• Krátkometrážní

U mě dobrý (2008)

Česká komedie, kterou na motivy povídek Petra Šabacha a podle scénáře Petra Jarchovského natočil Jan Hřebejk, se odehrává v originálním prostředí zahrádkářské kolonie na libenském ostrově, v přilehlém přístavišti a na velkém bleším trhu. Příběh je zasazen na počátek 90. let. Šest přátel, zahrádkářů a rybářů, se schází v malebné přístavní hospodě u mariáše. Letní idylka však končí ve chvíli, kdy se jeden z nich stane obětí skořápkářů, kteří ho oberou o všechny peníze. Jeho kamarádi vymyslí velkolepý podraz a získají zpět kamarádovy prohrané úspory a navíc při tom prokážou odvahu, mazanost i sílu přátelství. Dannyho parťáci po česku, tak by se dala charakterizovat komedie, která srší nápaditostí i výbornými hereckými výkony v čele s Bolkem Polívkem, má sice pomalejší rozjezd, ale v druhé polovině to bohatě vynahradí. 60%

Obsluhoval jsem anglického krále (2006)

Nevyrovnaný film, který servíruje krmi přehledně, ale nijak velkolepě. Ivan Barnev se tak nějak neslučuje s Oldřichem Kaiserem. Řada herců předvádí zajímavé herecké výkony, a takový Martin Huba nebo Petra Hřebíčková snesou ta nejpřísnější měřítka, ale ne už tak celý film. Jednotlivé životní etapy právě neoplývají nápaditým podáním, a některé jsou vyloženě nepřesvědčivé. Ovšem film má své osobité kouzlo, je citlivě natočen, a ne vše je v něm zachyceno maximálně zajímavě. 60%

Invaze (2007)

Zajímavě koncipovaný snímek utrží největší ránu až v samotném závěru, který dost kazí předchozí dojem. Nicole Kidman a Daniel Craig jsou dobří herci a utáhnou i slabší scénář, ale místy je na snímku znát, že vznikal ve zhoršených podmínkách, a střídání režisérů tomu jen nasvědčuje. 60%

Quantum of Solace (2008)

S příchodem Daniela Craiga se výrazně změnilo pojetí celé bondovské série a v započatém novátorském stylu se pokračuje i v Quantum of Solace. Studio pro jeho realizaci angažovalo režiséra Marca Fostera, který natočil dynamickou bondovku s množstvím akčních scén, v nichž převažuje zlomkový střih. Akčně posazený Bond má ve svém rámě krásky Olgu Kurylenko a Gemmu Arterton. Kupodivu už do setkání s nimi nedává své city, jako v případě Evy Green. Bezcitný obchodník s tváří Mathieu Amalrica mu se svojí organizací nadělá těžkosti. S Bondem projdeme nejednu destinaci, akce bude střídat akci a svižněji už to snad ani nešlo. 90%

Baba na zabití (2003)

Mladá dvojice se přestěhuje do krásného dvojpodlažního domu, v jehož horním patře na doživotním výměnku žije zatraceně vitální stařenka. Ta manžele svým vlezlým chováním tak ničí, že oba začnou uvažovat o její vraždě a dokonce si najmou nájemného zabijáka. Já se u této černé komedie bavil, tedy chvílemi, protože scénář je dost nevyvážený a režii si vzal na starost Danny DeVito, který se v tomto žánru pohybuje jako ryba ve vodě. Dočkáme se velmi překvapivé závěrečné pointy, která je celkem logickým vyústěním stařenčina protivného chování vůči novým nájemníkům. Eileen Essell v roli otravné stařenky navíc vydatně přehrávala podstatně slavnější herecké kolegy Stillera a Barrymoreovou. 70%

Válka Roseových (1989)

Specialista na černé komedie Danny DeVito natočil nápaditou komedii a nemalou měrou k jejímu úspěchu přispěli i brilantní herci Michael Douglas a Kathleen Turner, kteří hrají jako o život a celou dobu si jdou po krku, i když jejich motivace zase až tak zřejmá není. Scénář je méně propracovaný, režie nemá chybu. Konec je až depresivní, ale uvědomujeme si, že jsme celou dobu sledovali proklatě černou komedii, která končí smrtí obou protagonistů.

Blonďatá a blonďatější (2007)

Mám rád Pamelu Anderson, Denise Richards už tolik nemusím. Mě to bavilo, protože tento film ukáza, jak je báječné se bavit na úkor druhých, v tomto případě blondýn, a rozhodně to není laciná sonda do hlubin "blonďaté duše". Je to totiž čistá a zábavná kravinka, kterou doporučuji všem, co si myslí, že blondýny jsou tupé. Pamela a Denise dokazují, že si umí ze sebe udělat legraci.

Forrest Gump (1994)

Copak vy nevidíte, jak je od začátku do konce film nepřiměřeně comicsově přehnaný, i když zřejmě úmyslně?! Jak Hanks celou dobu více či méně přehrává?! Nic proti režisérovi Robertu Zemeckisovi, který umí natočit kvalitní snímky, ale co měl znamenat tenhle podivný slepenec?! Třeba scéna, kdy Hanks běží a je stále více zarostlejší a vlasatější, je opravdu nesmyslná, anebo když si třese rukou s prezidentem a potkává jiné celebrity a následně bojuje ve Vietnamu. Moc by mě zajímalo, co se komu na tomto filmu tak líbí, když jde o směsici různých žánrů, které dohromady moc organický celek netvoří. Dabing Vladimíra Dlouhého raději zapomenout. Zemeckis by si měl pamatovat, že ne vždy víc znamená ještě víc. 60%

Mamma Mia! (2008)

Tak asi takhle má vypadat muzikál, který je odvázaný a nebere se vážně. Ovšem tolik kýčovitosti a nevkusu se jen tak nevidí. Herci vesměs sympatičtí. V čele s tentokrát nedobře hrající a krákorající Meryl Streep a stejně tak příšerný zpěv, či spíše nezpěv Pierce Brosnana. Abba není moje oblíbená hudební skupina, a tak ani nevadila poměrně špatná interpretace jejich písní. Kdo příliš neočekává, mohl by být spokojen, a třeba se přistihne, jak si notuje spolu s protagonisty chytlavé songy. 60%

Next (2007)

Podprůměrný film, jenž sliboval akci, ale v celém filmu je jen jedna s padajícími kládami a u toho strašný (rozuměj směšný) výraz Nicolase Cagea. Lee Tamahori je akční specialista, ale nějak to neustál a divákovi naservíroval film, který chvílemi nejenže nedává smysl, ale hlavně nedrží pohromadě. Cage se svým účesem hraje tak katastrofálně, že nevíte, jestli se máte smát nebo nevěřícně kroutit hlavou a Jessica Biel je zde pouze na ozdobu. Rovněž není jasné, proč Julianne Moore zrovna vkládá všechny svoje naděje při vyšetřování do Cagea. Je to rozvařené, nepropracované, i když jistý potenciál to skýtalo. 40%