• Krátkometrážní

Případ Pelikán (1993)

Případ Pelikán si hraje na dost složitý film, ale jeho strukturu drží především herci a jejich zamyšlené pohledy. Právnický thriller chce být v mnoha ohledech jiný, než jeho spříznění předchůdci, ale nabral si docela hutnou minutáž, která spletitou kauzu kolem atentátníka poslaného na soudce rozmotává velmi pozvolna. Vzniká tak dost prostoru na ukecanou nudu. Za vše pak hovoří finále, kdy se všichni sejdou u jednoho velkého stolu a glosují předešlý děj. Něco podobného si může dovolit seriálová epizoda, ale ne film pro kina. Kdyby se film sestříhal, zkrátil o dobrou půlhodinu, dalo by se počítat se svižnějším vyzněním a možná zajímavějším dějovém spádu událostí. Kvalitní herecká dvojice Julia Roberts & Denzel Washington se snažila, ale mně to zkrátka nestačilo. Zesnulý Alan J.Pakula do filmu instaloval hodně dialogů, děj ničím nerozpohyboval, a pouze v úvodu přišel jeden nečekaný dějový zvrat. Jenže to byl přede mnou celý více jak dvouhodinový film, a vydržte to, když vám tohle téma je, co do předloženého režisérova zpracování, šumák. Mé hodnocení: 40%

Návrat do Modré laguny (1991)

Od počátku je film vystavěn nesmyslně. První díl bohatě stačil a nevím, proč se znovu pouštět do vydojeného námětu. Změnila se ústřední herecká dvojice. Mladá Milla Jovovich & Brian Krause byli na počátku devadesátých let příslibem nových tváří, ale jejich kariéry postupem času nabraly opačný, v Krausově případě nežádoucí směr. Krausovi se předpovídal idol ženských srdcí a to mu vydrželo právě jen tenhle film. Dále už zavadil spíše o podřadnější televizní produkci, výjimku tvoří ještě kino snímek Sleepwalkers podle Kingovy hororové předlohy. Milla Jovovich dlouhou dobu stagnovala, hledala se, ale manželství se známým režisérem a také její herecká nevyhraněnost, jí postupně připravili dostatek zajímavých rolí. Do tohoto filmu oba dobře zapadli, snad se i nějaká vnějšková podoba najde s původními představiteli, ale film strhává především mizivé procento invence ve scénáři a také fakt, že Grahamova režie moc neusiluje o nějaké zlepšení. Vyžívá se v hloupých dialozích anebo nelogickém dějovém pojetí. Když to tak vezmu, vlastně kvalitu nelze kde brát. V tomhle filmu není, romantika funguje na bázi nejpodřadnějších telenovel a ostrov je nasnímán tak, že se spousta záběrů opakuje pořád dokola. Návrat do Modré laguny zabředl do bahna jedné velké neinvenční stupidity. 20%

96 hodin: Odplata (2012)

Ještě ne všichni protivníci byli zabiti, ještě ne všechny účty byly vyrovnány a Liam Neeson tentokrát zpřeláme 96 kostí v těle každému albánci, který jeho rodině bude chtít zkřivit jenom vlásek. Nabušený Liam se vrátil podruhé ve své roli neohroženého bijce "přičmoudlíků" s nekalými úmysly a nyní došlo ke střídání stráží nejen na režisérském postu, ale také se obrátily role ve smyslu hodný vs. zlý, což poněkud divákovi ztížilo, které straně má fandit, protože stařešina baží po pomstě za smrt svých blízkých z prvního dílu a rozhodne se vyhledat agenta se zvláště vyvinutými smysly rovnou v Istanbulu. Zde bych se zastavil u schopností coby špičkového agenta CIA, které byly tentokrát vážně přehnané, protože mimo jiné trefil trasu cesty s kuklou přes hlavu, nebo dokázal předvídat nebezpečí tak, až jsem stěží zadržoval smích. Navíc Neeson tady vypadal poněkud sešle, takže údery, které svým protivníkům tento "sušínka" neomylně zasazoval, bych také bral s notnou nadsázkou či rezervou, a když jsem ho následně viděl v jedné scéně běžet, tak to taky "psalo". Jenže to by stran mých zásadních výtek bylo vše, protože jinak jsem se u napínavého děje bavil více než u prvního dílu. Jeho manželka s dcerou zde dostaly mnohem větší prostor, než poprvé a dobře ho využily. A nápad pomstít se za smrt svých milovaných je tady vyveden velmi neotřele, na čemž nese zásluhu opět Luc Besson, který vedle scénáře, měl také na starost produkci, Režisér Olivier Megaton začíná být v akčním filmu pojem a zde dokázal, že za každou cenu se nemusí podbízet mimořádně efektními akčními scénami a výsledek může být také velmi dobrý. A je. Po suché jedničce přišel výživný nášup. Klady: pokračování je mnohem přímočařejší a údernější + neohroženost Liama Neesona +sličná Famke Janssen + řada střízlivě natočených akčních scén + film se nezaobírá zbytečnými detaily + nepolevující napětí + neotřelé zpracování pomsty z pohledu záporné postavy + dobrá režie + typicky nenáročný "bessonovský" scénář + film rychle uteče. Zápory: Neeson vypadal, že není až tak v kondici - přehnaná přechytralost jeho postavy - Maggie Grace přece jen vypadá starší, než postava dcery kterou hraje - nepříliš zajímavá úvodní, víceméně "rodinná" čtvrthodina - finální střet mohl být lépe vystavěn. Mé hodnocení: 90%

