Smrt samuraje (2011)

I když ty čtyři hvězdy nejsou pocitově úplně čisté, tak musím přiznat, že tomu prakticky nemám co vytknout. Strohé, drsné, s citem natočené. Na rozdíl od ostatních si myslím, že se i to 3D se povedlo, ne že by to bez něj nešlo, ale je fajn vidět, že to může dobře fungovat a nerušit i v takovém komorním filmu.

Zkrat (2011)

Jako dílo nějakého debutanta či pilot seriálu to celkem ujde. Jo počkat, ono je to od Soderbergha... Aha, tak to ve vší té tuposti, nedotaženosti a neschopnosti uspokojivého vyvrcholení byl asi nějaký hlubší režisérský záměr. Šťastní ti, co to prokoukli, já se mezi ně bohužel nepočítám. Velmi slabé tři hvězdy. (Mimochodem, střihnout do traileru poslední záběry celého filmu, to vyžaduje opravdovou kuráž....)

Muži v naději (2011)

Jedna hvězda za pěkné kýčové obrázky a druhá za těch několik málo povedených vtipů, kterým vévodí "My Demon Baby" ve spermokabince a Macháčkův úprk z pod stolu v dobře vyhrocené restaurační scéně, což je taky jediný moment, kde hudba není jen otravně "legrační", ale má nějaké grády. Jinak jsem z toho měl po většinu času takřka kámeňákový pocit - od reality odtržené přehrávání přetvářky zaobalené do zvrácené morálky.

Válečný kůň (2011)

Ale jo, barvy to má fakt pěkný. Výprava je samozřejmě bez chyby a válka, ač nijak originálně zpracovaná, má rozhodně koule. Třeba kavalérijní epizoda je až na výjimky šťavnatá od prvního nácviku až do posledního zabodnutí šavle do hlíny. I útok pěchoty nebo tah děla do kopce mají docela švih (až na tu koňskou solidaritu samozřejmě). Ale zbytek je prostě tak přemaštěný a dlouhý, že je to ve výsledku, i s nutným diváckým uvolněním v podobě mnoha ironických posměšků během celé projekce, prakticky nekoukatelné. Před koncem to sice chytne geniálně absurdní nádech (část od vyběhnutí po tanku až k mezinárodní humanitární pomoci a suvenýru v podobě kvalitních düsseldorfských nůžek na drát), ale zbytek už je zase přeslazený a rozblemcaný jako francouzský džem. "There are different ways to be brave. Did you know the French have the best carrier pigeons?"

Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert (1976) (TV film)

"Ale v-vona je p-práce pěkná, když se to u-umí šikovně." - "Mlč, hňupe! Neagituj!" Tak především je nutno upřesnit, že se jedná o pohádku jen co do prostředí, postavy popleteného koktavého čerta a trocha slabomyslnějšího humoru. Nečetl jsem Drdovu předlohu / neviděl žádnou divadelní verzi, ale z filmového zpracování to spíš vidím na "veselohru k pobavení sprostého lidu, kurva" (konec konců samo dílo se označuje za "televizní inscenaci"). Hlavním (diskuzním) tématem vinoucím se celou dějovou linkou je soulož a věci s ní spojené, na "pohádku" v opravdu nebývalém množství. K tomu se pak divák dočká několika výtečných postav výtečně zahraných výtečnými herci a kupy geniálních hlášek s kultovním potenciálem (což je na studiovou TV tvorbu opravdu nevídané). Na druhou stranu je třeba zkousnout přestřelenou stopáž a s ní související postradatelné a zbytečně natahované scény, debilní scenáristické berličky a můstky i, vzhledem k zajímavě rozehrané čertovské šarádě, dosti nevýrazné zakončení. Silné tři hvězdy.

Call of Duty: Operation Kingfish (2011)

Povedeným vizuálem i výpravou strčí tenhle fan film (označení je lehce zavádějící, natočilo to profesionální studio a zaplatil Activision) do kapsy leckterý hollywoodský spektákl. Jinak je to ale úplně stupidní a vlastně i dost nudné. Polské Krkonoše na Ukrajině tomu pak nasazují korunu. Ač hráč, tak musím přiznat, že tohle je klasická ukázka toho, jak kdejaká debilita může fungovat ve hře, ale na film už je to prostě moc přes čáru. Jedna hvězda navíc za to, že je to vlastně jen reklamní spot.

Den zrady (2011)

Příběhově na tom nic moc není a hlavní dějový zvrat, okolo kterého se to pak celé točí, je až nečekaně neoriginální. Stejně tak poselství je dost provařené. Jenže! Po formální stránce je to dokonalé a úzké zaměření na jediný charakter, jehož vývoj možná působí opět lehce šablonovitě, přesto stoprocentně lidsky, funguje naprosto výborně. Gosling si to celé dává s naprostou samozřejmostí (zvlášť chvíle, kdy se to Stephenovi bortí pod rukama, jsou lahůdkové) a hvězdné trio mu vlastně jen šikovně přicmrndává.

Ocelová pěst (2011)

Technicky i herecky v pořádku (a to včetně malého Goyo, i když jak čtu okolo, tak na ostatní moc přesvědčivě zřejmě nepůsobil). Jenže je to prostě extrémně stupidní, předvídatelné a zbytečně natahované. Ze začátku mě ten film vysloveně sral, s blížícím se koncem jsem se nicméně jakžtakž naladil na udaný tón a musel jsem uznat, že to celé dohromady funguje tak, jak má. Druhá věta mého komentáře přesto stále platí.

Pomáhat a chránit (2011)

Naprosto kouzelný western z krásně zeleného irského pobřeží s jednoduchým příběhem a geniálně podanými postavami. Samozřejmě, že Gleeson a Strong to celé sebejistě vedou. Vzalo mě to, fakt že jo.

Zombie v masce tučňáka (2011)

Pod krásnou obrazovou a hudební slupkou už není prakticky nic zvláštního či zapamatování hodného (dobře, titulková sekvence trochu dojme). Na druhou stranu, syrovost a strohost takřka dokumentární výpovědi (už ten název...) není vlastně úplně na závadu. "Život" zombáka prostě takový je - nuda, hlad, krev, nuda a spoustu našouraných kilometrů. Přesto si myslím, že pohled "z druhé strany", v rámci žánru jinak dost ojedinělý, skýtá určitě větší potenciál.