• Krátkometrážní

Cesta z města (2000)

Cesta z města jednoho obrýleného programátora Honzy je docela uhozená. Poměrně jsem sázel na herecké obsazení, když už děj za moc nestál, ale to dost podléhalo slabému režijnímu pojetí. Nejvíc to měla být komedie, ale veškeré vtipy se rozutekly asi do lesa. Příběh pak nějak nudně doklopýtal do svého konce a celý film rychle vyšuměl. Pochopitelně v příběhu nechyběla konfrontace muže z města se "zaostalými" venkovany. On, který používá vyspělou počítačovou techniku, najednou má před sebou Bolka Polívku v "jézédáckém" ohozu a má se zabíjet prase. To byla jedna z těch lepších scén, ale jinak nuda a šedivá filmová oblaka. Tomáš Hanák už také zahrál lépe. Pokračování snad ani vidět nepotřebuji. Klady: námět + barvité leporelo místních venkovanů. Zápory: film nemá parametry pro kino a vypadá jako levná televizní hra - slabé režijní pojetí - uhozený a nudný děj - žádná vtipná scéna - řídký příběh se zdlouhavým natahováním - divná žánrová nevyhraněnost - nevyužitý satirický podtext - film vyšumí naprosto do ztracena. 20%

Bones (2001)

Kdo si přečte obsah distributora filmu by mohl být překvapený zdejším nízkým hodnocením. Jenže tentokrát slabé hodnocení plně vypovídá o nevalných kvalitách tohoto nepodarku. Nejhorší je, že si pár minut po skončení filmu na něj ani nevzpomenu a nevybaví se mně jediná scéna filmu, která by stála za to. Kontroverzní rapper Snoop Dogg hrát moc neumí, ale klidně se dá prohlásit, že tentokrát nebyl nejhorší. Všechno v tomhle filmu, který osciloval mezi slabým thrillerem a ještě slabším hororem je dokonale zpackané. Klady: ocenit se dají herci, že do toho vůbec šli + potenciál Zápory: převažuje nuda -nepovedené hororové scény - směšné pokusy o napětí - uhozené herecké výkony - neschopnost natočit kloudně jedinou scénu ve filmu - nelze si vybavit žádnou scénu z filmu - blábolivé dialogy - amatérsky pojatá režie - to jak se snímek bere vážně vyvolává smích - nulové napětí - zcela zabitý potenciál. Mé hodnocení: 20%

Otčím III (1992) (TV film)

Třetí díl razantně změnil syžet předchozích dvou dílů a s novou koncepcí přišel i nový představitel hlavní role. Robert Wightman se v žádném případě nevyrovnal skvělému O´Quinnovi, ale nějak zvláštně se mu podařilo s dějem filmu seznít. Přidalo se výrazně na tempu, přibylo brutálních scén, ale vyprázdnění námětu už zde bylo znát. Třetí díl už přišel jen s televizní produkcí, ale i to se dalo přežít. Několik scén je dobrých a brutálních, ale Terry O´Quinn tady přece jen citelně chyběl a to se podepsalo na celkovém výsledku, který bych označil za velmi snaživý. Klady: nová koncepce cílí na dynamičtější a brutálnější pojetí + poměrně schopná režie + přidalo se na tempu + nějaká originalita se také najde + překvapivý zvrat + televizní pojetí nebylo příliš znát. Zápory: nový představitel se přece jen nevyrovnal původnímu - odbourala se psychologie hlavní postavy - převládá pocit vyždímaného námětu - překombinovanost děje. Mé hodnocení: 60%

Otčím (1987)

Psychopat Terry O´Quinn do každé americké rodiny. Poměrně solidní a stáří popírající snímek s prvky hororu než čistokrevný horor vypráví příběh muže, který propadl vlastní obsesi. Vetřel se do rodiny, působil důvěryhodně, ale jednou na něho musela prasknout jeho temná minulost. Nyní už není cesty zpět a svoji misi musí dokončit. Mně zklamalo, že film se poměrně dost vlekl a než v něm došlo na očekávané a od počátku předvídatelné odhalení pravé identity hlavní postavy, tak to ve filmu zabralo dobrou polovinu stopáže. Terry O´Quinn ve své životní roli podává skvělý výkon. A nějaký pokus o vykreslení psychologie charakteru psychopatické osobnosti tady je rovněž. Další díly už jen celkem recyklovaly námět a tahle úvodní část trilogie byla asi nejlépe natočena a je tedy nejpovedenější. Klady: Terry O´Quinn jako psychopat Jerry Blake podal svůj životní výkon + osmdesátá léta jsou z filmu silně cítit + zkušená režie + zajímavý námět + snaha o nejednorozměrnost hlavní postavy + gradující napětí. Zápory: film se v první polovině vleče - divák dokáže předvídat vývoj děje hodně dopředu - absence většího momentu překvapení - víceméně průměrné vyznění. Mé hodnocení: 60%

13. komnata - 13. komnata Karla Schwarzenberga (2013) (epizoda) odpad!

