Blade Runner (1982)

Jestli ve filmu existuje něco jako objektivní dokonalost, Blade Runner k ní má asi vůbec nejblíž. I kdybych se snažil sebevíc, na Ridleyho veledíle nenajdu jedinou chybu, naopak, ať se zaměřím na cokoli, jako tolik přede mnou mám chuť vášnivě pět chválu. Proč mi přesto film nepřirostl k srdci pro mě proto asi bude navždy podobě neřešitelná záhada jako Deckardův původ.

Bling Ring: Jako VIPky (2013)

Trailer sliboval spíš teen komedii pod vedením vynikající režie, jenže Sofia Cappola se vydala jinudy. Ústřední pětice dětí je zatraceně kůl'n'seksy a klubová hudba jim hraje do noty, ale stylem Bling Ring připomíná spíš skoro dokumentárně laděný festivalový film pro úzké publikum, kterým není ta cílená povrchní Californská mládež, jako spíš my nerdi, kteří se takovému životnímu stylu smějeme a zároveň jim ho tak trochu závidíme. Výsledek pak není ani ryba ani rak protože mu chybí náboj svižného teen filmu, který by pomohl se přenést přes ty účelově plytké postavy (kromě překvapivě uvědomělého Marca), přesto je tak nějak sympatickej a já si svoje skřípání zuby vlastně užíval. P.S. Výbornému soundtracku chybí snad jen toto.

Blondýna na předpis (2014)

Trainspotting po americku, a tedy i bez drápů, kterými by dokázal diváka nějak podráždit nebo se mu zarýt do paměti. Od začátku do konce se neobjeví žádný pořádný vtip, a tak jediné co opravdu potěší, je narušení idylky amerického maloměsta a skvělý pilulkový trip v prostřední části filmu. Jako vždy dokonale sympatičtí Sam Rockwell a Olivia Wilde zbytek utáhnou jen tak tak, protože ač vyloženě neurazí, zbytek filmu je prostou rutinou. Jako svižné odpočinkové kratochvíli se tomu ale nedá nic vyčítat.

Bluebeard (1944)

Jako drama by se možná dal Bluebeard prezentovat jako průměr, jako hororovému thrilleru mu ale chybí jakékoli napětí nebo neznámo. Jeden sympatický herec prostě nemůže zachránit celý film trpící úděsným obsazením, otravnou hudbou, levným zpracováním a nezajímavým scénářem.

Bod obnovy (2023)

Českosti se v českém filmu asi nezbavíme. Je to dobře, protože to tvorbě dává specifický vibe, nebo to naopak ukazuje na provinčnost místní tvorby? V tomto případě bych se přiklonil spíš na druhou stranu, ale Bodu obnovy to neškodí tak, jak by mohlo. Nakonec je z něj totiž solidní Blade Runner počesku, nechybí v něm žádné klišé, které se ve sci-fi krimi za půlstoletí profláklo, ale vše předvádí tak řemeslně dobře, že snad ani nemůže urazit, navíc ve své depresivní šedosti i jednou dvakrát překvapí solidním vtipem. Snad jen ta představa, že česká auta ve 40. letech pořád vypadají jako oktávky, byla na mé křehké city moc depresivní.

Bod zlomu (1991)

Povedený a nestárnoucí blockbuster. Především mezi akčními filmy je minimum hitů které po desíti letech nevypadají komicky. Sázka na prvoplánový efekt adrenalinových sportů a rebelského životního stylu surfařů se však vyplatila a Katherin Bygelow se jeden takový nestárnoucí kus podařilo natočit. Snad bych se ani nebál Point Break zařadit mezi nejlepší akční thrillery vůbec, nebýt neskutečně protivného Keanu Reevese, jehož přítomnost naštěstí vzdy kompenzuje buď odzbrojující Patrick Swayze (mimochodem nejspíš ve své životní roli) nebo typicky polo-sympatický Gary Busey.

Bohové se zase zbláznili (1993)

Skvělých kvalit prvního dílu určitě tento čínský počin nedosahuje, ale snaží se jej vykrádat jak to jenom jde. Většinou se mu to sice nedaří, ale tam kde ano, dosahuje film téměř kvalit svého předchůdce. Několik skvělých scén sice film nezachrání, nakonec jsem se ale přece jen u křováka ve městě bavil.

Bojovníci severu: Sága Vikingů (2014)

Nadšení do vikingské tematiky se autorům nedá upřít, jenže co s ním, když ze seveřanské ságy díky pravděpodobně vlemi chudému rozpočtu zůstal akorát plytký turistický výlet několika maníků v parádních kostýmech po skotské vysočině? Hloupý, několikrát i nesmyslný scénář spolu s nezajímavými postavami navíc i tomuto nadšení podkopávají nohy, takže přestože samotná akce vypadá obstojně, pachuť tvůrčí bezradnosti kazí dojem i z ní. Obzvlášť při konfrontaci s atmosferickými Vikings. A ani ti Amoni už nejsou to, co bejvávali...

Bonnie & Clyde (2013) (seriál)

Vždy zamrzí, když jsou upoutávky lepší, než výsledné dílo. Pokud tak tomu ještě je u tak vděčného tématu, jakým zločinecko-celebritní dráha Bonnie a Clyde bezpochyby je, zamrzí to dvojnásob. Trojnásob s takto skvěle obsazenou titulní dvojicí a třešničkou s tváří Williama Hurta navrch. Tříhodinovou minisérii totiž vyloženě stahuje ke dnu přihlouplý a k uzoufání nudný scénář a ani do očí bijící levná televizní produkce A&E ničemu nepomáhá. S hodnocením nakonec nejdu níž ani tak kvůli kvalitám celkového počinu, jako kvůli perfektním klipům a trailerům, které si z něj berou to nejlepší. Přesto je to docela hořké zklamání.

Bourneovo ultimátum (2007)

Greengrassův vrchol série co se napětí i akce týče, ultimátum Bourna vzhledem ke svému původu a zároveň největší propad Gilroye co do charakterů postav. Že začíná zosobnění dokonalého špionského filmu je jasné už po prvních minutách. V centrále Echelonu to žije snad ještě více než na London Waterloo Station, a právě v Anglii startuje Bournovo (málem) poslední tažení za svobodou. Jak výborně ale funguje neustávající napětí a celková zápletka, tak nuceně působí chování různých postav. Korunu bohužel dostává postava Nicky - krásná a sympatická, ale do příběhu zbytečně napasovaná postava, která by si zasloužila mnohem přirozenější roli. Hlavní je ale přece jenom samotný Bourne a ten v průběhu své série vykvetl do dokonalosti. Extreme ways I know move apart the colors of my sea, a perfect colored me.