Legenda Korry

• Česko Avatar: Legenda o Koře (více)
USA, (2012–2014), 19 h 56 min (Minutáž: 23 min)

Janet Varney, Jeff Bennett, Dee Bradley Baker, P.J. Byrne, David Faustino, J.K. Simmons, Seychelle Gabriel, Mindy Sterling, Logan Wells, Kiernan Shipka (více)

Série(4) / Epizody(52)

Desítky let poté, co Avatar Aang zachránil svět přichází do moderního Republic City upřímná 17letá dívka jménem Korra, aby trénovala a poznala svůj osud. (SkyShowtime)

DJ_bart

Za mě ještě víc dechberoucí, emocionálně působivější, komornější, konzistentnější, osobitější, sympatičtější, vyspělejší, s lepším vykreslením charakterových vzorců, po komediální stránce zábavnější, a paradoxně divácky přijatelnější než Last Airbender – čímž nechci říct že původní seriál není klenot animovaného média, ale mě se sequel Legenda Korry líbil o něco víc. Steampunková stylizace mimochodem geniální, no a J.K.Simmons jako Tenzin rules! ()

Gogo333

Pokračování Avatara? Bál jsem se, že to pokazí, ale vyhlížel jsem ho. Nakonec se ukázalo, že se povedlo. Korru teda moc nemusím, ale příběh je dobrý a příjde mi to akčnější než původní Avatar. První série s Amonem byla perfektní a hlavně Amon byl výborný záporák. Druhá série mě už tolik nebavila a ty duchové mi tam moc nesedí. Ale přeci jen jsem si našel něco, proč koukat. A to byla Eska. Když jsem ji poprvé uviděl, tak jsem si řikal, že taková Aubrey by byla fajn jako její hlas. Když promluvila a slyšel jsem Aubrey moje srdce zaplesalo. Tipuji, že Aska ji byla napsána přímo na tělo. Jsem zvědav s čím příjdou ve třetí sérii. S1:85%, S2:75% ()

