Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Krimi
  • Sci-Fi

Recenze (826)

plakát

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022) 

Oproti předchozím dvěma dílům se podařilo udržet digibordel aspoň relativně na uzdě. Jenže jeho absence ještě film nedělá a naopak oproti prvním dvěma zvířatům už došlo k úplnému zanevření na jakýkoliv scénář, a tak zůstal jen bordel náhodných událostí, které spolu nijak nesouvisejí a, co hůř, k ničemu ani nespějí. Kdyby to nepůsobilo jako tak nepokryté ždímání úspěšné franšízy, klidně to mohl být arthousový dada experiment. Takhle celá trilogie skončila spíš jen jako ex...ment. P.S. Nejsmutnější je fakt, že by Yatesův štáb snad dokázal natočit zajímavý film, jenže Rowling sama evidentně nechápe význam svých slov když postavám vloží do úst hlášku "Do what is right, not what is easy", což se nazdory všemu přesně stane. Snad jí tedy někdo ta slova vyloží a donutí ji konečně nastoupit do důchodu.

plakát

Twilight sága: Zatmění (2010) 

Z hovna bič neušije ani sebevětší umělec. Nevím, jestli je problém v nastolené depce a pofňukávání mezi zasmušilým Edwardem a polonahým Jacobem z New Moon, nebo v samotné předloze. Ani David Slade ale nedokázal z materiálu vyždímat nic víc než pejzy Roberta Pattinsona a ne-úplně-k-smíchu akční scény. Takovej vroubek na filmografii mu ale rozhodně nezávidím.

plakát

Duna (2021) 

Hodnocení 14/10, objektivně by to bylo na 15 kdyby film měl tak o osm hodin víc (třebaže by sledoval stejný zlomek děje). Jinými slovy totální nadšení z úplně každé vteřiny a na jakkoli věcnější komentář se snad zmůžu až po další projekci. IMAX nutnost.

plakát

Zpráva (2020) 

Překvapivě solidní holocaustový výlet, ač je trochu škoda, že Auschwitz vypadá trochu jako perfektně uklizený dětský tábor. Otazník zůstává stát hlavně nad roztěkanou kamerou, kdy se roztřesené handheld podivnosti jednu chvíli objevovaly úplně náhodně, a jindy naopak perfektně zachytávaly stav hrdiny. Single-shot závěr je ale naprostá lahůdka.

plakát

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018) 

Teď už jen naprostý digitální maglajz, který spíš než to, co všechno je možné udělat s velkým rozpočtem, ukazuje jak málo CGI efekty za posledních 30 let pokročily. Navíc nejspíš Rowling i Yates vlivem minulých zcela ztratili soudnost. Co kdysi pod jejím perem začalo jako kouzelná pohádka a postupně s jeho přičiněním docela přirozeně vyrostlo v přepálený epos, je teď už jen nesmyslná telenovela, která působí jako by neexistující a snad pod všech myslitelných stránkách nepovedenou knižní sérii o 2000 stránkách kondenzoval do jednoho celovečeráku... a výsledek nemohl dopadnout jinak než jako průser. Být to animák, budiž, pokrčil bych rameny a celou spin-off sérii bez sebemenšího zájmu ignoroval. Takhle mě vytáčí k nepříčetnosti paradox, kdy se nedokážu přenést přes to, že jsou Fantastická zvířata dost ubohý cashgrab, a zároveň má série kvůli Deppově průserům nejasnou budoucnost (protože i ten nejhorší příběh si zaslouží dopovědět). Výsledkem je teď jen to, že se má nedávno zažehnutá pottermánie mění v čirý hejt. Gratuluju WB.

plakát

Atypický (2017) (seriál) 

Málokterý seriál si laťku tklivé feel-good komedie udrží celou sérii, natož rovnou čtyři. Atypical se podařilo nejen toto, ale ve stejném tónu i příběh včas uzavřel bez toho, aby zabředl do sebevykrádání. Takto se může řadit mezi tu hrstku seriálů, které jsem ještě i dnes schopný a ochotný bingovat. Inu, má to ve jméně, asi jsem se typického poklesu kvalit vážně bál zbytečně.

