• Krátkometrážní

Děti (2008)

Jsou Vánoce, svátky klidu a míru. Pohledná Casey (Hannah Tointon) jede se svými rodiči a dvěma malými sourozenci navštívit své příbuzné, kteří také mají malé děti. To ještě nikdo netuší, že se zde rozšířil záhadný dětský virus způsobující u malých dětí zvýšenou agresivitu a vražedné choutky. Víkendový vánoční pobyt se změní v boj o přežití a místo vůně jehličí a cukroví je ve vzduchu cítit pach krve a sníh se brzy zbarví do ruda. Rozjezd tohoto hororu je pomalejší, klidně by se to obešlo bez té půlhodiny prázdných a zbytečných dialogů, ale pak se to rozjede a hned první incident, při kterém o život přijde jeden z dospělých, stojí za to. Představitelé dětských rolí se tváří pěkně zlověstně a dospělé role nehrají příliš známí herci, takže místy jsou herecké výkony zúčastněných poměrně autentické, ačkoliv film neusiluje o nějakou maximální realističnost. Je však zajímavé, jak se s rostoucí dětskou agresivitou vyrovnávali dospělí a jak se velmi rychle měnily vřelé příbuzenské vztahy ve vzájemnou nenávist. To se scenáristovi a režisérovi v jedné osobě Tomu Shanklandu povedlo, ale mohl by ještě zapracovat na dialozích, aby nebyly tolik nudné, občas měl film potíže s tempem. Horory o vraždících dětičkách moc nemusím, ale tenhle britský horor byl jedním z těch působivých a napínavých, co bylo v této oblasti doposud natočeno. K malým dětem se příliš hezky nechoval.

Solomon Kane (2009)

Pěkně naturalisticky vyvedená temná fantasy pohádka jíž na magické atraktivitě ubírá výskyt českých herců, kaskadérů a lesů. James Purefoy už nějakou dobu potřeboval pořádnou roli, ve které by zazářil, a těžko říct, zda se po tomto opusu zbaví statutu hvězdy nižší svítivosti. Příběh muže Solomona Kanea s prokletou duší, svádějícího boj s temnými silami pekelnými, je pro něj jako stvořený, a on se v něm mohl prezentovat jako novodobá akční hvězda, protože bitek, soubojů a fyzicky náročných scén je ve filmu nepřeberně a vyloženě na nich film staví. Samotný Solomon Kane však trpí zásadním problémem. Nelze si při pohledu na něj nevybavit Van Helsinga (může za to i nápadná vnějšková podoba s Hugh Jackmanem) a českého Mrakomora (tvůrci tam propašovali i něco z našich pohádek). Tohle trochu ubírá Solomonu na vážnosti. A že postava nesklouzne až k despektivnímu pojetí, lze děkovat jen a pouze perfektnímu Purefoyovi, který ji ztvárnil s přehledem a nebylo u jeho výkonu co kritizovat. A pak je tady další drobnost. I přestože film má ambice vyhlížet jako "áčkový" spektákl nedokáže ani na chvíli zakrýt svoji "béčkovost". Přispívají k tomu okaté digi triky a kulisy (krajina, lodě na moři, kouř, obloha, pára jdoucí od úst nebo padající sníh), lacinější výprava, výskyt českých kaskadérů a Marek Vašut v záporné postavě, kterého nadaboval zdatný dabér Bohdan Tůma, ale jeho hlas se k Vašutovi nehodí a v neposlední řadě i volba režiséra Michaela J. Bassetta, který je, byl a bude vždy zdatným "béčkařem". Jsou to však jen drobnější výtky a kladů je podstatně víc. Film má působivý začátek a příběh muže, který se dal na pokání, naštěstí vydrží jen do chvíle, než mu zabijí před očima chlapce, se kterým se přátelil. A cesta za očištěním jeho duše se mu otevře, protože je unesena dcera jeho přítele a on za její záchranu obětuje svou duši peklu, aby se vykoupil. Bude ji muset vyrvat ze spárů temného zla a před sebou bude mít mocného protivníka - samotného služebníka pekel Malichiáše. Nuda nehrozí, ve filmu se pořád něco děje, herci a komparzisté jsou správně "středověce" umolousaní. Kdo to má rád "natur", tak si přijde na své. Toho film nabízí vrchovatě. 80%

The Loved Ones (2009)

