Mezi živly (2023)

Veľmi pekná, technicky brilantná, krásne farebná a emóciami pretkaná originálna rozprávka. Nebolo to tak dobré, ako kedysi V hlave, ale mne sa to páčilo a deväťročnej dcérke ešte viac. Dostali sme krásnu fantazijnú rozprávku s posolstvom a na konci aj slzičky padli, takže ja som spokojný za nás oboch a absolútne nesúhlasím so zbytkom sveta, ktorý kasovo film potopil, aj keď to je vina extrémne premršteného rozpočtu, čo momentálne Disneymu posledné dva-tri roky absolútne nejde, len horibilné sumy a výsledky ďaleko za očakávaniami.

Batman a Superman: Bitva supersynů (2022)

Neškodná teen verzia niekdajších lepších filmov od DC Animated. Animácia bola opäť iná, ako poznám, ale nemuseli sa vracať k pôvodnému stvárneniu Supermana a Batmana s "trenkami" vonku, myslel som, že sme sa už dávno posunuli ďalej. Damian bol ako vždy totálny fracek, ale Jonathan bol celkom fajn, len to bolo krátke.

Narozen v Americe (2023) (seriál)

Veľmi slabé tri hviezdy, možno dokonca skôr aj len dve. Nepoznám pôvodný komix, preto hodnotím len seriál, ktorý je strašne nevyvážený. Máme tu časti s fajn choreografiou bitiek, máme tu limonádové a vatové časti a to je to krátke, má to len necelých päť hodín. Vedel by som si to predstaviť ďaleko lepšie. Možno ešte dám šancu prípadnému pokračovaniu, ale určite to nebude extra očakávané.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Síce neobjektívne, ale srdiečkovo po neskutočnej 42 rokov trvajúcej legendárne sérii, ktorej touto časťou hovoríme "Zbohom", musím dať plný počet. Jasné, je to kasový prepadák, ale to len a len kvôli totálne prešvihnutému rozpočtu, čo je posledné dva roky problémy všetkých štúdii. Jasné, nájdeme chybky v CGI, dokonca jednu, ktorá doslova dáva facku, aj keď len na momentík (skákanie po vlaku, ktoré bolo dokonalé už v starých častiach). Jasné, Harrison Ford je už starý dedko, takže nemôžme očakávať jazdu ako v Poslednej krížovej výprave... ALE. Zaváňa to ťažkou nostalgiou, zahreje to pri srdiečku, že už je tu séria s nami neuveriteľných 42 rokov a s rovnakým titulným hrdinom, čo je nevídané. Chybky v CGI sa síce nájdu, ale inak je po väčšinu času digitálne omladený Indy skutočne napred oproti ostatným spracovaniam (Star Wars sága, Tron a iné). Harrison Ford je síce starý dedko, ale šarmu a charizmy má na rozdávanie do celého hereckého ansámblu, ktorý sa tu zišiel. Dostali sme veľkolepú výpravu, cestujeme po svete, dokonca zavítame aj SPOILER do iného času SPOILER END, máme tu emócie, máme tu staromilskú dobrodružnú akciu a feeling približijúci sa pôvodnej trilógii, podobne ako to bolo aj vo štvrtej časti. Vo veku, v ktorom sa Harrison na túto časť dal, sa jednoducho bez masívneho použitia CGI a dublérov nedalo vytvoriť niečo, čo by priamo konkurovalo tretej časti, ale Mangold sa toho chopil so cťou, ktorá je už jeho trademarkom. Uzatvorila sa nám jedna sága a už nič nebude také, ako predtým. Keby som mal jednotlivé časti hodnotiť, tak určite je na prvom mieste TROJKA, na druhom mieste JEDNOTKA, ŠTVORKA a PAŤKA a na treťom mieste DVOJKA. Fakt by som nerozlišoval medzi prvou, štvrtou a piatou časťou, resp. možno by som dal dokonca prednosť novým častiam pred jednotkou, ktorá predsa len bola inde ako famózna trojka. Film síce kasovo prepadne, ale ja beriem pozitívne to, že vôbec vznikol, popol nech si sypú na hlavu tí, ktorí dovolili tak prestreliť rozpočet, ja beriem filmový zážitok a ostatné mi je u prdele. Neviem si predstaviť iného herca, ktorý by v takomto veku dokázal natočiť takýto film, dokonca aj inak dokonalý Clint Eastwood už roky dozadu presedlal na drámy a akcii a dobrodružstvu dal dávno zbohom, takže Harrison Ford sa vlastne týmto stal jedinečným a to nehovorím o jeho úlohe v nových Star Wars, kde bol väčším ťahúňom ako hlavné postavy s výnimkou Luka.

Matka roku (2023)

Poliakom to nevyšlo. Inšpirácia Wickom či Equalizerom jasná, ale spracovanie s komickými postavičkami žiaľ nie. Ale uvidíme, možno v prípadnom pokračovaní, keďže to k tomu nabáda, dopadne lepšie.

Dračí země (2020)

Dcérke sa to páčilo, ja som polovicu prespal, čo ma nakoniec kvôli jej nadšeniu normálne aj mrzí. Animácia ušla, na to, že to bola nemecká produkcia, ale keďže sa nám páčilo už viacero nemeckých rodinných filmov, tak sa vlastne ani nečudujem.

Carnifex (2022)

Tesne nad odpadom. Väčšina filmu v tme, kde bolo hovno vidieť, takže k hovnu bol aj výsledok. Zabitý čas, neodporúčam.

Cesta do středu Země (2023) (seriál)

Brak, ktorému nedávam odpad ani neviem prečo. Hrozné spracovanie nehodiace sa na Disney+ ale skôr tak na Disney Channel a aj to tak 15 rokov dozadu minimálne, ak nie viac.

Resident Alien (2021) (seriál)

Mám rád Alana Tudyka, v Transformeroch od Baya bol skvelý a to doslova, nehovorím o Tucker a Dale proti Zlu, to už bola iná pecka. Ale na druhú stranu je to podľa mňa príliš držiace sa pri zemi, je to viac sit-com ako klasický seriál, jednotucho také nemastné neslané, tvorcovia nevedia zošliapnuť pedál na podlahu.

Men (2022)

Tak toto ma teda minulo riadnym oblúkom a prikláňam sa dokonca k názoru Verbala, ktorého inak moc za jeho hovnomentáre nemusím, ale toto bolo akože čo? Nepovažujem sa za dementa, takže si nemyslím, že by som nedokázal pochopiť, o čo autorovi šlo, ale tu sa žiaľ doslova a do písmena spoľahlo len na audiovizuálne spracovanie a ostatné šlo bokom. Robiť film len v náznakoch a nechať všetko ostatné na diváka, to som si mohol prečítať výcuc zo scenára a mal by som podobný základ, ako z tohto "diela". Uznávam, že finále bolo doslova a do písmena "neočakávané", ale beriem to len ako samoúčelné bez nejakého hlbšieho zmyslu a za to dávam z milosti jednu hovnohviezdu. Žiaľ, nie som evidentne cieľovka, čo ma mrzí, lebo Garlandova Ex Machina a dokonca aj Annihilation sa mi páčili, ale toto šlo mimo mňa kilometrovým oblúkom.