejspíš i v předloze, bohužel z 250 stránkové knížky udělat 9 hodinové dílo, konkurence schopné LOTRovi nejde a nejvíc je to pocítít v těch Jacksonem přidaných pasážích, které sám cucá z palce. Pasáže s přestárlým Gandalfem byly asi nezbytné, ale místy otravné a příliš tlačící na překvapení, jaké zlo to vlastně zase pustoší Středozem. Škoda je i hudby, Shore nepřináší nic nového, vykrádá jen sám sebe a používá staré tóny z trilogie. Celých 2 a půl hodiny vcelku uteče, nějak výrazně nenudí, znalci předlohy jen v průběhu odškrtávají a těší na rozmluvu mezi Cumberbatchem, pardon Šmakem a vtipným Freemanem, když v tom nastane jen černé plátno a prostor pro závěrečnou epic bitvu až zase za rok.

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Stejně jako v jedničce je samotná Hra tou nejslabší částí. Co na plat, že Lawrence se drží v Rossových kolejích, sice přidává pár artových záběrů, ale bohužel tady je chyba v předloze Suzanne Collinsové. Z tohohle prostě víc vytřískat nejde. Počkám si na poslední díl, zda názor změním.

Elysium (2013)

Kamerově experimentální, zábavné, efektní, leč zvláštně uspěchaně zrežírované. Z oblíbenosti sci-fi a sympatiím k Blomkampovi dám 4*, protože lépe by to asi nikdo nenatočil. Copleyho po tomhle žeru ale snad ještě víc.

Vetřelec ³ (1992)

Asi nejslabší Fincherovina a béčkově animovanej Vetřelec. Ne, děkuji.

Univerzita pro příšerky (2013)

Nové Příšerky jsou takový zvláštní počin. Technicky jsou špičkové, ale oproti 12 let staré "jedničce" jim něco chybí, nebo přebývá. Možná jsou příliš dětské, je zde spousta barevných a vzhledově hodných příšerek, které tu předtím nebyly. Celé je to takovým zvláštní způsobem vyprávěné, scénář je samozřejmě klišeodní, jak se u animáku patří, ale myšlenka, jak se dva hlavní hrdinové vzájemně od sebe učí byla příjemná. Nejvíce mě ale zaujala závěrečná vážnější scéna u jezera a pár odkazů, u kterých se při znalosti "jedničky" pousmějete.

Gravitace (2013)

Are you fucking kidding me?! Takhle opařenej jsem z kina ještě neodcházel. Jak tohle někdo dokáže natočit? Nic lepšího jsem neviděl. Audiovizuální dokonalost. Bezkonkurenčních 5/5*. Kubrick by byl na Cuaróna pyšnej.

Pot a krev (2013)

Po řemeslné stránce Bayovi není co vytknout - kamera a zpomalovačky mu jdou, jednoznačně ho uvidím radši zase u projektů tohoto typu, než u Transformers. Ale jako celek mi Pain and Gain přišlo takové zvláštní, přišlo mi to jako dvouhodinovej videoklip, kde se pomalu normálně nemluví, jen vypráví a všechny ty vtipné situace z upoutávek ve výsledku vyšuměly. Hranice mezi komedií a dramatem je také k nerozeznání. A to, že si Míša nelámal hlavu s nějakou podobou herců, ale jednoduše obsadil známé tváře je už jen třešinka. O to víc vyniká Argo.

Konečná (2013)

Přesně sem Arnold patří. Je zpátky i se svým příšerným přízvukem a jeho návrat k sólovejm akčňákům mě bavil víc, než ten Slyův v Bullet to the Head.

V zajetí démonů (2013)

Škoda, že Conjuring přišlo až po srágorách jménem Paranormal Activity, po kterých už je všelijaké vrzání dveří, padání obrazů a tahání za deky celkem velkým klišé. Ale Wanova verze jde daleko hlouběji. Klasicky výborná kamera, skvěle obsazení herci i jejich projev, hutná atmosféra, vrzání houslí jako ze Shining a mix Evil Dead a Exorcist vytváří naprosto brutální zážitek.

Rychle a zběsile 6 (2013)

Scénáristická rychlokvaška bez emocí, bez duše, bez nápadu. Vše, co fungovalo v povedené pětce je pryč. Hlášky a narážky vyznívají do prázdná a ani Evansovi jsem tu záporáckou vychytralost nevěřil. To se snad změní s příchodem Jasona a Wana na režisérskou židli. Lin totiž vyprchal.