Flashpoint (2008) (seriál)

Slušný policejní seriál ukazující jednu "obyčejnou" zásahovou jednotku, která se stará o vyřešení nenadálých situací, kdy někdo ohrožuje ostatní se zbraní v ruce. Velký důraz je kladen na psychologii, zločinci nejsou vykresleni jako vraždící monstra, ale spíše jako lidé, které okolnosti zavedly do úzkých. U každého případu je ukázána scéna z konce a pak se dozvíme, jak se vše seběhlo. Seriál bych ohodnotil cca 70%, nepodařilo se mu mě připoutat, a tak dávám ***. ______PLUSY: Seriál působí uvěřitelně, jednotka se neskládá z bandy Rambů, ale normálních lidí ______MÍNUSY: Místy nudné, klasická sestava jednotky (starostlivý šéf, ženská, černoch, nováček, který se chce předvádět)

Čch' pi (2008)

WOW, tenhle film je ve všem naprosto obrovský. Desetitisíce vojáků v několika krvavých bitvách, hromada významných postav (které snad ve druhém díle utrží i nějaká větší zranění), efektní zpomalovačky a nějaké to drnkání na čínské hudební nástroje. John Woo se vrací na asijský kontinent a jde mu to tam o poznání lépe než v Hollywoodu. Číňané investovali velké peníze, ty jsou ale vidět doslova v každé sekundě. Správňáci jsou trochu moc správňačtí a zlosyni trochu moc zlí, ale dá se to zkousnout a nevadí ani dvouapůlhodinová stopáž. Jsem zvědav, co Woo převede ve druhém díle, bude se ale muset sakra snažit. :) ______PLUSY: Monstrózní bitvy, kamera, střih, Kaneshiro ______MÍNUSY: Na 2. díl si musíme ještě chvíli počkat, některé triky jsou slabší než zbytek (např. lodě na vodě)

RocknRolla (2008)

Klasická britská gangsterka, která má nejlepší předpoklady zařadit se např. ke Sbal prachy a vypadni anebo Podfucku. Všechny 3 filmy režíroval Guy Ritchie, ten si po slabším Revolveru zase vylepšuje reputaci a servíruje velkou podívanou. Film je neskutečným způsobem cool, najdeme v něm hromadu zajímavých postaviček (ruští zabijáci, feťáci, užvaněná rocková hvězda) a nuda nehrozí ani na chvilku. Obligátní roli bosse ruské mafie si střihl Karel Roden, velký kus filmového plátna si pro sebe urval Mark Strong jakožto consigliere Archie. ______PLUSY: Řada zajímavých postav a herců, výborný scénář, borec Mark Strong, kočičky Thandie Newton a Gemma Arterton ______MÍNUSY: Trochu roztříštěné, hodně náhod

Ip Man (2008)

Velmi slušná kung-fu mlátička s Donnie Yenem v hlavní roli Yip Mana, učitele bojových umění. Do dříve poklidného čínského městečka přicházejí japonští okupanti a chtějí poměřit svůj styl boje s místními. Yip Man je dobrák od kosti a nejdříve se drží zpátky, ale po zabití jednoho z jeho přátel do toho jde naplno a samozřejmě zvítězí. Bojové scény jsou výborné, prostředí vypadá skvěle, jediným kulhajícím faktorem je scénář a také Donniemu to mimo souboje až tak nejde. Celkový zážitek úzce souvisí s tím, jestli máte rádi bojovky nebo ne, pokud ano, přijdete si na své. ______ PLUSY: Bitky, vzhled, spád ______ MÍNUSY: Japonci, Yip Man a la čínský Mirek Dušín

Sniper (2002)

Klasické akční béčko do televize, nijak extrémně neurazí, ale rozhodně nehrozí, že byste se na něj museli dívat i podruhé. Snipes ani Fiorentino nemají moc možností zazářit, příběh kopíruje Telefonní budku, jen je horší.______ PLUSY: Zajímavý námět ______ MÍNUSY: 100x viděné blbé kecy o morálce