Sympatický mladík Brent (Xavier Samuel) řídí auto, když mu náhle do cesty vstoupí jiný zkrvavený mladík, strhne volant na stranu a při nehodě zemře jeho otec. Zvláštní, že se v průběhu děje existence záhadného mladíka vůbec neřeší a děj se jen posune o půl roku dopředu. Brent má delší vlasy, chodí s dívkou Holly, ale je do něj tajně zamilovaná spolužačka Lola, s kterou odmítl jít na školní ples. Zhrzená Lola se rozhodne se svým otcem ho unést k sobě domů a tam si na něm "ujetá" dvojka vybije svoje komplexy. Následuje mučení a názorné předvedení širokého spektra využití nástrojů pro kutily, které rozhodně neuvidíte ani v pořadu Přemka Podlahy. Lole bych se pod kladívko nebo vrtačku dostat rozhodně nechtěl a ona si pojem "stát se královnou plesu " vykládá hodně po svém. Překvapilo mě však, že ji nehrála opravdu ošklivá herečka, protože Lola vypadala normálně, ale byla to pěkně vyšinutá blbka, a jak se později ukázalo, Brent nebyl jediný mladík, kterého se svým tatínkem unesla. Slovo "extrém" tady dosáhne nového rozměru v okamžiku, kdy se divák dozví, jak povedená dvojka naložila s mladíky před Brentem. The Loved ones je překvapení z Austrálie, které se zrodilo (asi v pološílené) hlavě scenáristy a režiséra v jedné osobě Seana Byrna, a je docela možné, že něco podobného zažil on sám, pak o tom natočil tento horor. Viděl jsem sice lepší a možná nápaditější horory, ale dobrý výběr herců, několik scén vyvedených do extrému (někdy byly směšné, někdy tolik ne), dobrý výběr hudby a hlavně ústřední písně s působivým textem, plus hodně nevyužitá Jessica McNamee ve vedlejší roli, a nepříliš povedené finále, dávají dohromady celkem působivý horor, z kterého je ale cítit, že se jedná o debut. V rukou zkušenějšího režiséra by možná film vypadal mnohem vyzráleji.

Barb Wire (1996)

Solidní comicsová adaptace s výborně obsazenou Pamelou Anderson hrající vnadnou majitelku baru, která střílí, jezdí na motorce a do toho ji vyhrává podařená skladba "Planet Boom" od jejího ex-manžela a David Hogan to hodil do precizního dlouhého sexy videoklipu. 80%

Reeker 2 (2008)

Duch sériového vraha, který byl za své ohavné zločiny popraven se po letech vrací ze záhrobí v podobě přízraku s plamenometem. Pracuje pro Smrt a má za úkol zlikvidovat lidi, kteří měli zemřít a nezemřeli. Zapadlý motorest s vnadnou blondýnkou (Mircea Monroe), lupičem (Stephen Martines), doktorkou (Valerie Cruz), zástupcem šerifa (Michael Muhney) a starým šerifem (Robert Pine), který vraha před lety dopadl, je ideálním místem k uskutečnění jeho krvavých záměrů anebo to všechno bude nakonec jinak v rámci správné hororové pointy? Jedničku jsem neviděl, ale pokud pokračování příliš neomílalo jeho předchůdce, pak se jedná o poměrně zajímavý horor plný originálních scén, hustého gore a dobrých herců. Jen ten zabiják mohl být charismatičtější.

Touha po pomstě (2010)

Originální a zajímavý film, který je v závěru trochu moc překombinovaný nečekaně podivným zvratem. Deviant, který manželům Landryovým unesl, umučil a zabil jejich malého syna Benjamina, musí za svůj odporný čin náležitě zaplatit. Podle manželů je pro něj jediným spravedlivým trestem ho umučit k smrti stejně bolestivě, jako to on provedl malému Benovi, protože trest 25 let v "lapáku" není pro ně dost adekvátní. Po pečlivě naplánované akci ho unesou v nestřeženém okamžiku při vězeňském eskortu a dopraví do odlehlé chaty hluboko v lesích, kde si na něm "smlsnou". A diváka tak čeká celá pestrá škála mučení zraněného devianta ležícího po autohavárii na stole ve sklepě a než zhebne, tak si párkrát bolestivě zakřičí "au" a bude volat o pomoc. Zajímavý námět, zajímavé provedení, překombinovaný konec a divák v roli soudce. Tak by se dal charakterizovat počin režiséra Roberta Liebermana, který je námětově velmi aktuální, ale nepouští se do složitých řešení otázek, zda takové zrůdy, jako je John Kozlowski, mají vůbec právo na život a rovnou jde přímočaře na věc. Jesse Metcalfe je v roli lékaře a odhodlaného manžela mrazivě přesvědčivý a stejná mrazivá přesvědčivost nechybí ani hlavní hvězdě filmu Erice Christensen, která se postupně přehrává do rolí zkušených matek. Bill Moseley v roli devianta nezklamal a ani nemohl zklamat, protože záporné a rozporuplné role vždy zvládal s přehledem, ale je pravdou, že tady se nijak extra nestačil rozehrát, vzhledem k omezenému prostoru jeho role. Zvláštně tvůrci vyřešili závěr filmu. Neodpustili si závěrečný dějový zvrat, který mírně postrádal logiku a současně byl šíleně překombinovaný. Zanechal ve mně rozpaky a prozradit ho, tak bych potencionální diváky o to překvapení dost ochudil. Rozhodně však jsem uvažoval o plném bodovém ohodnocení, ale závěr byl dost rozporuplný. I přesto je to hodně zajímavý thriller, který nepostrádá myšlenku spojenou s kontroverzním námětem. 80%

