Mafiáni (1990)

Mafiánská klasika s De Nirem, tak trošku ukazující, jak "chudoba z lidí lotry činí". Italští přistěhovalci neměli v Brooklynu na růžích ustláno a tak se "zařídili po svém". Před, v průběhu a po 2. světové válce to i šlo, ale od 70. let se v USA dává na mafii asi větší pozor, a tak má tenhle film překvapivější konec. V Mafiánech je víc akce a střílení, než v Kmotrovi, ale méně příběhu a děje. Herecké výkony skvělé. Stojí to za vidění, ale všechny díly Kmotra nebo Čest rodiny Prizziů jsou lepší.

Mariňák (2005)

Naučili je zabíjet a pak je nenechali vystřelit. Děsná nuda, ropná sprcha, vedro, friendly-fire a plíživé šílenství uprostřed pouště na kuvajtsko-irácké hranici. Začíná to pozvolna, výcvikem u U.S.M.C., známým už z Olověné vesty (metody jsou asi pořád stejné). Zbytek filmu je ale jiný, než u ostatních kousků z tohoto žánru. Místo hrdinských bojových akcí vidíme nudu, depresi a zoufalství z toho, co se děje u "mariňáků" doma ve Státech. A trauma irácké se začíná podobat traumatu vietnamskému. Mariňáci odlétají riskovat život na druhou stranu světa a nikdo z nich neví proč. Prostě proto, že to mají ve smlouvě. Po návratu je doma nic moc extra nečeká. Kdoví, možná v budoucnu uvidíme víc filmů z irácké války. Sam Mendes jim ovšem nastavil laťku hodně vysoko a jeho spíše road-movie nebo psycho-thriller než válečný film ze "Zálivu" se může rovnat s takovou klasikou, jako je Apokalypsa nebo Olověná vesta. Herecké obsazení (Jamie Foxx, Jake Gyllenhaal, Chris Cooper) a jeho výkony jsou taktéž skvělé. Dobrou náladu vám tenhle film nepřinese, ale měli byste ho vidět.

The Doors (1991)

Z těch co jsem viděl, je tohle zatím nejlepší film Olivera Stonea. Mám rád muziku The Doors a tento film mě opravdu velmi potěšil, je jí samozřejmě plný. Val Kilmer je úžasný, podle mě je Jim Morrison jeho životní role. Jim se mu daří jak na začátku, kdy je zamilovaný, plný nápadů, inspirace, chuti něco vytvořit a dokázat, tak i na konci filmu, který názorně ukazuje Morrisona zničeného alkoholem a drogami. Doors jsou zkrátka dlouhý a dost umělecký, ale pořádně napínavý a barevně-psychedelický výlet do vzniku a pádu jedné významné kapely a do atmosféry 60.let vůbec.

Sladký život (1960)

I sladký život jednou zhořkne. Krásně klasická, nicméně zdlouhavá, ostře kritická sada zdánlivě nesouvisejících scén ze života italské smetánky a americké bohémy očima jednoho novináře, kterého skvěle hraje Marcello Mastroianni .... . Dnes už jsme zvyklí na poněkud barevnější a hlavně rychlejší pohyblivé obrázky, ale La Dolce Vita, přestože to je místy i nuda, je prostě klasika.

HDP: Hodně divné příběhy (2006) (seriál)

Tak projednou nebudu skromný a ocením skvělé výkony neherců :o). A taky dobrý nápad parodovat/napodobit slavné filmy. Jinak se na to samozřejmě nedá koukat.

Příběhy obyčejného šílenství (2005)

Na to, jaké jsou poslední dobou české filmy, je tento nadprůměrně dobrý. Příjemná zábava, vesměs trošku černější, nebo aspoň tmavě šedý :o) humor, hezky vybraná muzika a dobří herci. Miroslav Krobot má opravdu úžasnou roli, která (plánovaně či neplánovaně?) zastiňuje i hlavní roli Ivana Trojana. Karel Heřmánek - taky dobrý.

Tsotsi (2005)

"Decency, you know that word ?" Ano, tenhle film je slušný. Reálnost událostí či uskutečnitelnost děje těžko můžu ze střední Evropy posoudit, nicméně na mě to příliš nefungovalo. Na druhou stranu je film inspirován knihou a ne skutečnými událostmi. Tsotsi je malilinko předvídatelné, ale není to nuda. Poměrně kvalitní, lehce nadprůměrná dojímavá podívaná, typická pro získání Oscara :o).

Wild Blue Yonder (2005)

Poměrně zajímavý sci-fi námět, který chce podat alternativní historii Země a technického pokroku ve spojení s "přistěhovalci" ze vzdáleného vesmíru. Některé scény jsou dojemné, některé mile komické, ale většina jich je nesnesitelně zdlouhavých a film je obtížné dokoukat do konce. Škoda. Brad Dourif (známý jako Gríma Červivec z Pána Prstenů) je zde správně komický neúspěšný mimozemšťan.

Irská krev (2006)

Hoodně podprůměrná nudná gangsterka, nesmyslně míchající jamajskou komunitu, reggae, drogové dealery a irské teroristy do jednoho domu v Londýně. Občas záchvěv komedie, jinak rozvleklý sentiment, bída a utrpení a jeden rastaman, který je tam prostě zbytečně navíc. Jedna a půl * zaokrouhleno nahoru.

Renesance (2006)

Krásně animované napínavé akční sci-fi.