Fontána (2006)

Film plný nádherné hudby a obrazů, jen ho budu muset vidět aspoň ještě třikrát, než ho pochopím. Složitost a propletení duchovna a snů bych porovnala k Lynchově Mullholand drivu, přesto je úplně z jiného soudku, ne-li z jiné dimenze. Soundtrack mě dostal mnohem dřív, než jsem film viděla, takže se u mě nekonalo žádné rozrušené bušení krve ve spáncích, jen tóny doplnily obrazy. Výkony Weisz a Jackmana jsou nevytknutelné, skoro mám Rachel ráda. Propojení tří rovin je geniální natolik, že mi ještě uniká (no vlastně historickou část v knize ještě chápu), přesto, kdyby se film odehrával jen v minulosti vůbec bych se nezlobila, někdy to přepínání mezi časy ruší. Mám za to, že když se někteří režiséři budou ubírat tímhle směrem bez komerčního klišé, bude to jen dobře.

Gui si (2006)

Nemůžu si pomoct, ale tohle byl jeden z nejslabších asijských hororů, které jsem viděla, což ale může znamenat, že je pořád nejméně 2x lepší než 70% hororů, které jsem viděla vůbec. Možná za to může příliš vědy (co po mně chcete jsem blondýna :-) ) a tak trochu nelogičnosti a zmatků kolem zápletky.

Hory mají oči (2006)

Béčkový horor, který v mnohém předčí ty "supertrháky" se superhvězdami, kde se ale nakonec místo husí kůže spíše dočkáte vykloubené čelisti z ustavičného zívání. Film si na nic nehraje, nesnaží se ze sebe dělat, co není a právě tím se povyšuje do vyšší třídy. Nepředkláda žádný super-propracovaný děj, nebo hluboce prokreslené charaktery, ale šokové scény a záběry, u kterých nedoporučuji jíst nic, co obsahuje kečup. Závěrečná scéna byla předvítatelná a stejně zbytečná jako flaška čaje na maturitním večírku a celkový dojem trochu zkazila. Film je rozhodně tím lepším a příjemnějším překvapením v letošním filmovém roce a stojí za to ho vidět, ačkoliv důvod o dlouhém rozjímání o něm nedostanete.

Jako malé děti (2006)

Že je film o milostném trojúhelníku? Ani náhodou. Jakákoliv postavička je snad zajímavější než ústřední protagonisté. Tolik malých lidiček a drobných příběhů a jak krásně to drží pohromadě. Jen tomu neříkejte romantický film. Ani jeden z hlavních hrdinů mě nezaujal, ani o jednoho jsem se nezajímala, tolik impulzivního a nelogického chování jsem snad naposledy viděla v seriálu Pat a Mat. Možná to byla chyba scénáře, možná samotných herců. Z jejich výkonů jsem si totiž často myslela, že si z dané situaci dělají srandu a každou chvíli se začnou řehtat, ale oni ne, oni to mysleli vážně. Tak proč jsem tomu nevěřila?

Kletba zlatého květu (2006)

Ať se podívám na kteroukoliv složku filmu, žádná z nich mi nepřišla úplná. Výprava nádherná a situace tak vypjaté, až každou chvíli čekáte, že to praskne a ono nic. Nakousnuté city, souboje, podobající se spíše tanci a pot na čelech postav, způsobený vnitřní frustrací, kterou tušíte, ale nikdo vám ji nepotvrdí. Celé mi to přijde jako tragédie, která existuje jen kvůli vlastní melodramatičnosti. A jak to vše skončilo? Spousta mrtvých a pak? Nevím. Opět nevyřčeno.

Marie Antoinetta (2006)

Ačkoliv tenhle žánr nepatří mezi mou "zlatou pětku" neměla jsem chuť film vypnout ani po v polovině. Ono je vlastně těžké filmek zaškatulkovat do určitého žánru; je to romantická, rozverná komedie nebo historické drama? Či dokonce teenagersovský film v kostýmech? Určitě Sofia Coppola dala spíš na svou fantazii, než historická fakta, přesto ji tleskám a neposílám zpět na přednášky z dějin Francie. Je fajn, že taky někdo zkusil natočit historický film, který nebude zkostnatělý a plný intrik, ale bude se snažit zachytit dospívající holku, co se narodila jako princezna a vdala se skoro dřív, než měla nárok na občanku. Rockové housličky k filmu sedí víc, než vážné tóny klasiky. Uvažuju, že si Kirsten Dunst zařadím mezi oblíbenou desítku herců ;-)

Minotaur (2006)

Teenagerovská vyvražďovačka zasazená do starověku. Šlo jen o to, kdo zemře první a jakým způsobem. Celkem slušné digitální efekty, a trocha napětí, to vše ve filmu, který neurazí, ale který ani není natolik originální, aby mi zůstal v povědomí víc, jak dvě hodiny po shlédnutí. Navíc, nechápu jednu věc: Pokud vím, Minotaurus byl napůl člověk a napůl býk (viz lidská matka a zvířecí otec), přesněji lidské tělo s býčí hlavou. Ale to co se předvádí ve filmu nemá s člověkem společného vůbec nic. Stvůra spíš připomíná křížence býka s nějakou prehistorickou bestií.

Nezvratný osud 3 (2006)

Další pokračovaní hororu o teenagerech pronásledovaných smrtí v sobě nese tolik originality jako běžný pracovní den. Smrtelné nehody jsou jen zase propracovanější a "neočekávaně" krvavější, navíc nejsou zas až tak překvapivé - skoro na vteřinu přesně jsem dokázala vypočítat, kdo kdy zemře. Konec také nepřekvapil, žádné velké odhalení, či ošálení smrti se nekonalo. V zádech mě mrazilo stejně intenzivně, jakoby se o mě opřel větřík v parném dni. Přesto dávám 3* za vcelku příjemné dvouhodinové rozptýlení v horkém létě.

Paprika (2006)

Jsem unesena. Film plný fantazie bez hranic, stačilo málo a vznikl z toho zamotaný blábol, ale mez nebyla překročena a já viděla úžásné dílko, ve kterém se sny mísí se skutečností. Skvělá animace (většinou figurky nejsou tolik přeslazené ve stylu Manga) a hudba.