• Krátkometrážní

Údolí včel (1967)

Možná mě po dnešku budete považovat za filmového burana, nicméně našel jsem k mému smutnění po velmi dlouhé době film, který jsem absolutně nepochopil, takže k němu nemám moc co říct, a to se vždy při takové příležitosti rozepisuji. Asi nejsem ještě ve svém věku na takové intelektuální úrovni, abych mohl hodnotit více hvězdami. Dvě hvězdy dávám za herecký výkon charismatického Petra Čepka. Nevím, jestli jsem udělal dobře, když jsem unaven po dlouhém dni zasedl k tomuto snímku vysílaném na Filmboxu, každopádně Údolí včel řadím odedneška na 1.místo v kategorii filmů, které opravdu musím vidět ještě jednou. *** Druhé shlédnutí (únor 2010): Dojem se jednoznačně zlepšil a historické obrazy mě tentokrát neumořily jako před rokem, nicméně téma a průběh děje mě nechávají chladným. V tomto směru mi asi více seděla obrazotvornost "Markéty Lazarové". Nedá se ale upřít, že závěr je patřičně silný. Zvyšuji na tři hvězdy.

Metropolis (1927)

Nějak se mi do sledování posledního výrazného zástupce německého "silent movie" nechtělo, tak jsem byl rád, že rozhodla za mě Česká televize a v noci na 24.2.2009 odvysílala tento film. Co na něj říct? Například to, že je zde například těžké hodnotit herecké výkony - před rokem 1927 byl hlavní atribut herce, upřímně řečeno, přehrávat. Kvůli tomu se mi pár scén nejen zde nelíbilo. Ovšem to vem čert. Geniální vizuální stránka, i dnes, ač si nemyslím, že tomu tak bude už za sedmnáct let, věřím, že jednou by to tak mohlo na světě vypadat. Stejně tak mě přijde, že jednou se o vzkříšení mrtvých někdo vážně pokusí. Snad si ale onen génius vezme poučení z tohoto filmu, že by to mohlo špatně skončit. Triková stránka mi evokovala vzpomínku na podobná dechberoucí kouzla Karla Zemana, ovšem vzápětí jsem si uvědomil, že Metropolis je oproti filmům českého režiséra o TŘICET let starší! Hudební doprovod je taktéž výborný, hlavně svérázná adaptace Marseillasy, kterou už po tomto snímku nelze považovat jen za vlasteneckou burcující píseň. Zde vytvářela to správné dramatično. Děj je zajímavý, ač on má bohužel slabinu - tu a tam jsem postrádal ztracené části filmu. Co ještě dodat? Asi jen, že vidět tento film před rokem 1968 (rok natočení Vesmírné odyssey), možná bych byl ještě více uchvácen a považoval bych tento film za nejlepší sci-fi a rozhodně by se vešel do mé TOP 10. Dnes už může působit trošku zestárle, i přesto dám kdykoli přednost monsieur Langovi (přemýšlím, zda ho zařadit mezi nejlepší) a jeho vizi budoucna. Myšlenka dne: Prostředníkem mezi mozkem a rukama musí být srdce! (Mittler zwischen hirn und Händen muss das Herz sein!)

Futurama: Fialový trpaslík (2009) (video kompilace)

Než napíši hodnocení posledního futuramáckého filmu, trochu se poohlédnu do historie. Seriál jako takový je na pět hvězd bez diskuse, uchvátil mě tím, že lze i po zenitu Simpsonových udělat skvělý seriál. Po 72 dílech jsem si tedy stáhnul bonus v podobě prvního filmu. Považoval jsem ho za dobrý comeback se zajímavým dějem a rozhodně kvalitnější dílo než ten rok vzniknuvší celovečerní Simpsonovi. Další rok v létě jsem viděl druhý film, vynikající rozjezd, ovšem brzy došel dech, tehdy jsem usoudil, že celovečerní formát není pro Futuramu stvořený. Třetí film - humor na úrovni nových řad Simpsonů, ovšem parodie na Dračí doupě to nečekaně vytáhla o dvě hvězdy. A teď už k čtvrtému filmu. Zaskočil mě zde styl humoru. Přišel mi někdy takový nucený a jednoduchý, jako u nových epizod Simpsonových. Z čehož plynulo, že jsem se kolikrát ani nesmál, jen jsem chápal, co se tím mělo říct. Ale najdou se tam samozřejmě dobré momenty, bohužel jen na téma typické pro Futuramy - tzv. zlepšováky současnosti. Takže jsem se zasmál, ale ne moc často. Dějová linie podle mě prošla recyklací - jen si vzpomeňte, že Fry už zachraňoval svět. Vadilo mi také, že kromě ústřední trojice jsou ostatní postavy do počtu - zvláště mě to mrzí u Zoidberga, který byl během dvacetiminutových epizod po Benderovi nejlepší. Co se konce týče, tak z toho mám rozporuplné pocity. Jednou si říkám, že to bylo důstojné zakončení celé futuepochy, na druhou stranu mi tam bije do očí typická americká dojemnost - brr... Kvality filmu jsou podle mě na 20%, tj. jedna hvězda, ani úcta k Futuramě, jejíž nové příběhy už nemusíme vidět, mi k lepší známce nepomůže. Ovšem přiznám se, že by mi z jedné strany konec Futuramy nevadil, poslední dobou jsou Groeningovy výtvory hlavně gagově impotentní. *** Doplněk (červenec 2009): Tak ty nové díly nakonec budou. Bojím se, bojím...

