Zlo mezi námi (2003)

Zlo vznika porušením pravidiel, ktoré si ľudia stanovia na udržanie poriadku. Ale ak ľudia stanovia pravidlá, ktoré pre iného sú už samotným zlom, čo potom? Je ZLO naozaj protikladom DOBRA? Alebo je zlo len NEDOSTATKOM DOBRA? Psychologicky výborne spracovaný príbeh a postavy v ňom, správanie týraných a týrajúcich, obetí, tyranov a prizerajúcich sa....Ti najhorší nie sú tyrani, ALE TÍ MLČKY SA PRIZERAJÚCI a tento film ich inteligentným spôsobom dokázal uraziť, ponížiť a šupnúť nám ich naservírovaných v noblesných šatách. Mňam. :-)

G-FORCE (2009)

Mimoriadne zaujímavé jedince z druhu hlodavcov majú zrejme deti vychovávať k láske k tejto zverine, povzbudiť ich v tom, že aj nezaujímavý neduživý drobec dokáže veľa, takže výborná idea tam bola. K tomu skvelá animácia a síce predvídateľný, ale nezávadný akčný dej. Treba však dodať, že animák strávia lepšie deti vyššej vekovej kategórie, drobce sa po kine túlali, nudili sa a rušili ostatných, takže bacha na vyberavý vkus drobčekov. A práve kvôli nemu a kvôli tomu, že ich rodičia sa tiež nudili, len sa nemohli túlať po kine .... dávam za tri.

Přistání naslepo (1998)

Skvelý film, ktorý zaujímavo približuje prácu riadiacich letovej prevádzky. Bolo mi smutno pri hodnotení niektorých, ktorí vyzdvihujú trebárs Willisa v Smrtonosnej pasci ako originálnejšieho dispečéra. Možno bol originálnejší, ale bol ďaleko od reálu. Přistání naslepo je o odvrátenej tvári tohto náročného povolania, má patričnú dávku napätia a nie sú v ňom chyby, ktoré obvykle filmy s leteckou tématikou mávajú v kŕčovitom úsilí, čo najviac vydráždiť diváka.

Jánošík (1921)

Nebudem posudzovať film z hľadiska kontextu doby, v ktorej vznikol, zrejme by obstál na výbornú, keďže niektorí herci stáli pred kamerou po prvýkrát a vôbec, kamera bola v tom čase ešte div-divúci, skôr by som sa zamerala na spracovanie jánošikovskej tématiky a v tomto ohľade je film dokonalým pochopením legendy ako takej. Všetko, čo ľud vkladal do heroickej postavy ľudového hrdinu - obdiv a nádej v zázračného hrdinu, ktorí rieši nekonečný kolobeh sociálnej nespravodlivosti, to všetko tu je! Niekedy nepotrebujeme pravdu (existuje vôbec? nie je to často len uhol pohľadu na vec?) a ani reálny pohľad na udalosti (existuje realita vôbec? :-)), niekedy potrebujeme naozaj len LEGENDU. Tento film to splnil na výbornú.

Jánošík - Pravdivá historie (2009) odpad!

Po skončení filmu som ostala šokovaná drzosťou nazvať film Pravdivá história. Ak bol slovenský Jánošík takýto slaboduchý, bezvýrazný, bezcharizmatický muž, ktorému ani nešlo o sociálnu spravodlivosť a zbíjal vlastne len preto, že sa k tomu dostal ako slepé kura k zrnu, tak prečo potom prežil ako silná legenda? Filmu chýbal dramatický náboj, kamera sa tvárila umelecky, ale bolo to skôr amatérske. Rozmazané ničnehovoriace zábery, ktoré ma rušili a nezachránila to ani pekná slovenská príroda. Záver bol absolútna fraška. Stredoveké utrpné právo v čo najreálnejšom vyjadrení, veď áno, to bol možno jediný pravdivý pohľad v celom filme, ale ako som zaregistrovala, nikoho v kinosále nedojal.... Chýbalo tomu niečo, čo rozochveje bránicu, vyvolá emócie. Pohľad na skrvavného človeka na háku to určite nie je .... To už ľudia dnešnej doby majú na háku. Chcú viac. A to nedostanú.

Match Point - Hra osudu (2005)

Život je hra, hovoria starí klasici. Kto ho berie príliš vážne, prehráva šťastie. A šťastie je to, čo určuje, koľko slnečných dní oddýchame. Pretože stačí trochu smoly a ... Už to nie sme my, usmiatí do objektívu foťáka, že aha, ako nám je dobre. Tak skvele urobený priamočiary a navyše romantický (konečne si užila sentimentálna ženská dušička) film som už dávno nevidela, cmuk, Woody.

Znovu 17 (2009)

Dôležité upozornenie pre mňa: Film je určený babenkám teenage. Moja vzorka malej teenage cice sa smiala od začiatku až do konca a pri pohľade do Zac Efronových sakra fakt pekných očí takmer omdlievala. A tak som odhodila všetky vnútorné predsudky o tom, aký je to plagiát oveľa lepších filmov s nápadom späť do budúcnosti... a Zac máš aspoň 3 hviezdy!

Nouzový východ (2008)

Napohľad obyčajný príbeh. Neobyčajnosť je v schopnosti muža a ženy úprimne hovoriť o tom, čo ich trápi, čo cítia a odvaha zmeniť svoj nudný ubíjajúci život. Kate Winslet bola dokonalá, tú úlohu nehrala, priam prežívala. Spomenula som si pri nej na Kurta Cobaina: "Je lepšie zhorieť než vyhasnúť!" O tom by život mal byť .....

Jeremiah Johnson (1972)

Čakala som klasický western, dokonca som bola pripravená aj odpustiť mu klišovité prestrelky ostrých kovbojov a ženy ako len dekoračný prvok vo forme frivolných prostitutok či smiešnych dám v krinolínach. A miesto toho úplne netradičný western. Neuveriteľne silný príbeh, plný dobrodružstva, hlbokých ľudských citov a pocitov, čistá surová príroda, derúca sa až pod kožu, Indiáni tak zobrazení, že boli uveriteľní, plnokrvní, presne takí, akí som si myslela, že sú, no takmer som nedýchala.... Kde ten film doteraz bol, keď som ho objavila až teraz?: :-)

O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987)

Môj malý syn sa ma spýtal, či ten švec lieta naozaj, lebo sa mu to nezdá, že by to bol len počítačový trik. :-D Vďakabohu za staré, poctivo natočené filmy, pretože nestratili vďaka počítačovým trikom pocit skutočného zázraku a dáva nám pocit krídel, ktoré naozaj lietajú .... Obaja so synom sme si po skončení rozprávky želali tie kožené krídla na lietanie miesto počítačovej simulácie lietania alebo Redbullu. Proste ozajstné krííííídla! Milujem túto rozprávku.