Prokletí žlutozeleného škorpióna (2001)

Fajn príbeh, vyostrené hlášky a dobrá hudba. Ale je to najdlhší film na svete, ktorého subjektívne trvanie je vďaka nikdy nekončiacim dialógom asi 6 hodín. Nemám tomu čo vytknúť, ale nudil som sa.

Sázka na nejistotu (2015)

Vynikajúco natočený hraný dokument. 95% ľudí to bohužiaľ nemá šancu pochopiť, čo v kontexte myšlienky filmu vyznieva strašne cynicky, ale čo už. U mňa forma aj obsah 10/10.

Rychle a zběsile 6 (2013)

Vážne niekto analyzuje a hodnotí dej? Neberte sa až tak vážne :)...

Temný rytíř povstal (2012)

Už druhý Nolanov film v rade, ktorému predchádzali obrovské očakávania, v tomto prípade najväčšie za veľmi dlhú dobu a ktorý ma nedokázal dostať. Áno, je to brilantné, efektami, technicky, hudbou, ani sekundu sa nenudím, podobne ako pri Inception. Ale rovnako ako pri Inception chýbajú emócie, s výnimkou poslednej polhodinky mám problém sa s ktoroukoľvek postavou stotožniť a dostať sa do filmu, a stále si zachovávam odstup, ktorý mi znemožní prehliadať logické chyby čí nedostatočne vysvetlené motivácie konania hrdinov. Po scenáristickej stránke som čakal rozhodne viac, tam kde Nolan zvyčajne stavia na komplexitu a prepracovanosť, sa tentokrát uchyľuje k priamej linke, ktorú sa na konci snaží trocha umelo narušiť zvratmi. Ale pozor, rozhodne to nie je zlý film, naopak si zaslúži ešte minimálne jedno vzhliadnutie tento týždeň a možno aj ďalšie neskôr. Ale napriek tomu viem, že Temný Rytier prekonaný nebude, čo vychádza hlavne z toho, že Bane je síce kvalitný záporák, no v porovnaní s Jokerom je nudný- je predvídateľný, preto z neho nejde strach a Batmanovi je súperom skôr fyzicky. Postava Catwoman zbytočná- Anne je síce krásna, ale jej kožený oblek bol asi hlavným dôvodom jej nevyškrtnutia zo scenára. Najpozitívnejšie z nových postáv hodnotím detektíva Blakea a na záver naznačený sequel. Som na vážkach medzi 4 a 5 hviezdami- aspekty, ktoré som kritizoval si síce viac ako 4 nezaslúžia ani náhodou, ale celý zvyšok je minimálne na 7, takže defintívne sa prikloním na niektorú stranu asi až s daľšími pozretiami.

Legenda Korry (2012) (seriál)

Avatarský svet sa zmenil, z pomyselného obdobia priemyselnej revolúcie sa posunul do medzivojnových rokov 20. storočia, svet brázdia vzducholode a prvé autá, mestá vyrástli a hrdinov Last Airbendera pripomínajú hlavne sochy v novom hlavnom meste sveta Republic City. Korra je dospelejšia než bol predchádzajúci avatar, jej postava teenagerky ponúka lepšie možnosti na rozvíjanie charakteru než tak trochu prvoplánovo napísany Aang a už prvé diely naznačili, že tvorcovia pochopili, že aj fanúšikovia pôvodného seriálu dozreli. Je pravda, že si seriál zachoval svoju hravosť a úprimnosť, ale dá sa tušiť, že nová séria bude ďaleko komplexnejšia a prepracovanješia po všetkých stránkach. Najväčší posun je jednoznačne v animácii, vízia moderného sveta vyzerá nádherne, uvidíme ako sa bude vyvíjať zápletka, ktorá v prvých 2 dieloch ustúpila na úkor predstavenia nového sveta a rozvíjania vzťahových súvislostí. Hodnotiť je zatiaľ zbytočné, počkám si kým sa "začne niečo diať", ale prvé dojmy sú mimoriadne pozitívne, potenciál prekonať svojho predchodcu tu určite je... ** Update po prvej sérii- po všetkých stránkach premakanejšie, vybrúsenejšie a lepšie ako pôvodný seriál. 95%

Nedotknutelní (2011)