Flashdance (1983)

Film s příšerným scénářem, který zachraňuje tu a tam skvělá hudba.

Sladké hry minulého léta (1969) (TV film)

Vizuální stránka podařená, herci se snaží, ovšem co je to platné, když děj je naprostý hnus. Smysl filmu, respektive povídky, mi jaksi ušel, což se potvrdilo i v následujivší reflexi (film jsem sledoval v rámci školní výuky), kde jsem byl schopen o právě viděném sesmolit dvě věty. Zmínku si podle mě zaslouží lehce nadprůměrný hudební doprovod. Jinak nic nejsem schopen dodat, jen, že tohle je nad moje mužské chápání. 40%

Nahota na prodej (1993)

Tento pokus o akční film je bohužel naprostým paskvilem (od tradiční značky Olmer a spol.), děj začne neuvěřitelně lézt na nervy, až jsem byl donucen dobrovolně se posunout o několik minut dopředu. Pozitiva bych našel v solidním hereckém výkonu Jiřího Krampola (i přes jeho tehdejší věk se mu povedlo v některých scénách ztvárnit detektiva věrně), hudebním doprovodu přesně zapadajícím do tohoto typu filmu a zobrazení reálií divokých porevolučních let - pro mladší ročníky, kteří v té době byli v plínách, rozhodně zajímavé, stejně tak jako určitá nadčasovost (pochod radikalistů, dialog tuším Jiřího Šolce s Oldřichem Navrátilem o morálním návratu starých časů). Negativa - tragický herecký výkon dcery Jana Třísky a samozřejmě nemohu opomenout cikána Fuka. Za pokus, výše zmíněná pozitiva a menší výskyt odpadovosti uděluji aspoň jednu hvězdu.

Divoké pivo (1995) odpad!

Na úvod si dovoluji zacitovat z třinácté řady Simpsonových: "To byla tedy síla. Vlastně ne, chtěl jsem říci šmíra!" Dále se domnívám, že není dobré neustále zmiňovat v souvislosti s nejhoršími filmy triumvirát OST (Olmer, Soukup, Troška). Milan Muchna se jim nejen tímto kouskem spolehlivě vyrovnal. Také je až zajímavé, kolik známých herců se sem nechalo zlákat, třeba Jiřímu Sovákovi se opravdu divím. Takže proč tedy tento film hodnotím odpadem? Film je úplně o ničem. Co jsem z filmu pochopil - když se napijete třeboňského piva, budete mluvit pravdu a na světě tak bude spravedlnost. Takže v podstatě reklama. Proč tomu tak je, také stojí za to - hlavní hrdinka má na to vliv kouzlem panenství. Drtivá většina postav okolo a dějová linka s mafií je platná jak mrtvému zimník, ovšem když to vše odečteme, nic pro vznik (slušného) filmu nám vlastně nezbude. Divím se i zařazení do žánru "komedie", vždyť tam k smíchu nebylo, ale opravdu nebylo vůbec nic. Myslím tím samozřejmě smích v dobrém slova smyslu, i když tady se nedá smát ani škodolibě. Celé to podtrhuje celkem amatérské zpracování - viz scéna s Jiřím Lábusem, který zrovna stříká zahradní hadicí na své kolegy - tak příšerný střih jsem už dlouho neviděl. To, že se tu Markéta Hrubešová svlékne, není pro mě důvod udělit hvězdu (ne, že by se mi to nelíbilo, ale za takové věci se hvězdy nedávají). Plyšový lev naprosto zasloužený, vždyť Playgirls občas vidíme v televizi, ale tohle je taková blbost, že to běželo na Nově naposledy před dvanácti lety (tak stará je moje nahrávka) a od té doby se to nikdo neodvážil uvést. No, a doufám, že Divoké pivo ještě několik generací po mě neuvidí ani na kabelovce. Závěrem vzkaz pro uživatele Allana: Máš pravdu, v závěrečných titulkách stojí poděkování pro televizi Nova, tudíž to opravdu produkovala, což myslím pro ty, co film pro jistotu neviděli, je o kvalitě dostatečně vypovídající.

Top of the Heap (1991) (seriál)

Hodnotím pouze pilotní díl, který byl k mé nelibosti vložen do Ženatého se závazky. Nedivím se, že byl seriál po pár dílech zrušen, vždyť jsem tam ani nenašel žádný vtip, a těch dvacet minut, které jinak u Bundovic rodinky většinou prosměji, jsem spíše protrpěl. Možná byly další díly lepší, vždyť také je hodnocení na IMDB průměrné (53%), ale za ten jeden díl, po kterém požaduji navrácení ztraceného času (i když, řečeno Molemanem ze Simpsonových, stejně bych ten čas promrhal), dávám jednu hvězdu, na odpad jsou horší věci.

Maxipes Fík (1976) (seriál)

Stejně jako u mnohých dalších večerníčků jsem samozřejmě býval pravidelným divákem a všechny příhody si náležitě užíval. Nevím, jak by se mi to líbilo dnes, každopádně za dětství a výborný dabing Josefa Dvořáka si Fík zaslouží pět hvězd. Škoda jen, že i v tomto žánru je kvalita dnešních věcí je dost nízká.

My všichni školou povinní (1984) (seriál)

Slušně zvládnutý seriál ze školního prostředí, ke kterému mě váže moje zaujetí během prvního stupně základní školy - zdejší problémy jako kdyby kopírovaly moje tehdejší okolí.