Ať vejde ten pravý (2008)

Máte rádi upírské romance a zároveň chcete něco, co je z jiného universa než Stmívání? Tenhle film vám to dá bez přikrášlování, debilních dialogů, infantilního vzdychání a třpytících se metrosexuálů (nic proti nim). Tady se nehraje na malebný zapadákov, kde se po lese prohání deprimovaní upíři, tady jste totiž na sídlišti, které můžete vidět v každém větším městě a klidně se vám může stát, že vás někdo po cestě domů pověsí za nohy a doslova podřeze jako prase. Hlavní dvojicí jsou dvě dvanáctileté děcka, které si nehrají na tragickou lásku, přesto se milují, a to tak nevtíravým způsobem, že by to fanoušci Twiglight nemuseli pochopit.

Avatar (2009)

Klady: +realistická animace +skvělí herci +promyšlený svět Pandory +nenásilný 3D efekt (čím větší plátno, tím více vás svět Pandory vtáhne do sebe, stahovači, kteří na to nepůjdou do kina, okrádají sami sebe) +vypiplané detaily, nic se neděje náhodou +Sigourney.............. Zápory -ekologická agitka -příběh -hudba (ač skvělá, Horner vykrádá sám sebe, každou chvíli jsem měla pocit, že slyším nápěv Titanicu, který se pak posledními tóny změní do jiné melodie) Avatar je technicky úchvatný, ale hrozně neoriginální film. Tyhle rodinné podívané nejsou to, co bych od Camerona do budoucnosti chtěla vidět. Film má být hlavně o příběhu, ale ten je tady obětovaný na oltář technologie.

Avengers (2012)

Čekala jsem, že se mi to bude líbit, ale nečekala jsem, jak unesená z toho budu. Akční scény přebijí humor, odlehčenost a pošťuchování jednotlivých Avengerů, kterými je prokládán celý film. Nástupům jednotlivých hrdinů na scénu vévodí ten Thorův, jehož let skrz blesky je lahůdkový. Líbila se mi i práce s kamerou, že snímá každého hrdinu trochu jinak. Akcí se sice nešetří, ale není jí tam tolik, aby mě to unavilo a "tichá" místa vyplňují hlášky a konfrontace povah.Chemie mezi hlavními hrdiny funguje skvěle. Každému je vyčleněn nějaký prostor, a tak i ti, co neviděli předchozí single filmy, pochopí, kdo je ten týpek v americké vlajce, vlasáč s kladivem a arogantní technokrat. Díkybohu filozofuje se málo a většinou se řeže nebo pošťuchuje.

Azur a Asmar (2006)

Skvělé. Škoda jen té multikulti agitky.

Báječný hotel Marigold (2011)

Sice to byla pohádka, a to těžko realizovatelná, ale mě to tak neskutečně nabilo energií, že dávám plný počet. Perfektní herci a jejich postavy, hudba, atmosféra kořeněné sluncem prosvícené filmové Indie, která je asi dost vzdálená skutečnosti, ale ve výsledku to byl milý film k divákovi i starší generaci. Důkaz, že film o důchodcích nemusí být vždycky jen smutný.

Batesův motel (2013) (seriál)

Už roky mě nic tak neuchvátilo jako Batesův motel. Zásluhu na tom mají vynikající herecké výkony (hlavně oslňující Vera Farmiga), hutná atmosféra, retro stylizace do moderní doby a kombinace psychologického thrilleru, mysteriózna a černého humoru. Tragická dark romance mezi matkou a synem seriálu navíc dodává na osudovosti.  Neobvyklé postavy jsou jako z Twin peaks nebo románu Stephena Kinga, hlavně Norma a Norman, tak komplexní charaktery asi už jen tak nedostanu. Už mám několik měsíců po shlédnutí a pořád se k seriálu vracím, ještě jsem to nevstřebala. Nepamatuju si, kdy mě něco takhle dostalo. Vera Farmiga se pro mě katapultovala na vrchol hereckého žebříčku.

Bathory (2008)

Jedno si ujasníme hned: nebyly to vyhozené peníze, a to ani přesto že jsem platila dva lístky. Film je něčím, o čem jsem si nemyslela, že z naších luhů a hájů vůbec vzejde. Svou výpravností a velkolepostí se hodně ale hooodně přiblížil americkým protějškům. Přesto k dokonalosti měl daleko, ale těžko se mi vystihuje proč. Snad proto, že mi Anna Friel přišla v roli Alžběty naprosto nevýrazná a bez charismatu, ty nájezdy kamery do její krásné tváře to opravdu nezachrání.Naopak naprosto skvělé se mi zdály snové výjevy - jako bychom vpluli do teplého jezera nadpozemských obrazů, kde je všechno okouzlující a plné lyriky, a to jen proto, aby na nás vzápětí režisér vychrlil vědro studené vody v podobě neumělých popisů. Je mi jasné, že jakási popisnost v historickém filmu je namístě, ale ono se to dá udělat i jinak, než aby postavy chrlily jedno vysvětlení za druhým na kdejakého kolemjdoucího, přitom je naprosto zřejmé, že jsou tato slova věnována nám. Ale přes všechny ty nedokonalosti, je Bathory obrovským skokem kupředu a z chyb se dá jen učit, a Bathory opravdu není špatný film.

Batman se vrací (1992)

Pro mne nejlepší díl celé série. Hvězdné obsazení je skutečně hvězdné, a to ne díky zvučným jménům, ale kvůli excelentním výkonům. Každý z padouchů byl jedinečný a každý byl jiný a každý byl šílený. Skvělá hudba Dannyho Elfmana a režie Tima Burtona z Batmana udělaly osobité dílo, kterému se pozdější díly podobají asi jako kytičková louka půlnočnímu hřbitovu. Škoda.

Batman začíná (2005)

Batman po páte a úplně jinak. Film, jakoby by se vúbec netýkal svých starších bratříčků, a to je podle mne dobře. Z tohodle dílka nevyzařuje taková kulisovost a ponurá amtosféra jako z dílů od Tima Burtona (neméně dobrých, ale prostě jiných), ale naopak se snaží zachovat relálnost. Hvězdné herecké obsazení zaručuje kvalitu, a tím spíš Christian Bale, který mne přesvědčil už v Equilibru. Možná nejzbytečnější zde byla Kate Holmes, ale každý Batman musí mít dámu svého srdce, že? Film rozhodně stojí za pozornost. Nese v sobě notnou dávku napětí, akce i rozpolcenosti hlavního hrdiny, ale pokud hledáte padoucha alá Joker, hledáte marně. Škoda jen těch nejasností: smrt rodičů atd, která nenavazují na předešlé díly

Battle Royale (2000)

S Battle Royale se mi pojí zvláštní asociace: bolest svalů, horečka a ucpané nosní dutiny. Dá se říct, že jsem trpěla s hlavními hrdiny. Psychiku jsem měla taky napjatou, protože mě lákalo si nos vypláchnout prostředkem na čištění odpadů a trpěla jsem hladem, jelikož jíst znamenalo přestat dýchat. Ale konec srandy. Tenhle film taky žádná sranda nebyla. Atmosféru abyste tady pohledali, ale to nevadí, tady se nehraje na nastínění a na hezké obrázky, tady se hraje o život. Film, který můžou natočit snad jen v Asii a nic vás v něm nepřekvapí. Máš problém? Máš otázky? Něco se ti nelíbí? Prásk - letíš ke zdi s prostřelenou hlavou, a to že na sobě máš školní uniformu ti nepomůže.