Trezorový díl Krkonošských pohádek (alternativní konec). Krakonoš velmi rozezleně: "Trauntenberku, to ti povídám, ještě jednou mně s Kalouskem vlezeš do revíru krást zvířátkám seno, tak něco uvidíš!!!" Schwarzenberg za "totáče" s krycím jménem Trautenberk zareaguje asi až po pěti minutách velmi ospale: "Já jsem se tam šel jenom vychrrrrápat". Právě jste sledovali alternativní konec dílu "Jak Schwarzenberg s Kalouskem kradli zvířátkům seno na zimu" z večerníčkovského seriálu, který se v televizi nikdy neodvysílal. Klady: nevedeme. Zápory: kníže Imbecil, ale nutno přiznat, že, z těch idiotů, co se hrnuli na Hrad, jsem si nevybral, jeden větší zloděj a zkurvysyn než druhý. A je mně u prdele, kdo tam je, anebo není. A tak tohle moje prohlášení berte jako plus. 0%

Sinister (2012)

Horor s "áčkovými" parametry, ale s málo vychytanou dramaturgií a s chabým finále. Scott Derrickson takové filmy točí. Něco zlověstného visí ve vzduchu a slavný kontroverzní spisovatel chce o tom sepsat svoji příští knihu. Pokud možno, tu nejlepší. Už je to přece jen deset let, co o sobě dal literárně vědět, a tak je na čase svoji stagnující kariéru oživit. Ve svém příštím díle se nechá inspirovat několika skutečnými případy, zřejmě okultních vražd zachycených na letitých autentických nahrávkách, na kterých došlo k vyvraždění celých rodin. Se svojí rodinou se při té příležitosti záměrně nastěhuje do domu, kde podle pásek nalezených na půdě, došlo před domem k oběšení členů početné rodiny, ale tuhle skutečnost před svojí rodinou úzkostlivě tají, než to vyjde najevo a celé tohle martyrium ho naplno pohltí. A spolu se zaníceným Ethanem Hawkem budeme pátrat, kdo tyto autentické nahrávky pořídil. Film pak zhruba probíhá následovně: Ethan si promítá autentické nahrávky vražd anebo chodí v noci po domě a vždy ho něco, nebo někdo vyděsí, jeho syn trpícími nočními běsy zalezlý v krabici, nebo v houští před domem, jeho malá dcera maluje po zdech, jeho manželka mu vznik nové knihy vyčítá a do toho všeho pravidelně vyskočí obstarožní bubák, aby byla nějaká legrace. Občas převládal u mě podobný pocit jako u nedávné Ženy v černém (40%) a Insidious (40%), ale tady bych vyzdvihl především vynikající práci s temnou atmosférou, působivou kameru a opravdovou snahu vyděsit diváka. Ethan Hawk občas překvapivě z role vypadl vlivem nedostatečně vychytané dramaturgie. Pochopitelně zde nebudu spoilerovat s pointou, ale oproti její kvalitě, šlo chabé finále. A svádět to všechno na "boogie voogie" bubáka, by bylo snadné. Nižšímu hodnocení tenhle horor unikl jen o vous Ethana Hawka, ale nenudil jsem se. Klady: krásně nervní a temná atmosféra rozlévající se celým filmem + Ethan Hawk navzdory jeho občasným výpadkům z role + snaha o originální pojetí + velké množstvíl lekaček + několik scén je skvěle natočeno(např.promítání pásků+ těkavý rozhovor spisovatele s policistou) + zdatná režie + sugestivní kamera + zajímavá pointa + nenudil jsem se. Zápory: nevítaný výskyt téměř "céčkových" atributů - nekompaktní dramaturgický ráz - poměrně anorganické spojení několika hororových subžánrů - některé scény do filmu nezapadly tak, jak režisér zamýšlel - "béčkově"a obstarožně pojatý bubák - občasné logické zkraty - svetr Ethana Hawka - poněkud chabé finále. Mé hodnocení: 70%

Chůva v akci (2010)

