Bílá hraběnka (2005)

Trochu cynický a lhostejný politik, pro něhož je politka ničím a snem je otevřít si vlastní bar, podnik, v němž je hlavní hvězdou bývalá ruská aristokratka. Sentimentální vzpomínky na pohaslou slávu ruského dvora a pád do bídy Šanghaje - trochu moc na mě tlačí, abych se rozlítostnila - dobře, možná se jim to daří. Ale ten konec, jako z červené knihovny je už trochu moc. Příjemná podívaná, ale tak nějak bez jiskry.

Constantine (2005)

Nejsem comicsový fanda, a to asi bude důvod, proč mne Constantin zas až tak nenadchnul. Myslím, že typickým (i když v tomto případě ojediněle cynickým a svědomím užíraným) hrdinům už odzvonilo, nicméně Reeves Constantina ztvárnil brilantně, což nemůžu říct o partu Weiszové. Atmosféra studeného města je dokonale děsivá a beznadějná, stejně tak dobré jsou i efekty, ačkoliv démoni z pekla by mohli mít více podob, než jakousi univerzální postavičku. A výsledek? Nelituji, že jsem film viděla, ale podruhé bych do toho asi nešla.

Elektra (2005)

Neuvěřitelně nezáživný film, kde vám stále naznačují, že se konečně něco stane, a ono se nastane vůbec nic. Postavy jsou absoulutně jalové, ale tváří se, jakoby prožívali nějaký bolestný vnitřní boj a triky nic moc. Nepamatuju si, kdy jsem viděla horší adaptaci na komiks.

Gejša (2005)

Krásný film z trošku jiného soudku, než na který jsem poslední dobou v kinech zvyklá, který ale mohl být ještě lepší, protože příběh skrývá daleko větší potenciál, než by se mohlo Marshallovi zprvu zdát. Na druhou stranu jsem ale ještě neviděla film, který by byl lepší, než knižní předloha a tenhle snímek zase není taková ostuda. Nelze se zavděčit všem. Některé scény byly až příliš zdlouhavé oproti momentům, kterým bych dala trochu více prostoru se rozvinout, a tak vzniká trochu nevyvážený film a já mám pocit, že na rytmu děje není něco v pořádku. Herci svým postavám vtiskli duši v míře jaké jen mohli - ono točit film z dálného orientu američany s americkým dabingem, není moc přirozené a na výsledku se to projeví - proboha aby ještě americký divák musel číst titulky. Kupodivu vzniká přijatelné odpočinkové dílo s hezkou přitom nerušivou hudbou, které se nám snaží dojemně přiblížit nelehký život Gejši seč jen může. Takže žádná lehká holka v kimonu, ale oživlé umělecké dílo, jak bylo řečeno. Nenudila jsem se (aspoň ne první dvě hodiny), což je v dnešní době co říct.

Gekidžóban xxxHOLiC: Manacu no joru no jume (2005)

Netradiční manga anime o neurotickém teenagerovi, jež vyvádí z míry jeho zaměstnavatelka - vychytralá, manipulující mistryně v magii. Jen kdyby nebyla vždy tak nad věcí a neohrožená. Neohrožený hrdina = nulové napětí. Víme, že se záporáky bude zameteno, protože je vše pod kontrolou.

Její případ (2005)

Pěkně depresivní film o ženě, která ač je sama v hajzlu největším, pořád bojuje za sebe i za ostatní. Neznám detaily případu, ale naprosto věřím tomu, že co musela hrdinka zažívat, je pravda. Já být jí, zdekuju děcka a vydám se někam, kde jediným slušným živobytím není jen práce v dole. A pokud je většina věcí ve filmu pravda: tak co to je za kraj, že všichni chlapi kolem jsou svině? Doufám, že se ta nemoc nerozšíří. Jediná vada na kráse: Charlize je na hlavní hrdinku až příliš krásná.