Vyjednavač (1998)

Danny Roman patří k nejúspěšnějším chicagským kriminalistům. Jenže pak se mu parťák svěří, že podle jeho informátora došlo ke zpronevěře dobročinného policejního fondu, a vzápětí je zavražděn. Krátce nato vnikne k Dannymu tým inspektora Niebauma a objeví tu podstrčené účty ze zpronevěřeného fondu a také důkazy o tom, že zastřelil svého partnera. Od dosud úspěšného člověka se všichni odvrátí a ještě to celé nafoukne tisk. Zoufalý muž se zabarikáduje v budově a drží tu jako rukojmí Niebauma, jeho asistentku, práskače Rudyho a velitele Frosta. Odmítá je propustit, dokud nebudou odhaleni skuteční pachatelé. Vyjednavač Chris Sabian se pokouší Romanovi dostat pod kůži a ovlivnit jeho jednání. Jenže Roman jeho strategii a manipulace dobře zná - sám je užíval. Celé město napjatě vyčkává a vyjednávání začíná. A celé to bylo zdlouhavé. nezajímavé a vesměs nic extra nepřišlo. A ze Samuela L.Jacksona a Kevina Spaceyho dělat nějaké akční hvězdy také nepovažuji za právě nejlepší nápad. Levný film, který tápe, jak by zaujal. 20%

Rebelové (2001)

Malé město v českém pohraničí, tři maturantky a tři rebelové, kteří už nechtějí mít s "totáčem" nic společného. Film Filipa Renče je zasazený do horkého léta roku 1968. Spíše než muzikál v pravém slova smyslu, je to film se spoustou písniček, které hrají spolu se šesti mladými hrdiny jednu z hlavních rolí: dodávají filmu důležitou a nezaměnitelnou atmosféru konce šedesátých let. Atmosféru svobodného nadechnutí, která spolu s osudovým zauzlením soukromých a politických dějů tvoří tkanivo tohoto retro-muzikálu, který je také příběhem o lásce, jíž dějiny nebyly právě příznivě nakloněny. Renč si tímhle filmem u mě definitivně vybudoval pozici zajímavě tvořícího českého režiséra, který se nebojí zariskovat s žádným žánrem a umí odvést profesionálně vycizelovaný film, na který natáhne publikum. 100%

Benjamins (2002)

Čekal jsem nabušenou akční komedii s cool hláškujícími černochy, ale nevyšlo to. Miami je totiž jako stvořené pro akční spektákly s hláškujícími černochy, ale to by se to taky muselo umět podat. Režisér černé pleti Kevin Bray vytáhl z druhé ligy ranaře Ice Cube a komika Mike Eppse a obsadil je do akční komedie s áčkovými parametry. První jmenovaný příliš hereckého talentu nepobral a druhý týpek na všechno nestačil, když se film omezil jen na schematické pojetí. Pár přestřelek a výbuchů už dnes taky neohromí při nárocích dnešního diváka kladených na strukturu akčního filmu. Navíc se Bray nechal zřetelně inspirovat stylem kolegy Baye, který ovšem v jeho režii postrádá jakoukoliv vybroušenost. I přes dobrý vizuál a technickou stránku filmu se jedná o akční film, který v ničem moc nevyniká a podobných filmů se jednu dobu točilo jako na běžícím páse. Bray toho před tímto filmem mnoho nenatočil a tak se dalo očekávat, že se bude chtít vytáhnout. Nevybral si však dostatečně zajímavý scénář obsahující něco opravdu originálního a již tedy několikrát neviděného. Mé hodnocení: 40%