Jedným slovom vy-ni-ka-jú-ce. Francúzsky návod na to, ako dať na frak všetkým hollywoodskym rádoby civilným drámam o nezvyčajných priateľstvách a lá Gran Torino či Kráľova reč. A to stačilo dať na papier zopár čiernohumorných vtipov o postihnutých, vložiť ich do úst večne usmiatemu černochovi a nechať paralyzovaného francúzskeho Dustina Hoffmana, nech sa smeje spolu s ním. Najlepší film, aký vznikol za posledné 3 roky. "ˇŽiadne nohy, žiadne sladkosti." :))

Bratislavafilm (2009)

Asi do polovice som reálne zvažoval, že si to zaslúži plný kotol. Potom dostala čoraz viac priestoru dostávať mafiánska linka, ktorá vo filme pôsobí ako päsť na oko a z veľkej časti zabíja autenticitu celého počinu a moje nadšenie začalo vyprchávať. Keď raz točím na ručnú kameru príbehy z ulice, do textov a beatov Druhej Strany, s nehercami, ktorí zjavne skôr prezentujú vlastnú realitu, než hrajú, tak tam nezavolám prehrávajúceho Batthyanyho, aby hral Banána z Mafstory. A to musím ešte povedať, že Fialová, ktorú ako herečku ozaj nemusím, mi na tej mafiánskej story vadila najmenej, skôr ju zachraňovala. Na margo toho ale treba objektívne povedať, že práve prítomnosť týchto hercov zrejme zaistila filmu širšiu publicitu a dodala punc komerčnosti, takže si ho prišiel asi pozrieť aj niekto viac, než len tí, o ktoých to celé je. Dokonca aj tá hudba Druhej Strany, ktorú nemám rád práve kvôli primitívnemu podaniu, mi do filmu pasovala hudobne, tematicky aj textovo. Plusom filmu je určite jeho koncept- pokus o slovenskú Magnóliu alebo skôr BA Crash síce pôsobí miestami kostrbato a nedomyslene, ale v zaspatej slovenskej kinematografii je totálne unikátny a celkom ma navnadil na vzhliadnutie poslendého Kronerovho filmu, s charizmatickým Nemtudom v hlavnej úlohe- Love. Bratislavafilm je najúprimnejší, najtrefnejší a podľa mňa aj najlepší výtvor slovenského filmu za posledných x rokov a hoci je v mnohých ohľadoch nedokonalý a nevyzretý a určite naplno nevyužíva svoj potenciál, 4* mu dávam s čistým svedomím. 75%

Warrior (2011)

The Fighter meets Rocky meets Undisputed 3. Celkom slušná pecka. Jediné, čo musím vytknúť je, že Joel Edgerton pri všetkej úcte pôsobí oproti monster killerovi Hardymu ako čistý pussyboy, ktorý by s ním nevydržal v ringu ani 20 sekúnd. Na druhej strane, ak bude Tommy hrat Bane-a v TDKR aspon v takejto forme, tak Joker nemusí byť jediný Gotthamský záporák s Oscarom na konte. 90%

Lokal TV (2011) (seriál)

Neviem, prečo tu niekto porovnáva neporovnateľné. Porovnávať Lokal TV s americkými seriálmi, s úplne inými finančnými ale aj nápadovými možnosťami, je ako porovnávať Bathory s LOTR-om. Uznávam nie je to vždy vtipné, hlavné postavy sú ešte veľmi neokresané (tučný metalista je WTF roka) a scenáristická nevypísanosť, slabý spád, občasné varenie z vody (topole..) bijú do očí. ALE zatiaľ pri každej epizóde som si našiel miesta, ktoré ma slušne pobavili, má to nadhľad a originalitu, čo je v slovenskej tvorbe unikátne a hlavne veľký potenciál stať sa kultovým. Kultovým sa totiž seriál nestane vďaka vyrovnanosti epizód alebo kvalite príbehu, ale práve vďaka jednotlivým zložkám- trefná paródia (Judíniová, Rytmaus) alebo nejaká cool postava, s ktorou sa ľudia stotožnia (Krtko.. a možno časom aj Pišta Lakatoš ale najrpv musí pochopiť, že menej je neiekdy viac, lebo 3-minútové freestyle repliky bez kostry ľudí skoro omrzia). Ja zatiaľ každopádne seriál nehodnotím, počkám si na koniec prvej série, ale na mňa Lokal TV celkom zapôsobila, kiežby podobných počinov bolo na Slovensku viac a mladí filmári sa nedostatok prostriedkov snažili nahradiť civilnosťou a nadhľadom. A aj keď sa mu nie vždy podarí, Jakub Kroner si zaslúži môj rešpekt. Zatiaľ- 70%.