Asi se nikdy nestane, abych filmu s Jackie Chanem napálil plný počet. Ani tenhle film nijak nevybočuje z jeho americké anabáze. Chan stárne a jeho dřívější "gumové" eskapády už dávno vzaly za své. To samé platí o ději, který je jednoduchý a úderný jako máchnutí plácačkou na mouchy. Zpočátku jde příběh jako vždy na oko cestou opačnou. Děti muže ze sousedství v oblibě moc nemají, tedy v tomto případě jedno ze starších dětí, ale jejich mámě se zamlouvá. Pak už se ničeho překvapivého nedočkáme. Agent tajné služby s utajenou identitou dostane na starost hlídání dětí, zlikviduje nájezd padouchů a všichni si padnou kolem krku. Dost obehrané schéma. A jak je u Chanových filmů zvykem, v titulcích následují zkažené scény. Chan v podstatě žije z průměrných až podprůměrných filmů. A jako chůva se poměrně osvědčil. Klady: zpočátku film vypadá jako dobrá komediálně akční jízda + poměrně dobré herecké obsazení + Levant se v komediálním žánru orientuje. Zápory: akčních scén je pomálu - recyklovaný a schematický scénář - Jackie Chan už není pružný jako dřív - silně předvídatelný vývoj děje - nečekaně málo nápaditá choreografie akčních scén - průměrné vyznění. 40%

S ledovým klidem (2012)

Ledově neklidný thriller s prvky vypjatého špionážního dramatu. Budoucí představitel Supermana Henry Cavill má z toho nervy na dranc. Původně chtěl totiž strávit poklidnou dovolenou se svými rodiči na jachtě ve španělském středozemí, ale všechno je najednou jinak. Jeho rodinu unesli, tátu mu následně zastřelili před očima, má na krku vraždu policisty a v madridských uličkách po boku své nevlastní sestry, o které ještě před malou chvílí neměl ani nejmenší tušení, bude muset prchat před pronásledovateli a bojovat o holý život. Ve hře je kufřík s cennými vládními tajnými informacemi o který mají zájem nejen Izraelci, otcova temná minulost a stopy vedoucí k Mosadu a CIA. Napínavá akční hra bez zbytečných keců, s přesnou dávkou akce a s kvalitním hereckým obsazením v neokoukané režii, zaplácne nudné odpoledne s ledovým klidem. A co na tom, že největší lákadlo Bruce Willis se zdrží sotva půl hodiny, než ho odstraní ze scény. Klady: žádné zbytečné kecy + akce je rovnoměrně rozložena do úměrné a nenatahované stopáže + sympatické obsazení v čele s kladným Henry Cavillem a mrchou Sigourney Weaver + automobilové honičky a přestřelky v neokoukaných lokacích + dynamická režie + spád + napětí + v akčních scénách není poznat, zda je herec zastupován kaskadérem+ nervydrásající skok z budovy + nervydrásající finální noční automobilová honička + kvalitní dynamický hudební doprovod. Zápory: v přestřelkách kulky nemožně minou, když je cíl na dostřel. Mé hodnocení: 100%

Někdo to rád horké (1959)

Komedie, která má i po tolika letech energii a hýří espritem. Nicméně, klasická převleková komedie až příliš staví na skvělém herectví hlavních dvou protagonistů, které vhodně doplnila Marilyn Monroe, a tahle trojice v pohodě zamázne jednoduchý scénář. Nad jednotlivými až groteskními eskapádami jsem se sice královsky nebavil, ale dobrou náladu tenhle film rozhodně nezkazí. Jak by asi děj vypadal, kdyby to nikdo neměl rád horké. Klady: ústřední herecké duo Jack Lemmon & Tony Curtis se energicky činí + obstojná dávka decentních gagů + šarm klasické komedie + šarm Marilyn Monroe + dobře napsané postavy. Zápory: film nepřijde s ničím výjimečným ohledně děje - naivně vystavěný scénář - horší technická stránka filmu - postupný úbytek gagů - nudné zakončení filmu - poznal bych okamžitě, že jsou to převlečení chlapy. Mé hodnocení: 60%

Abeceda ČT (2013) (pořad)

Vzpomínkový pořad na úspěšné televizní seriály a filmy. Je zajímavé, jak protagonisté po letech vzpomínají a s odstupem času hodnotí své účinkování, i v tvorbě poplatné tehdejší době. Rovněž není od věci srovnat fyzickou proměnu herců a také fakt, že pro některé z nich byla jedna nezapomenutelná role, rolí životní. Dobře odvedená práce. V díle, který jsem viděl se mimo jiné vzpomínalo na seriál Chlapci a chlapy a také na populární televizní filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. Uvidím, co přijde dál. Klady: zajímavé připomenutí televizní tvorby + zajímavé komentáře k rolím přímo od herců nebo režisérů + netradiční mapování divácky úspěšných evergreenů + pořad má dobré tempo. Zápory: možná, že po několika dílech, to začne působit jednotvárně. Mé hodnocení: 80%