Zrádce (2008)

Mírný nadstandard žánru, ale nic, na co byste museli nějak zvlášť vzpomínat. Don Cheadle je cool muslimský bomber, Guy Pearce cool FBI agent, vše nakonec dopadne přesně tak, jak se dalo předpokládat. Občasné povedené momenty nepřekryjí průměrnost snímku, docela pobavil nápad s vybuchujícím autobusem. ______ PLUSY: Cool hlavní hrdinové, žádné vyloženě trapné momenty ______ MÍNUSY: Dalo se z toho dostat mnohem víc, film zbytečně moralizuje

Rambo II (1985)

Druhý díl Ramba už si na žádné umění ani nehraje, zde už jde pouze o masové vyvražďování zlých vietnamských a sovětských soudruhů. Naštěstí Stallone většinu času zabíjí a nemá čas vyjadřovat své pocity, protože jeho hraní je skutečně mizerné. Stejně pofidérní je i zdůvodnění rozkazu "zrušit akci" a koneckonců i způsob, jakým USA pošlou do nepřátelské země vězně s tajným posláním... Film je klasickým béčkem z 80. let, což některým (třeba mně) nevadí, a proto se nebráním ohodnotit kreativitu těchto jatek 60%. ______ PLUSY: Béčková zabijačka, ale nenudí ______ MÍNUSY: Scénáristé to naškrabali za odpoledne a řada věcí skřípe

Rambo: První krev (1982)

Ačkoliv je první Rambo lepší než jeho dvě pokračování, přesto jde jen o lehce nadprůměrné béčko s prkenným Sylvestrem Stallonem v hlavní roli. Více než 25 let od natočení je na filmu vidět a nad "příběhem" se můžeme pouze pousmát. Nad průměr film posouvá syrová atmosféra a sympaticky vidlácký šerif, na rozdíl od 2. a 3. dílu se tvůrci alespoň snažili o děj. ______ PLUSY: Atmosféra, vzpomínky na mládí, řepáci policisté ______ MÍNUSY: Slaboučký příběh

Monstrum (2008)

Film o útoku obřího monstra na Manhattan očima (ruční kamerou) obyčejných lidí mohl dopadnout buď velmi dobře anebo velmi špatně. Naštěstí se výsledek blíží spíše první možnosti, i když mušky (anebo mouchy) bychom určitě našli i bez lupy. Jen těžko si lze představit, že by kdokoli jiný než reportér Blesku/Novy raději točil než pomáhal svým přátelům, které okusuje neznámá obluda. Kluk jde pomoci své jediné milované v nesnázích, dobrá, ale že by o tom dokázal přesvědčit i partičku kamarádů, o tom pochybuju. Nemá ale smysl se v tom nějak moc vrtat, Monstrum sází na okamžitý zážitek a ten je výborný.______ PLUSY: Vzhled, zvuk, efekty______ MÍNUSY: Forma vítězí nad obsahem, postavy se občas chovají jako idioti

Hrdost a sláva (2008)

Velmi slušné policejní drama, v němž si policisté k platu přilepšují kšeftíky s drogovými dealery a při jednom "obchodním jednání" jsou 4 policisté zastřeleni. Do role jednoho z vyšetřovatelů pak nastupuje polda zvenčí, který hned tuší nějakou nekalost. Když je navíc tento vyšetřovatel bratrem šéfa prohnilých a celému okrsku velí jejich další bratr, o pořádná dilemata je postaráno. Je jasné, že nejde o nijak extra originální příběh, ale vše ostatní funguje na jedničku - Norton, Farrell i Voight si to slušně dávají, vizuálně je film velmi působivý a i závěr je docela uvěřitelný. ______ PLUSY: Herecké výkony, vzhled filmu______ MÍNUSY: Provařený příběh a la dobrý policajt / zlý policajt