Žid Süss (1940)

Hvězdičku si to zaslouží. Za formu - nikoli za obsah. Pokud se odpoutám od jakékoli propagandy, která je bohužel velice zdařilá, vizuálně je to vlastně docela hezké. Bohužel téměř všechno, co se tam nachází ("podle skutečné události", podrazy na vévodu, zboření kovářova domu) na mě působilo tak nesnesitelně odpudivě, že nemůžu hodnotit jinak.

Lady Chatterley (2006) odpad!

Nehorázné utrpení, tohle mi přijde, že ani není myšleno vážně - předlohu jsem nečetla, a po tomto šoku ani číst nebudu... Naprosto průhledné, nebylo tam nic neočekávaného, všechno naprosto všední a obyčejné, sice se zde vyskytovalo pár zajímavých filmařských postupů, i když si v podstatě pamatuju jen ten, jak tam služka (?) sedí a vypráví, což má být dopis, jak jsem pochopila, ale dál je to zkrátka úplně o ničem, kdo si libuje ve filmech, které ho třeba někam posunou nebo nad nimi musí aspoň chvilku přemýšlet, ať si tento "skvost" skutečně nepouští!

Slova (2012)

Nevím, zda je sympatičnost tohoto snímku vyvolána plejádou sympatických herců či jednoduchostí příběhu. Se vší úctou - velké rodinné drama z poválečné Paříže je sice velmi "dechberoucí", avšak možná by mě zajímala skutečná díla hlavního hrdiny - řekněme, smolařského spisovatele... O něčem psal, pak přepsal čísi příběh (velké rodinné drama z poválečné Paříže) a najednou se stane slavným. Na jedné straně oceňuji to, že se film snaží ukázat VELKÝ PŘÍBĚH jednoho spisovatele, který měl vlastně smůlu (kdo z diváků by raději příběh nepřipsal skutečnému autorovi, to netuším), ale zároveň štěstí (vzpomínky skutečného autora jsou natolik silné, že svůj příběh netouží nikterak autorizovat). Myšlenka, že mezi realitou a fikcí je hluboká propast je zajímavá, časové a narativní roviny velmi slušně propojeny, konec filmu poměrně otevřený... Přesto mě jakýmsi způsobem oslovil, i když pořádně nevím, čím; možná jde o snímek umělecký, možná o takový, který si na uměleckost pouze hraje. Přestože jsem mu možná naletěla, dávám 4 *.

Justin Bieber: Never Say Never (2011)

Je zajímavé sledovat, jak lidé dokáží fenomény své doby docela snadno shodit. V českém měřítku to může být např. SuperStar, ČS má talent a podobné soutěže, či například skupina Lunetic. V celosvětovém měřítku to dříve mohli být Beatles, ABBA... A dnes je to bezpochyby Justin Bieber. Docela dobře chápu, proč tomu tak je - určitý fenomén je najednou všude, mluví se o něm a spousta lidem to tedy začne lézt krkem. Spousta lidí Biebera nemá ráda, dříve jsem se řadila mezi ně, ale nyní mi absolutně nevadí, možná právě i díky tomuto dokumentu, který ukázal jeho docela krátkou, ale zato intenzivní cestu na "výsluní". V tomto případě (s ohledem na výše zmíněné příklady) pouze čas může ukázat, zda tento dokument, či rovnou zpěvák celý, patří do odpadu. S jeho potenciálem a talentem o tom však dost pochybuji; přičemž vždy záleží na vkusu... Beztak ale pozoruju, že tady hodně uživatelů dává tři, ne - li více hvězdiček, přestože neznají/nemají rádi jeho hudbu. Možná je mé hodnocení celkem nadnesené, když se ale člověk dívá na hrůzy dnešní doby, zdá se to jako poměrně zdařilá hudební pohádka (s dokumentaristickými ambicemi).

Dr. Jekyll a pan Hyde (1941)

