• Krátkometrážní

Futurama (1999) (seriál)

Rok 1989. Začínají Simpsonovi, kteří si rázem dokázali vybojovat status nejlepšího seriálu na světě. Rok 1999. Vzniká Futurama, která i díky tomu, že Simpsonovi mají po zenitu, "žluťásky" nejen u mě překonává. Humor, který je typický "groeningovský", graduje ještě výše i proto, že se tvůrci nebojí trošku přitvrdit. Futuramě též pomáhá i absurdita některých věcí budoucnosti (sebevražedné budky, potrubní doprava...). Samotné charaktery jsou takovou druhou mocninou těch původních simpsonovských - např. můj oblíbenec Bender vs. Bart nebo Leela vs. Marge. Co se týče kvality epizod, autoři se zde až na dvě výjimky zvané Anthology of Interest nepokouší vytvářet nějakou vatu jako u Simpsonů (Příběhy z nevrácené knihy, Tak takhle to dopadlo...). To je podle mě obrovské plus, protože kolikrát takové epizody bývaly zbytečné. Ovšem v roce 2003 po pěti velmi úspěšných řadách se rozhodla stanice FOX seriál zrušit a bohužel se počet epizod zastavil na čísle 72. Škoda, protože takhle mi nezbývá nic jiného, než se na epizody dívat znovu a znovu, což by mě nevadilo, každá vyjma asi dvou nebo tří zabaví skvěle i naponěkolikáté a není to tak, jak říká uživatel gjjm, že jsou v každé epizodě jen tři vtipy. Takhle to platí jen u těch nejslabších epizod a je to i tak stále více, než u nových epizod Simpsonů. Dalším negativem by mohlo být, že seriál se u nás nedočkal do dnešního dne (12.12.2008) vysílání na žádné televizní stanici. Na druhou stranu, moc mě to netíží, dabingové řemeslo u nás dost upadlo a nevěřím, že by se povedlo našim vyrovnat originálu - hlavně Johnu DiMaggiovi (Bender) a Katey "Peggy" Sagal (Leela). Takže suma sumárum - Futurama získává ode mě zasloužených pět hvězd. *** Doplněk (2.4.2009): Jakožto fanoušek Futuramy jsem si nemohl ujít premiéru v českém znění. Jak jej tedy hodnotím? Na to, jak jsem byl k němu skeptický, se mi dabing líbí, ale jak jsem řekl - Bender v originále je těžko překonatelný, čímž nechci urazit opravdu se snažícího Stránského. Na první poslech mi dost vadil Dolanského Fry, ovšem časem se dá zvyknout, to stejné Amy. Leela, Farnsworth a Zoidberg jsou nadabovaní dobře, což mě překvapuje hlavně u posledního jmenovaného (profláknutý Tůma mi zde nevadí). Můj soud - v českém dabingu Futurama ztrácí na půvabu jen minimálně a beru ji v tomto formátu jako alternativní řešení. Ale přesto vždy budu radši volit originál. *** Doplněk po shlédnutí nových dílů (26.7.2010): Původně jsem k protahování seriálu byl skeptický, jelikož filmy mě nezaujaly tak, jako dvacetiminutové epizody, nakonec však musím konstatovat, že mile překvapily. Tým okolo Matta Groeninga stále dokáže zabalit do necelé půlhodiny kvalitní zábavu! Především epizody 6x01 a 6x05 jsou úžasné a už nyní je považuji za to nejlepší, co se kdy ve futu-světě zrodilo. Na druhou stranu, méně spokojen už jsem s tím, že občas sem pronikly prvky tak typické pro nejnovější epizody Simpsonových - skeče protahované na půldruhou minutu apod., ty se zde ale objevují tak cca jednou až dvakrát za epizodu, takže výrazně celku neubírají, nadto se mi zdá, že má Zoidberg čím dál méně prostoru. I když ale novou sezónu hodnotím poměrně kladně, musím se ohradit vůči epizodě 6x03, která NENÍ standartní animovanou komedií, ale agitkou mířící na Apple a Twitter, naroubovaná na Futuramu. Ani by tak nevadilo poselství, ale toto téma se dalo zpracovat sofistikovaněji, viz IT Crowd a jejich Friendface... Šestá sezona za lepší čtyři hvězdy. "Drahý Santo, prosím tě, přines dědečkovi rakev. Od tvého posledního setkání s ním je to s ním k nevydržení a k Vánocům máme stále větší problémy se zápachem, jestli víš, jak to myslím."

Simpsonovi (1989) (seriál)

Jakožto první komentář jsem si vybral titul, jenž mě provází vlastně celý život - konkrétně od mých osmi. Tehdy jsem na ČT1 shlédl episodu 9.série "Pistolníkova rodina". Později jsem sledoval další díly, které mě uchvátily a načaly tak šnůru v dnešní době už neuvěřitelných 425 epizod. Simpsonovi zaujali například svojí komikou - v době, kdy jsem byl z větší části zahrnován televizní zábavou (nejen Nova), mě fascinovalo, že se dá humor dělat bez sprostých slov a různých narážek, dále barvou kůže všech postav (tah tvůrců v mém případě zabral) a taky brilantním českým dabingem, jenž dostal Filipovského cenu v r.2000 naprosto zaslouženě. Vůbec celé české znění je samostatnou kapitolou. V hlavních rolích excelují Vlastimil Bedrna (Homer, mimochodem škoda ho), Jiří Lábus (Marge) nebo Martin Dejdar (Bart), z vedlejších rolí se zase dá vypíchnout třeba Dalimil Klapka (Skinner, Abe) nebo Jiří Bruder (Krusty, do 15.série). Ve starším věku jsem začal oceňovat narážky na různé filmy či seriály, díky tomu jsem si třeba při sledování Občana Kanea každou chvíli připomínal právě Simpsony. Právě kvůli těmto kulturním referencím považuji za vůbec nejlepší episodu v historii tu z 8.série - "Akta S", hned za ním se umístil "Medvídek" z 5.série (zmíněný Kane). ___ Ovšem teď už dost zasloužené glorifikace. Poklesu kvality neodolá žádný seriál. Zde celý pád ovšem dospěl až do takových rozměrů, že kdyby se zde hodnotily sezóny samostatně, musel bych se rozmýšlet, jestli osmnácté a devatenácté sezoně dát odpad nebo jednu hvězdičku. Typická simpsonovská komika se ze seriálu vytratila a byla nahrazena tím, před čím mě Simpsonovi dlouhá léta ochraňovali - jednodušší komikou, zde postavenou na hlouposti Homera (přitom ve starších sériích, pokud jste si všimli, býval docela chytrý) a příběhová linie je buď nesmyslná nebo se opakuje (většinou se jedná o to, co nám naservíroval i film - manželská krize s usmířením na konec). Totéž se stalo i s mým dalším oblíbeným charakterem dědy Abea. ___ I přesto Simpsonovi nám ve většině epizod připravili velkou porci zábavy a za to plus již mnou jmenované přednosti dávám pět hvězd. Navíc se jedná do dnešního dne o jediný (!) film či seriál, který jsem schopen citovat v jakékoli životní situaci. "Můj příběh se odehrává v roce devatenáctset-dikety-dva. Museli jsme používat dikety, jelikož nám Kaiser ukradl číslo dvacet. Hnal jsem se za ním, aby nám to číslo vrátil, ale po dikety-šesti mílích jsem to vzdal."