Zloděj životů (2004)

Agentka FBI Illeana Scottová má neobyčejnou intuici a umí mistrně vypracovat zločincův psychologický profil. Proto je vyslána do Montrealu, kde místní kriminální tým marně pátrá po neznámém sériovém vrahovi. Zde zjistí, že pachatel si vždy přivlastní identitu své oběti a tím tak po sobě dokonale zamete stopy. Jsou to však právě její nevšední schopnosti, jež agentku zavedou do slepé uličky. Vrah je totiž podobně empatický a podaří se mu její mysl zcela ochromit. K tomu se přidá ještě vzájemná sexuální přitažlivost. Je zřejmé, že režisérovi D.J.Carusovi šlo spíše o atmosféru a styl, než o přímočaré vyšetřování směřující k objasnění zločinu. Čerpání inspirace ze spřízněných temných thrillerů je také poměrně zjevné, ale zase nešlo vyloženě o nějaké napodobování. Navíc Angelina Jolie se ukázala v rouše Evině. Nepochopil jsem sice dostatečně funkčnost zmíněné schopnosti (na mě působila celkem jalově) brát na sebe cizí identitu, ale zvolené postupy v rámci žánru fungovaly dobře, o překvapení nebyla nouze. Finále bylo správně napínavé, jak se na daný žánr sluší a patří. Skvělé herecké obsazení je zárukou zajímavého thrilleru, který moc toužil využít zaběhané postupy a dát jim, pokud možno, invenční podobu. A to se i celkem podařilo. Mé hodnocení: 70%

Zpátky se Sobotou (2012) (seriál)

Pásmo scének známých komiků v šestnáctidílném cyklu. Představí se zde scénky proslulé, známé i ty méně známé a divák si tak zavzpomíná na zábavnou tvorbu, která z obrazovek postupem času vymizela. Luděk Sobota sice jako moderátor působí všelijak, ale jednou z jeho disciplín byl svého času také bavič na plný úvazek a tak se nabízel jako jeden z mála žijících legendárních komiků na post průvodce tímto vzpomínkovým pořadem. Ovšem nemile jsem zjistil, že humorné scénky už dnes tolik nepobaví jako v době svého vzniku. Ale jako ucelená sbírka komiků všeho druhu a jejich humorných výstupů je to dobrá přehlídka, která neprobíhá v pietním duchu. Mé hodnocení: 60%

Salton Sea (2002)

Život Dannyho Parkera se jednoho dne otočil o sto osmdesát stupňů. Je z něj muž závislý na drogách pohybující se ve světě zločinu. Mohl si žít úplně jinak. Za všechno zřejmě mohl osud, který ho přiměl se stavit v motelu, kde probíhala tajná výroba drog. Prokleté místo napadli zabijáci. Výsledkem bylo Dannyho postřelení a smrt jeho manželky. Vždycky však může být ještě hůř a někde možná pro Dannyho existuje místo pro lepší život, anebo taky ne. Vyklubalo se z toho až nečekaně schopně natočené drama pro silné žaludky s filosofujícím přesahem. A tohle spojení si kupodivu ani moc nepřekáží. Pár slabších míst se sice najde a hlavní postava by nemusela hrát na trumpetu, ale jinak se film poměrně vryje pod kůži. 80%

Jedovatý břečťan 2: Lily (1996)

Citlivá Lily odchází studovat uměleckou školu do Los Angeles. Zpočátku dbá své dobré výchovy, kterou jí rodiče vštípili na rodném středozápadě, čímž udiví i spolubydlící. Potom však objeví erotické fotografie a deník bývalé obyvatelky pokoje, dívky Ivy, která měla nebezpečnou schopnost omotat si kolem prstu každého muže. Deník na ni zapůsobí natolik, že se Lily pod jeho vlivem začne měnit. Začne si to sexuálně rozdávat se svým spolužákem a také se svým profesorem a je zaděláno na provokativní edrotický thriller, mohlo by se říct, ale není tomu tak. Tím nejvýraznějším na tomhle filmu jsou odhalené půvaby Alyssa Milano. Film jinak zaniká svým velmi nevýrazným zpracováním a sází na nahou kůži hlavní představitelky. Mé hodnocení: 40%