Tato verze původního Stevensonova velmi temného příběhu o vědci, který toužil vydělit ze sebe zlo a tím zároveň nalézt způsob, jak by si po letech získávání respektu a vážnosti užil, se tady změnilo ke své smůle spíše v romantický film s mírným nádechem temna. Příliš nepochopím, kde tvůrci vzali tolik žen - v lit. předloze jsem vystopovala dvě, maximálně tři ženy, které však nebyly až tak úplně podstatné. Ve filmové verzi z roku 20 se objevuje jedna žena, zde se (kolem velmi dobře hrajícího Spencera Traceyho) motaly dokonce dvě. Nemám nic proti tomu, přece jen se možná jedná o jakési zromantizování příběhu tak, aby byl pro filmové diváky atraktivní. Tady však musím srovnávat, když jsem knihu četla, dr. Jekyll byl popisován jako muž řekněme "v letech", vysoký ramenatý pán rozvážné chůze; Hyde jako drobný skrček, který vyvolává v lidech hrůzu - toto mé očekávání nesplnilo a příběh se také trochu vymknul kontrole. Kostýmy ani líčení mě tedy příliš nenadchly, o hororu také nemůže být velká řeč, přesto všechno srovnání však musím uznat, pominu - li srovnání, že se snímek opravdu vydařil. Jediný problém, díky němuž ubírám jednu hvězdičku, se týká odklonu od původního příběhu i postav.

Někdo se dívá (2010) (seriál)

Říct o kdejaké telenovele, že je to odpad, je už samo o sobě dost pohodlné a stupidní (předsudky??). Těžko říct, zda toto považovat za telenovelu, dost se tomu blíží, jak už kvůli hereckému obsazení, tak díky monologům a patetičnosti, která mě nutí takový typ seriálu hodnotit trochu jinak - nedávám každé telenovele odpad, aniž bych vůbec viděla jediný díl, zřídkakdy dám více než dvě či tři hvězdy. Toto je díky zápletce čímsi zvláštní, ovšem ne až tak aby si zasloužilo vyšší hodnocení. Jako taková malá rekvizita, dejme tomu ke snídani, to není až tak úplně zlé. +1bod za úvodní song

Temné stíny (2012)

Bráno s odstupem - dávám čtyři hvězdičky proto, že mě to zkrátka bavilo. Samozřejmě uznávám, je to mírně přiblblé a poněkud nevídané na Tima Burtona, přesto to ale nepostrádá zvláštní vtip, který mnoha snímkům tohoto stylu chybí. Od poslední hvězdy mě odrazoval fakt, že se mi film zdál poněkud nekonformní, podivné divadélko, dosti iracionálního charakteru (co jiného čekat, ale mám spíše na mysli celkovou logiku, která vždy ne úplně štymovala). Když vezmu plně v potaz, že jde o dílko Tima Burtona, postrádala jsem o něco malebnější výpravu, zkrátka něco "vizuálně hezčího".

Malý princ (1974)

Nevěřím, že tak krásný film má zde tak poměrně nízké hodnocení... Knihu jsem četla samozřejmě dříve, než viděla film, to ale neznamená, že dám automaticky odpad, nebo za snahu 1 hvězdu, takové hodnocení nepochopím. Pokud jde někomu o to, že nejde o zcela věrnou adaptaci, pak dobrá.. Nabízí se ale otázka, zda jde natočit dokonalou filmovou adaptaci, pokud jde o tuto "filozofickou pohádku". Naopak si myslím, že je to adaptace skvěle natočená, svou hloubku nepostrádá převedením na filmové plátno, a navíc!!! ta vizuální stránka je opravdu jedinečná.... Zamýšlela jsem se, zda by dneska, ve světě úžasných modrních technologií natočil někdo tak působivé dílko - asi ano, ale tohle má zkrátka něco do sebe, např. to, jak si Malý princ chodil po své maličké planetce stále dokola a chtěl se postarat o svou květinu, např. prostředí pouště, které asi nejlépe vyjádří různé možné fantazie, např. strom, který letec nakreslil princi a potom byl zobrazen na poušti, obmotán obrovským hadem, např. ten had, ze kterého se stal člověk a ten herec!! tak bezvadně zahrál hada... Hotový Jackson :D Stejně tak, jako kniha od Exupéryho, i toto je dílo na které se nezapomíná.

Konkurs (1999)

Moje trpělivost překousla téměř všechno, ale toto je nehorázně přehnané... Lepší na to nenarazit. Za první půlku 1 *

Pod vlivem lásky (2008)

Ze začátku na mě toto poměrně dost časově náročné dílo působilo velice rozpačitě, říkala jsem si: no co to jako je? Na to se přece čtyři hodiny dívat nevydržím... Postupně se to ale rozjelo, absolutně se odvrátilo od (dnes velice oblíbeného) pojmu "konvence", překročilo toho na pouhý jeden film snad více než běžně lze, a v závěru bylo dotaženo do naprosto bezchybného konce. Za tuto ohromnou sloučenost neslučitelného (původní dojem náboženského dramatu se proměnil v dokonalou lovestory) přehodnocuji na 5 *.