Detektiv Martin Tomsa (1994) (seriál)

Hm ehm. Téhle rozpačité a amatérské detektivní sérii tak často natáčené přes přední sklo Škody Favorit patří pouhé dvě hvězdičky. Drsňák Marek "Douwe Egberts" Vašut úspěšně (avšak možná ne úmyslně) shazuje sám sebe. Jedna hvězdička je za Brno :-) a ta druhá za to, že se člověk občas i něco jako těšil na další díl.

Vesničko má středisková (1985)

Tuto komedii všech komedií asi nemá cenu moc komentovat, protože něco tak úžasného a vtipného snad nemá v české kinematografii obdoby. Takovou plejádu těch nejlepších českých a slovenských herců (+ jednoho výborného maďarského herce :-) ) herce uvidíte jen v málo malinko jiných filmech (a pravděpodobně budou od toho stejného režiséra).

Slavnosti sněženek (1983)

Perfektní smutně-veselý pábitelský film z Hrabalova Kerska. Lidský film o lidech. Jiří Menzel natočil podle Bohumila Hrabala další geniální dílo.

Milenec lady Chatterleyové (1998) (TV film)

Skvělý český filmový přepis slavné knihy D. H. Lawrence. Perfektní herecké výkony, opravdu dobrý film.

Četa (1986)

Jsou mnohem lepší filmy o vietnamské válce, než Četa. Copollova "Apokalypsa" i Kubrickova "Olověná vesta", Irvinův "Hamburger Hill" i DePalmovy "Oběti války" Stoneovu Četu předčí. A sám Oliver Stone svou Četu o dost předběhl o tři roky později vynikajícím filmem Narozen 4. července, který vietnamskou válku líčí sice úplně jinak, ale o dost lépe. Četa není špatný film a bitvy v džungli jsou zde velmi dobře vyvedené, ale celkově podává vietnamskou válku velmi zjednodušeně a i příběh a zápletku bych řadil mezi ty primitivnější.

Manderlay (2005)

Dogville podruhé. Nicole Kidman citelně chybí, neboť Bryce Howard jejích hereckých kvalit rozhodně nedosahuje. Druhý díl Trierovy "americké trilogie" přináší méně brutality vůči bezbrannému jednotlivci, o to více ochromuje sociálními stigmaty a následky. Kritici i obhájci Ameriky si přijdou na své. Filmový divák už méně, není ovšem důvod, proč by měl odcházet z kina nespokojen či proč by se neměl těšit na poslední díl. Tradiční šokující dojem na mě udělaly výmluvnými fotografiemi z americké historie doplněné závěrečné titulky, které jsou zde naprosto neodmyslitelnou tečkou za celým filmem.

Luk (2005)

Nemohu srovnat s jiným Kimovým filmem, než s 3-iron. Tudíž shledávám tento film zajímavý, výtvarně i hudebně dokonalý, tématem (pro mě to je střet staré tradice a moderního asijského lifestylu) přesně pasující do dnešní Koreje a Asie vůbec, lyrický a působivý. ALE také trošku zdlouhavý a mající příliš ztežka vykonstruovaný konec. Čtyři * a ani o kousek víc. Docela dobře koukatelný průměr. 3-iron je dle mého skromného názoru lepší a dostává ode mě pět * :-) .

3-iron (2004)

"Úžasné! Kim Ki-duk přiměl ticho zpívat." napsala Lisa Schwarzbaum v ENTERTAINMENT WEEKLY. Nesouhlasil bych úplně s tou úžasností, ale ta věta o tichu sedí. Film, ve kterém, jak už to u Ki-duka bývá, mnohem více než dialogy hraje roli obraz. I když je 3-Iron ve srovnání s jinými režisérovými filmy poměrně "upovídaný" :-) . Ze začátku filmu jsem si při té pozdní, téměř noční, karlovarské projekci plánoval na sedačkách v Thermalu trochu "odpočinout", ale nakonec mi tenhle Kim Ki-duk nedal spát. Zdlouhavé snové scény totiž střídají thrillerové momenty, ve kterých se objevují momenty překvapení, násilí a poněkud nehumánně pojatý golf pomocí "trojky-železo" hole. To vše podbarveno dokonale vhodnou hudbou. 3-Iron je zkrátka film, který stojí za to vidět a jeho odlišnost od ostatních Ki-dukových filmů je možno brát jako přizpůsobení se širšímu (evropskému ? ) publiku.

Škola základ života (1938)

Kult a klasika nejen pro všechny, kdo kdy navštěvovali reálné gymnasium ... osobnosti kantorů jsou vystiženy naprosto skvěle :-) .

Krvavá legenda Bang Rajan (2000)

Dvouhodinový snímek se první polovinu poměrně zdlouhavě rozjíždí úvodem do historie a příběhu a lehce naznačuje psychologii postav, aby v druhé půli rozjel smršť zápletek a jejich vysvětlení, úplně popsal postavy, odkryl vztahy mezi nimi a vrhl je do neuvěřitelně krvavé bitvy, ve které sice létají nohy, ruce, hlavy a stříká krev naprosto všude, ale divák se stále orientuje a míra násilí je sice vysoká, nicméně na asijskou bitvu na počátku novověku dosti reálná. Po stránce příběhu je film silně hrdinský a vlastenecký, místy až ideologický (Siamci hrozně hodní, Barmánci hrozně zlí), po stránce řemeslné se pak jedná (nejen na asijskou kinematografii) o výtvarně dokonalé dílo s perfektním střihem a kamerou, které stojí za vidění. Z hereckých výkonů mě nejvíce zaujalo hraní mladé herečky Soontree Maila-Or v roli dívky Taeng-Onn a role Bina Banleurita, který hrál neustále opilého bojovníka Tong-Menna.