plakát

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004) 

Ze čtyř dílů knižní série, kterou jsem záhy po premiéře prvního filmu série přečetl, je Vězeň z Azkabanu ten, na který vzpomínám v nejlepším, jeho adaptace však vyšla v době, kdy jsem z Harryho tak nějak vyrostl a už jsem se k němu nedokázal vrátit. A přestože právě Cuarónův díl dodnes provází pověst nejlepšího filmu v sérii, nedokázal jsem se dostat ani k němu a tak mi ujel vlak celého zbytku pottermánie. Potterhead už ze mě sice asi nikdy nebude, nicméně pověsti tento film dostál (and then some). Oproti pohádkové zakonzervovanosti prvních dvou dílů dokáže svou originalitou a šmrncem stát na vlastních nohou, zároveň zvládnul rozšířit Bradavice za stěny školy a přilehlý hájek, postavy konečně vyrůstají a začínají získávat třetí rozměr, a při tom všem Cuarón perfektně balancuje mezi vtipem a napětím, lehkostí i temnotou. Dojmy se vlastně málem jedna ku jedné shodují s Empire Strikes Back, a následuje je i obava, že zbytek série půjde kvalitou ve šlápějích filmové série Star Wars.

plakát

Harry Potter a Tajemná komnata (2002) 

Navzdory tomu, že má film málem tři hodiny, se plácá od ničeho k ničemu, z nějakého důvodu přitom stále nedokáže zpodobnit každodenní školní život v Bradavicích, a nakonec bez větší expozice prosviští rovnou k hadímu finále. Sympatický Tom Riddle a jeho deník, které si z knihy pamatuju nejživěji, tak z nějakého důvodu přijdou a zmizí během několika nepřesvědčivých minut. Chamber of Secrets je poslední film Potterské série, který jsem viděl už při jeho premiéře a ačkoliv si nepamatuju, že bych z něj byl onehdá zklamaný, nakonec tedy vlastně není divu, že jsem už po něm neměl chuť čekat na filmová ani knižní pokračování. Navíc je mi dost líto zbytku Harryho školního ročníku, obzvlášť tento film působí tak, že ten kdo nebyl vyvolený nebo jeho nejlepší kamarád, si Bradavice vlastně moc neužil.

plakát

Harry Potter a Kámen mudrců (2001) 

V jednoduchosti je síla. Filmový Kámen mudrců mě uhranul při premiéře tak, že jsem vzápětí přečetl všechny (4) tehdy česky dostupné knihy, a obstál i při prvním návratu k sérii po dvacíti letech. Zpětně je to sice až komicky plné pohádkových stereotypů ale ta obstarožní nevinnost má i dnes své kouzlo. Nutno dodat, že bych už dnes ocenil víc prostoru věnovanému samotné školní docházce, ale po takové době můžu jen těžko zhodnotit, zda oproti knize zůstaly nějaké nevyužité scény. Nicméně na to, že výrostci vlastně přebývají v kouzelné internátní škole to vypadá, že té školy moc nezažívají.

plakát

Assassin’s Creed (2016) 

Kdo to říkal, že pořád nevznikl dobrý film podle herní předlohy? V kontextu herní série mišmaš jednohubka se zesloněným scénářem, který má víc děr než ementál. Jako samostatný film, který si bere inspiraci kde se mu zlíbí, a zároveň plní fanouškovské fantazie ale prakticky bez chyby. Pobavily ale dojem kazily snad jen skřípající hlubokomyslné průpovídky a střih občas si asi hrající buď na Refna nebo Sergia Leoneho. Akce i spád mimo ni ale fungují, a mimo jiné i kvůli obsazení proto neúspěch filmu zpětně dost mrzí.

Ovládací panel
13. nej uživatel Velká Británie
35 bodů

Reklama

Reklama