Tajemství mumie (2010)

Je libo comics po francouzsku s perfektní Louise Bourgoin v hlavní roli a v režii ostříleného matadora Luca Bessona? Já jsem si ho dal a vůbec jsem nelitoval. Se sympatickou reportérkou Adéle Blanc-Sec se ocitáme v Paříži na začátku 20. století, kdy profesor Esperandieu, vlivem svých experimentů, oživí prehistorického pterodaktyla v místním muzeu a ten, ihned po svém vylíhnutí z obřího vejce, zaviní smrt tří lidí, včetně významného prefekta. Pařížská policie v čele se zabedněným inspektorem Caponim bude mít s případem plné ruce práce, ale vzhledem k tomu, že prehistorické zvíře nedopadli, tak za mříže pošlou nebohého profesora a ještě ho odsoudí k trestu smrti. Následně se s naší hrdinkou vypravíme do Egypta mezi pyramidy, kde v hrobkách budeme pátrat po léku pro její paralyzovanou sestru. Lék nese podobu mumifikovaného lékaře, který v minulosti zázračně oživoval mrtvé. Jenže Adéle si v hrobce splete těla a domů si přiveze mumifikovaného jaderného fyzika. Není to rozhodně tak dobrodružný film, jak praví originální název filmu, ale Luc Besson si s ním poradil skvěle a divákovi naservíroval pořádnou porci gagů a stylizovaně ztřeštěných postav, které nezapřou svůj comicsový původ. Nejvíce mě pobavila scéna, ve které zoufalá Adéle vystřídá několik převleků, aby vysvobodila profesora z vězení. Předvídatelnost děje zde není nikterak vysoká a vždy, kdy už je jako by zřejmé, co v ději přijde, tak z toho film hned zdařile "vykličkuje" a předhodí něco méně očekávaného. Ani tým trikařů neodvedl špatnou práci a snad až na jednu méně povedenou sekvenci (Adéle osedlající ptakoještěra) nebylo na co spílat. Besson sice nenatočil strhující comicsovou adaptaci s překotným dějem, ale povedenou comicsovou adaptaci kladoucí důraz na množství vtipných gagů, zábavných situací a hodných mumií. Nemám větší výhrady.

Miss Plastika: Umění skalpelu (2009)

Zajímavý dokument. Zdatní plastičtí chirurgové vyrábějí krásky na počkání. Mně "artificial beauties" vůbec nevadí.

Předvolba 976 (1988)

Invenční horor o outsiderovi, který, aby ho okolí uznávalo, zaprodá svou duši peklu. A podivné číslo s předvolbou 976 je jen začátek hororového inferna. Postupně zaplatí životem všichni, kteří mu v minulosti ublížili a to včetně dívky pro kterou nebyl dost dobrý. Až na mírně pomalejší rozjezd tento horor šlape, originálními nápady se nešetří a zvolení herci nemají chybu. Robert Englund se ukázal jako velmi schopný hororový režisér a je vidět, že hororům rozumí.

Mumie (1999)

Dobrodružný žánr značně chátrá a Mumie přišla vyplnit obrovskou díru, která zůstala po Indiana Jonesovi. A vzápětí musím zdůraznit, že ani velkolepě pojaté Mumii se nepodařilo Indyho trumfnout, ale pokud upustím od srovnání s ním, pak zde máme solidní dobrodružný spektákl napumpovaný digitálními triky s charismatickým a vtipným dobrodruhem s tváří Brendana Frasera. Záda mu kryje Rachel Weisz a John Hannah. Stephen Sommers ale není Steven Spielberg a z některých scén je cítit nevyužitý potenciál. Množství scén naopak nepostrádá originalitu, dynamický nálet kamery nebo akcí posedlého Frasera. Dobrodružných filmů v klasickém stylu není nikdy dost. A hlavně mělo by jich být víc. Takže filmaři hybaj točit dobrodružné filmy!