Adasin

Legenda Korry pro mě byla jako celek nejprve mírným zklamáním, protože se nejedná o uzavřený jasně daný příběh, kde všechny série postupně směřovaly k finálnímu souboji s tím největším záporákem, tak jako tomu bylo u Legendy o Aangovi. Tady je každá série dost jiná, záporáci se střídají, prostředí (a i lokace - což oceňuji, protože tak můžeme zase víc poznat svět Čtyř národů) se mění... akorát hlavní hrdinka se s výjimkou první série i přes řešení různých (vnitřních i vnějších) konfliktů nijak výrazněji neposouvá a je pořád tak trochu arogantní fracek. Ale má i světlé momenty, to musím uznat, a přece jenom není cvičený mnich tak jako byl Aang ;-). Ještě že je zde mnoho dalších postav a dění okolo. Korru jsem tedy docenila až po přijmutí nebo možná spíš smíření s těmito fakty. I přes ně jsem si totiž sledování Legendy Korry opravdu užívala (tak jako u původního Avatara) a všechny epizody padly během dvou volných odpoledne jako nic. Nemohla jsem se nabažit svého oblíbeného světa, i když prošel různými změnami. Díky časovému posunu a novým technologiím ten svět možná ztratil něco málo (málo, protože duchové o sobě opět dávají vědět) ze své magičnosti, to ale zase vynahrazuje stylové steampunkové prostředí. Animace je oproti původnímu Avatarovi hezčí, hudba mi naopak přijde o trochu lepší v původním Avatarovi (to ale neznamená nějak výrazný kvalitativní pokles), s akcí je to tak nastejno, i když možná bez letadel a aut to bylo zábavnější... Než se dostanu k jednotlivým knihám, vrátím se ještě k postavám: hodně jsem si oblíbila Asami Sato (sympatická, dobrá povaha, drsňačka trochu jak Paige z Tron: Povstání), Lin Beifong (je vidět, že je to dcera Toph, jen bez vtipů a slepoty), Jinoru, Bolina (místní Sokka, já vím) a neskutečně roztomilý Pabu (místní Momo) + návrátilce z původního seriálu (hlavně Zuko a Toph rules). -------------------- KNIHA PRVNÍ: VZDUCH - první kniha je podle mě suverénně nejlepší ze všech knih a rozhodně moje nejoblíbenější. Uhranula mě tak jako původní Avatar. Boj proti rovnoprávným a tajemnému Amonovi je z celého seriálu nejtemnější, čímž nemyslím pouze barevné filtry, a nejvyhrocenější. Navíc tohle téma nerovnosti mezi vládci a nevládci je ze všech sérií nejzajímavější a člověk si zde uvědomí, že se v Legendě o Aangovi tohle téma explicitně neřešilo (nakousnuto ale bylo díky Sokkovi). Boj o vládu nad městem je často vyhrocený tak, že mnozí musí udělat pěkně hnusné věci a ušpinit si ruce - podvody, únosy, pokusy vraždy... Backstory Amona se mi hodně líbila, motivace byla uvěřitelná a spor s bratrem tomu dodal skvělé emoce. A opravdu potěšily flashbacky s Aangem a starou partou! Vypíchla bych ještě linku s Asami a jejím otcem, ta byla fantasticky napsaná. Tahle kniha se mi líbila tak moc, že jsem jí odpustila i tu epizodu věnovanou především milostným vztahům (žádná vyloženě taková epizoda v legendě o Aangovi nebyla, tam se ohledně těchto záležitostí klouzalo pouze po povrchu. Kdyby se tahle kniha rozložila do tří knih po dvaceti (ne pouhých dvanácti!!!) epizodách, jako měly knihy původního seriálu, a Amon byl hlavní záporák celého seriálu, byla bych štěstím bez sebe. Takhle musím při hodnocení brát v úvahu i zbylé tři knihy. ------------------- KNIHA DRUHÁ: DUCHOVÉ - tato kniha je po vynikající první knize naopak nejhorší z celého seriálu (s výjimkou naprosto vynikající dvojepizody "Počátky", která mě dostala do kolen). Nabízí totiž nejvíc rozčarování a pohlavků fanouškům původního seriálu. Nejen že se po první sérii zásadně mění prostředí a způsob vyprávění, ale také se zde překopávají i zákony o fungování světa duchů a lidí a o spojení mezi nimi. Akce i souboje jsou opět oslnivé a kvůli menšímu počtu epizod než u knih původního seriálu není čas vydechnout, ale ani to nedokázalo ony rozpaky spolehlivě přebít. Ještě, že se tu objevili Varrick a Zhu Li a Desna a Eska + samozřejmě můj oblíbenec Zuko. ------------------- KNIHA TŘETÍ: ZMĚNA - třetí kniha je pojmenována opravdu trefně: "Změna." Po pestrobarevném řádění s duchy se vracíme do normálního světa. Duchové ale zůstávají a někteří jsou fakt ultra roztomilí. Dále se objevují noví vládci vzduchu, které jsme dosud ve větším počtu mohli vidět pouze ve flashbacích v původním seriálu. Popravdě jsem tenhle twist nečekala, ale jedná se o rozhodně zajímavý nápad. No a s nimi přichází (opět) nový záporák Zaheer (po Amonovi druhý nejlepší ze seriálu) a jeho Rudý lotos snažící se Avatara dostat. I tahle kniha je dost drsná, Zaheer a spol. se s tím nemažou. Potěšilo i představení a zapojení Metal Clanu do hry + další potomci Toph. Vládci kovu jsou hodně dobří. A epické finále hodně připomíná finále druhé knihy z Legendy o Aangovi (a v obou Avatar dostane pořádnou čočku). -------------------- KNIHA ČTVRTÁ: ROVNOVÁHA se už od předchozí série (naštěstí?) neliší tak moc, aspoň co se prostředí týče. Záporačka mi tu připomíná Ozaie z původního seriálu, taktéž má ambice s pomocí pořádné zbraně ovládnout svět a taktéž využívá Avatarova oslabení, jen je míň sympatická než Ozai. Občas předvídatelný děj (ano, opět) zachraňují akční scény a Toph. Konec je dost zvláštní. ------------------ Vlastně bych chtěla ještě další pokračování, ale zatím o ničem kromě hrané verze původního seriálu nevím. P.S.: Už to tu sice někdo psal, ale ten nápad s rekapitulací děje v podobě filmového magazínu je úžasný, akorát by ho občas neuškodilo trochu zpomalit ;-). 8/10 () (méně) (více)

sirien

Je to dobrý, ale bolí to. Je strašně cítit, že autoři nemají jasnou celistvou vizi, aby udělali další ságu a 12 dílů na sérii je málo - všechno to působí hrozně jako z rychlíku (zejména vztahy postav). Jinak to má všechny tradiční klady - zajímavé postavy (mnohé se mi dokonce líbily víc, než jejich "obdoby" z původního Aanga), promyšlený příběh, krásné vykreslení (dobově hodně posunutého) světa, humor, vážnost... jen je prostě hrozně cítit, že to je celé jen sbírka "útržků", což proti původní sáze těžko obstojí. Přitom některé nápady tam jsou úžasné a klidně by na celou ságu vydaly a spousta věcí (např. příběh stvoření Avatara) nádherně dokreslují původní sérii. ()

Luksa

Obrovská očekávání, která byla bezezbytku naplněna, První dvě řady se povedly náramně a servírují snad všechny ingredience, jež jsem si oblíbil u předchozího Avatara - humor, bravurní akce, dobře napsané postavy, propracovaný příběh a hlavně svět, který je skvěle vymyšlen. V první řadě sice platí, že svět je město a město je svět, ale hodně pomáhá posun k steampunku. Druhá řada se zase hlouběji ponořuje do mytologie a původu vzniku avatarů a divák se tak dozví mnohé cenné informace, závěrečné díly si co se týče epiky mohou podat ruku s koncem původního Avatara Aanga. Hlavně však dokazuje, že tvůrci mají vše velmi dobře promyšlené. 90% ()

• Aang je první známý avatar, na kterého bylo použito ovládání krve. (Azurovydrak)
  • Amon, jméno maskovaného vůdce klanu Equalistů, radikálních revolucionářů operujících v Republic City, lze přeložit jako "skrytý". (Conspi)