King Kong (2005)

Váhala jsem mezi čtyřmi a třemi hvězdičkami, ale když uvážím, že tou lepší variantou jsem ocenila filmy, které ve mně zanechaly nějaký emoční zážitek, bylo by to nefér. Film, na který jsem se přes rok těšila, pro mě nebyl zklamáním, z jediného důvodu: předem jsem byla varována. Mrzí mne hlavně to, že nejnovější verze King Konga je pojata jako dobrodružství, komedie, fantasy, romantika, drama a bůhví co ještě; takže všechno dohromady a vlastně nic pořádného z toho. Čekala jsem, že mi budou stoupat vlasy hrůzou na hlavě, a na zádech mne bude příjemně mrazit, ale toho jsem se dočkala pouhým náznakem u jediné scény. Film nabízí spoustu špičkových efektů, ale všeho moc škodí: ono někdy méně opravdu znamená více, a tak se při shlédnutí filmu ptám sama sebe: jde tu o Konga nebo o dalších 50 jiných potvor, které připomínaji přehlídku perfektně zpracovaných monster? Vzpomínám si, že Jackson slibovall, že nepůjde jen o romantický příběh a z Konga udělá pravého zlosyna, ale opak je pravdou: příběh je přeslazený a místo netvora tu vidím ubohou opičku na mazlení. Ale jen tak smést Jacksonovo nejnovější "dítě" ze stolu prostě nemůžu, protože jako celek je to zdařilé dílko určené pro široké masy: každý si tady najde tu svou oblibenou chvilku, ale málokoho film nadchne; chybí tomu trocha strašidelnosti, ponurosti a střídmosti co se barev a přemrštěných efektů týče.

Kletba bratří Grimmů (2005)

Chlápci, kteří se svým chováním hodí spíše do komediální detektivky, než do historického hororu, a říkají si bratři Grimmové. Pátrají v začarovaném lese po dvanácti pannách o občas balamutí důvěřivé vesničany. Miluji pohádky, ale toto dílko mi přišlo jako komerční spletenec známých phádek a hereckých výkonů si zde také moc neužijete. Film je ovšem nabit efekty (které někdy jsou až přečančané a trocha střídmosti by neuškodila) a má spád, takže na jedno shlédnutí mu ty dvě hodinky obětuji, aniž bych toho litovala. Filmek se spíše svým charakterem hodí do rukou Tima Burtona, kterého zde Terry Gilliam jen neúspěšně kopíruje. Výsledkem je neosobní film, který pobaví, ale v paměti mi určitě neuvízne.

Klíč (2005)

Možná kdyby tento film přišel v jiné době, dala bych mu větší ocenění, ale bohužel poslední roky je tady přehršel snímků o pomstychtivých duchách v domech s tajemnou minulostí a moderním skeptickým člověkem, který se po celý film snaží dopídit pravdy. Ačkoliv je zde nastolena napínavá atmosféra woodoo (tady spíše Hoodoo) a vše se završuje překvapivou pointou (tady mám pocit, že filmaři stále častjěi tlačí na pilu, aby divákům nabídli šokující rozuzlení), horor nevybředá z béčkových ducháren. Podívám se, dobře se pobavím, ale film mé vzpomínky nezaměstnává déle, než ke koncovým titulkům.

Královna Alžběta (2005) (seriál)

Královna. Má nejoblíbenější filmová postava. Pomiňme můj psychologický profil a důvody pro mé zaujetí pro královny - toť otázka pro odborníky - a zaměřme se na to, jak v této roli obsála Helen Mirren. Výborně. Někde jsem slyšela, že Oskara můžou získat jen herečky do čtyřicítky - pokud je to za svěží obličejík, určitě, pokud je to za hereckou sílu a charakter, jenž vštěpují svým postavám, může, nebo spíš musí, sošku získávat starší herečky - neříkám, že je to pravidlo a že mladší herečky jsou k ničemu, nebyla by to pravda. Skoro bych řekla, že Helen Mirren královny sluší a Jeremymu Ironsovi hrabě z Lesteru taky padl, jakoby tu roli napsali pro něj. Kostýmy, hudba, výprava výborné. Nevím proč, ale z nějakého důvodu se mi zdají některé televizní adaptace mnohem povedenější než Hollywoodské trháky. Možná je to tou komorností nebo tím, jak se televize nesnaží tlačit na pilu, možná těmi detaily na, které se ve velkofilmu nedostane -velké efekty, velká gesta, velké emoce,velké všechno -, možná ničím z toho, možná vším dohromady. Výsledek ale stojí za to. Několik takových filmů a doženu si všechny znalosti, kterých jsem na základce odmítla dosáhnout.